Najgłębszy odwiert na świecie powstaje w Polsce. Będzie miał 7 km głębokości!

2023-04-05 17:31
Najgłębszy odwiert na świecie powstaje w Polsce
Autor: UOS Drilling, www.uos.pl Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie wykona firma UOS Drilling. Pod koniec marca wykonawca postawił wieżę wiertniczą, wysokość której wynosi 60 m

Odwiert w Szaflarach będzie najgłębszym odwiertem na świecie. Jego głębokość wyniesie 7 km, będzie to odwiert badawczo-eksploatacyjny. Zakładane są trzy warianty eksploatowania nowego źródła geotermalnego. Planowane wiercenie będzie trwało do połowy 2024 roku.

Spis treści

  1. Najgłębszy na świecie odwiert geotermalny
  2. Eksploatacja odwiertu w Szaflarach
  3. Technologia drążenia odwiertu
  4. Kiedy Szaflary skorzystają z nowego odwiertu?

Najgłębszy na świecie odwiert geotermalny

Umowa z wykonawcą najgłębszego na świecie odwiertu została podpisana w czerwcu ub.r. Pod koniec marca 2023 została ustawiona wieża wiertnicza. Początkowo drążenie miało rozpocząć się na początku tego roku. Ponieważ odwiert jest zlokalizowany na starym korycie Białego Dunajca, konieczne było solidne utwardzenie gruntu. Miejscami trzeba było wybrać ziemię nawet do głębokości czterech metrów, a następnie utwardzić żwirem i płytami betonowymi.

Odwiert wykonuje firma UOS Drilling. Średnica otworu będzie zróżnicowana i będzie zaczynała się od 13 cali i zawężała teleskopowo, stosownie do głębokości.

Eksploatacja odwiertu w Szaflarach

Ciepła woda z odwiertu ma być wykorzystywana do ogrzewania domów, ale także do produkcji energii elektrycznej, do rekreacji, w celach zdrowotnych, ale także do uprawy warzyw i owoców, ponieważ woda będzie także mogła ogrzewać grunt w szklarniach.

Zakładane są trzy warianty eksploatowania tego odwiertu geotermalnego. Pierwszy to pobieranie zasobów gorących wód z głębokości docelowej, czyli 7 km. Przewidywana temperatura na tej głębokości to nawet 180°C. Jeżeli okaże się, że na tej głębokości nie ma odpowiedniej ilości ciepłej wody, to zostanie zastosowany drugi wariant, czyli pobór wody z głębokości 5 km. Trzeci wariant to pobór wody z głębokości 3,6 km. Decyzje będą podejmowane już w trakcie wiercenia i badania geologicznego.

Technologia drążenia odwiertu

Sukces może być albo bardzo duży, albo jeszcze większy, bo tutaj już na głębokości około 3600 m są bardzo duże zasoby wód termalnych. Uważam, że to najlepsze zasoby w kraju, bo oprócz wysokiej temperatury jest to woda słodka i w przeciwieństwie do wód zasolonych nie ma tutaj problemów na przykład z zatłaczaniem z powrotem pod ziemię – stwierdził prezes UOS Drilling, Arkadiusz Biedulski.

Prezes UOS Drilling powiedział, że podczas prac wiertniczych na pewno wystąpią różne trudności technologiczne, ponieważ jeszcze nikt nie wiercił na taką głębokość. Trudności mogą wystąpić np. podczas przewiercania poszczególnych warstw.

Decyzje będą podejmowane już w trakcie wiercenia i badania geologicznego.

Kiedy Szaflary skorzystają z nowego odwiertu?

Wieża wiertnicza już stoi. Planowane wiercenie będzie trwało do połowy 2024 roku. Pierwsze przyłącza planowane w 2025 roku.

Koszt inwestycji wynosi 132 mln zł i w całości finansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej