Najlepszy na świecie wysokościowiec

2009-03-03 11:25
Najlepszy na świecie wysokościowiec
Autor: ©Mori Building Co. Ltd. Shanghai World Financial Center

Rada Budynków Wysokościowych i Mieszkalnictwa Miejskiego (Council on Tall Buildings and Urban Habitat) po raz kolejny przyznała nagrody za najlepsze budynki wysokościowe na świecie w roku 2008.

Nagrodę Najlepszego Budynku Wysokościowego 2008 (“Best Tall Building Award”)  w międzynarodowym konkursie organizowanym co roku przez Radę Budynków Wysokościowych i Mieszkalnictwa Miejskiego zdobył Shanghai World Financial Center, zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Kohn Pedersen Fox.

Przyznano także cztery nagrody regionalne "Best Tall Building Award" dla wybitnych budynków wysokościowych zlokalizowanych na różnych kontynentach. Nagrodę za najlepszy obiekt w rejonie Azji i Pacyfiku zdobył ponownie Shanghai World Financial Center. Pozostałe nagrodzone budynki wysokościowe to:

  • New York Times Tower w Nowym Jorku (region Ameryki) - architekt Renzo Piano,
  • Willis Building w Londynie (region Europa) - architekt Foster+Partners,
  • Bahrain World Trade Center w Bahrainie (region Bliski Wschód i Afryka) - architekt Atkins.

Najwyższy budynek świata - Shanghai World Financial Center - położony jest w dzielnicy Shanghai Pudong. Ma charakterystyczny kształt ściętego prostopadłościanu oraz dwóch łuków, które reprezentują dawne symbole kultury chińskiej – Ziemię i Niebo. Znajdują się w nim od dołu: przestrzenie handlowe, pomieszczenia biurowe, luksusowy pięciogwiazdkowy hotel - Park Hyatt Shanghai Hotel oraz położone najwyżej (od 94 do 100 piętra) ogólnodostępne poziomy obserwacyjne, z których można podziwiać widoki na miasto i okolice.

Wieżowiec ma konstrukcję stalową. Zbudowano go z 14 000 ton stali dostarczonej przez grupę ArcelorMittal. Głównym materiałem konstrukcyjnym użytym w obiekcie są profile wyprodukowane ze stali o wysokiej wytrzymałości Histar® (ASTM A913-Grade 50), w tym profil Jumbo (W14''x16'').

Podczas konkursu postanowiono także wyróżnić dwóch słynnych, utalentowanych architektów, nagradzając ich za całokształt twórczości. Cesar Pelli (Pelli Clarke Pelli Architects) został uhonorowany nagrodą "Lynn S. Beedle Award" za znaczący wpływ, jaki jego innowacyjne i artystyczne projekty mają na międzynarodową architekturę oraz za jego wkład w praktyczny rozwój budownictwa obiektów wysokościowych. Drugi z laureatów - William F. Baker (Skidmore, Owings & Merril) otrzymał nagrodę "Fazlur Rahman Kahn Medal" za wyjątkowy talent w innowacyjnym projektowaniu strukturalnym oraz za wiedzę w dziedzinie integracji sztuki architektonicznej z inżynierią budowlaną.

Cesar Pelli jest również autorem słynnych wież Petrona Towers (1998) w Malezji oraz Torre de Cristal (Kryształowa Wieża) w Madrycie w Hiszpanii. Do budowy Kryształowej Wieży zużyto ponad 2000 ton produktów ze stali grupy ArcelorMittal, głównie elementów strukturalnych, w tym 1437 ton belek ze stali Histar®.

Najlepszy na świecie
Autor: ©Mori Building Co. Ltd. Panorama miasta Shanghai z budynkiem World Financial Center projektu Kohn Pedersen Fox

Więcej informacji na temat Shanghai World Financial Center: http://www.constructalia.com/pl_PL/gallery/galeria_detalle.jsp?idProyec=3744026

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej