Najwyższe budynki świata. Lista 13 najwyższych wieżowców w budowie

2013-02-14 15:36
wiezowiec chiny
Autor: © TFP Ferrells, www.worldofarchi.com Zhongguo Zun (CITIC Plaza), Pekin, Chiny.

Słowa wysokie, wyższe, najwyższe są obecnie bardzo popularne, gdy mówi się o dzisiejszej architekturze i projektach architektonicznych nowo powstających wieżowców. W tej chwili na całym świecie w budowie znajduje się 13 wieżowców, aspirujących do bycia najwyższymi budynkami świata.

Być może trudno w to uwierzyć, ale pierwszy wieżowiec powyżej 500 m powstał w grudniu 2004 roku w Taipei i przez jakiś czas był najwyższym budynkiem świata. Dziś trochę ponad osiem lat później w realizacji na całym świecie znajdują sie 13 takich wieżowców, a setki projektów architektonicznych czekają na bogatych inwestorów i realziację. Najwyższym zrealizowanym wieżowcem jest obecnie Burj Khalifa w Dubaju z wysokością 828 metrów i 124 piętrami.

Oto lista 13 najwyższych budynków świata w budowie.

Zaczynamy od pozycji 13. Ostatnim na liście najwyższych budynków świata w budowie jest w tej chwili Federation Tower w Moskwie, Rosja. Po wybudowaniu wieżowiec będzie miał 506 metrów, 93 piętra i będzie się składał z dwóch budynków połączonych iglicą. W tej chwili inwestycja ma problemy z generalnym wykonawcą, ale po ukończeniu będzie najwyższym wieżowcem w Europie.

Miejsce 12 zajmuje Lotte Town Tower w Busan w Południowej Korei. Po wybudowaniu wieżowiec będzie miał 510 metrów i 107 pięter.

Miejsce 11 należy do Pentominium w Dubaju, w Emiratach Arabskich. Wieżowiec, który będzie miał 516 metrów i 122 piętra, ma być najwyższym budynkiem mieszkalnym świata. Niestety kryzys dopadł nawet tak prestiżową inwestycję i w tej chwili rozpoczęta budowa czeka na nowego inwestora i możliwości sfinansowania.

Miejsce 10 przypadło CITIC Plaza albo Zhongguo Zun w Pekinie, Chiny. Wieżowiec ma mieć 528 metrów a na razie jest na etapie "dziury w ziemi". Wieżowiec będzie częścią kompleksu biznesowego.

Miejsce 9 należy również do Chin i wieżowca Chow Tai Fook, który budowany jest w mieście Guangzhou. Inwestycja jest bardzo zaawansowana i po niedługim ukończeniu będzie miała 530 metrów i 111 piętr.

Miejsce 8 zajmuje One World Trade Center w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych. Wieżowiec który jednocześnie ma być symbolem jest już prawie skończony. Będzie miał 541 metrów i 104 piętra.

Miejsce 7 i znowu Korea Południowa. Wieżowiec Lotte World Tower będzie miał 555 metrów i 123 piętra.

Miejsce 6 z chińskim wieżowcem Goldin Finance 117 Tower. Inwestycja powstaje w mieście Tianjin, będzie miała 597 metrów i 117 piętr. Wieżowiec będzie uwieńczony ogromną diamentową koroną.

Miejsce 5 po raz kolejny zajmują Chiny. Wieżowiec Shanghaj Tower w Szanghaju przekroczy wysokość 600 metrów. Inwestycja jest na ukończeniu, za chwilę możńa będzie podziwiać 632 metry i 121 piętra tego wieżowca.

Miejsce 4 to Greenland Center w Wuhan, Chiny. Budowa tego wieżowca dopiero się rozpoczyna. Po ukończeniu będzie miał 636 metrów i 118 piętr.

Ścisłą czołówkę reprezentuje Ping An Finance Center zajmujący 3 miejsce na liście najwyższych budynków świata znajdujących się w realizacji. Iglica wieżowca ma sięgnąć 660 metrów. Wieżowiec budowany w Shenzhen w Chinach ma mieć 115 pięter.

Miejsce 2 Chinom odebrały Indie. W Bombaju jest budowany wieżowiec India Tower. Po zrealizowaniu ma przekroczyć 700 metrów o 20 metrów. Na razie jednak jego również dopadły kłopoty finansowe i rozpoczęta budowa czekana dalszy ciąg realizacji.

Miejsce pierwsze zdobywa Kingdom Tower w Jeddah w Arabii Saudyjskiej. Wieżowiec ma być pierwszym bydunkiem który przekroczy 1 km. Jego wysokość planowana jest na 1007 metrów. Ma mieć 160 piętr i zostanie nowym najwyższym budynkiem świata. Ciekawe na jak długo?

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej