Najwyższe budynki świata. Lista 13 najwyższych wieżowców w budowie

2013-02-14 15:36
wiezowiec chiny
Autor: © TFP Ferrells, www.worldofarchi.com Zhongguo Zun (CITIC Plaza), Pekin, Chiny.

Słowa wysokie, wyższe, najwyższe są obecnie bardzo popularne, gdy mówi się o dzisiejszej architekturze i projektach architektonicznych nowo powstających wieżowców. W tej chwili na całym świecie w budowie znajduje się 13 wieżowców, aspirujących do bycia najwyższymi budynkami świata.

Być może trudno w to uwierzyć, ale pierwszy wieżowiec powyżej 500 m powstał w grudniu 2004 roku w Taipei i przez jakiś czas był najwyższym budynkiem świata. Dziś trochę ponad osiem lat później w realizacji na całym świecie znajdują sie 13 takich wieżowców, a setki projektów architektonicznych czekają na bogatych inwestorów i realziację. Najwyższym zrealizowanym wieżowcem jest obecnie Burj Khalifa w Dubaju z wysokością 828 metrów i 124 piętrami.

Oto lista 13 najwyższych budynków świata w budowie.

Zaczynamy od pozycji 13. Ostatnim na liście najwyższych budynków świata w budowie jest w tej chwili Federation Tower w Moskwie, Rosja. Po wybudowaniu wieżowiec będzie miał 506 metrów, 93 piętra i będzie się składał z dwóch budynków połączonych iglicą. W tej chwili inwestycja ma problemy z generalnym wykonawcą, ale po ukończeniu będzie najwyższym wieżowcem w Europie.

Miejsce 12 zajmuje Lotte Town Tower w Busan w Południowej Korei. Po wybudowaniu wieżowiec będzie miał 510 metrów i 107 pięter.

Miejsce 11 należy do Pentominium w Dubaju, w Emiratach Arabskich. Wieżowiec, który będzie miał 516 metrów i 122 piętra, ma być najwyższym budynkiem mieszkalnym świata. Niestety kryzys dopadł nawet tak prestiżową inwestycję i w tej chwili rozpoczęta budowa czeka na nowego inwestora i możliwości sfinansowania.

Miejsce 10 przypadło CITIC Plaza albo Zhongguo Zun w Pekinie, Chiny. Wieżowiec ma mieć 528 metrów a na razie jest na etapie "dziury w ziemi". Wieżowiec będzie częścią kompleksu biznesowego.

Miejsce 9 należy również do Chin i wieżowca Chow Tai Fook, który budowany jest w mieście Guangzhou. Inwestycja jest bardzo zaawansowana i po niedługim ukończeniu będzie miała 530 metrów i 111 piętr.

Miejsce 8 zajmuje One World Trade Center w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych. Wieżowiec który jednocześnie ma być symbolem jest już prawie skończony. Będzie miał 541 metrów i 104 piętra.

Miejsce 7 i znowu Korea Południowa. Wieżowiec Lotte World Tower będzie miał 555 metrów i 123 piętra.

Miejsce 6 z chińskim wieżowcem Goldin Finance 117 Tower. Inwestycja powstaje w mieście Tianjin, będzie miała 597 metrów i 117 piętr. Wieżowiec będzie uwieńczony ogromną diamentową koroną.

Miejsce 5 po raz kolejny zajmują Chiny. Wieżowiec Shanghaj Tower w Szanghaju przekroczy wysokość 600 metrów. Inwestycja jest na ukończeniu, za chwilę możńa będzie podziwiać 632 metry i 121 piętra tego wieżowca.

Miejsce 4 to Greenland Center w Wuhan, Chiny. Budowa tego wieżowca dopiero się rozpoczyna. Po ukończeniu będzie miał 636 metrów i 118 piętr.

Ścisłą czołówkę reprezentuje Ping An Finance Center zajmujący 3 miejsce na liście najwyższych budynków świata znajdujących się w realizacji. Iglica wieżowca ma sięgnąć 660 metrów. Wieżowiec budowany w Shenzhen w Chinach ma mieć 115 pięter.

Miejsce 2 Chinom odebrały Indie. W Bombaju jest budowany wieżowiec India Tower. Po zrealizowaniu ma przekroczyć 700 metrów o 20 metrów. Na razie jednak jego również dopadły kłopoty finansowe i rozpoczęta budowa czekana dalszy ciąg realizacji.

Miejsce pierwsze zdobywa Kingdom Tower w Jeddah w Arabii Saudyjskiej. Wieżowiec ma być pierwszym bydunkiem który przekroczy 1 km. Jego wysokość planowana jest na 1007 metrów. Ma mieć 160 piętr i zostanie nowym najwyższym budynkiem świata. Ciekawe na jak długo?

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej