Młyn Hilberta w Dzierżoniowie. Niezwykły i świetnie zachowany zabytek techniki stoi na Dolnym Śląsku

2024-04-04 9:01

W młynie należącym niegdyś do rodziny Hilbert zachował się kompletny ciąg produkcyjny z lat 30. XX wieku. Ten zabytek techniki młynarskiej wybudowano w połowie XIX wieku, a w czasach świetności był jednym z największych młynów tego typu na Dolnym Śląsku. Dziś można go zwiedzać, a obiektem zarządza Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Spis treści

  1. Historia Młyna Hilberta w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Mielił 130 ton zboża na dobę
  2. Młyn Hilberta – zdjęcia
  3. Zwiedzanie Młyna Hilberta – opinie, cennik 2024 i godziny otwarcia
Piękna architektura. Domy mazurskie we wsi Lellowo

Historia Młyna Hilberta w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Mielił 130 ton zboża na dobę

Rodzina Hilbert pochodziła z Bielawy i to tam Karol Zygmunt wybudował pierwszy młyn zbożowy – parowy. Był to pierwszy tego typu młyn na Śląsku. Dzieło kontynuował najpierw jego brat, a następnie synowie – Herman i Hugo.

Zobacz także: Cechownia kopalni Saturn w Czeladzi nie jest już ruiną, a perłą architektury postindustrialnej. Zobacz metamorfozę zabytku

Punktem zwrotnym okazało się uruchomienie linii kolejowej Jaworzyna Śląska – Kamieniec Ząbkowicki, która omijała Bielawę. Prowadziła natomiast przez Dzierżoniów – bracia podjęli decyzję o przeniesieniu tam swojej działalności. Kupili budynek dawniej bielarni, a w 1868 roku uruchomili młyn zbożowy, który dobowo mielił 20 ton zboża.

W 1930 roku Herman Hilbert – kolejne pokolenie – przebudował napęd młyna z parowego na elektryczny, tańszy, a obok postawił 6000-tonowy spichlerz. Dzięki jego działaniom młyn mógł teraz mielić 130 ton zboża na dobę, co czyniło go jednym z najnowocześniejszych i największych na Śląsku; kwitł eksport.

Po drugiej wojnie światowej do roku 1951 młyn zajmowała strona radziecka – prowadzono tu wtedy produkcję mąki i kaszy dla „swoich”. Następnie obiekt wraz z kompletnym wyposażeniem przekazano pod polskie zarządzanie, a produkcja trwała do listopada 2016 roku. Później kupuje go Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i otwiera Muzeum, które działa tu do dziś.

Młyn Hilberta – zdjęcia

Zwiedzanie Młyna Hilberta – opinie, cennik 2024 i godziny otwarcia

Młyn jest otwarty w soboty, niedziele i wybrane święta. W dni powszednie zwiedzanie jest możliwe wyłącznie dla umówionych wcześniej grup zorganizowanych. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, w kaskach ochronnych.

Godziny otwarcia

Sobota i niedziela 10:00-16:00
Wejścia z przewodnikiem 11:00/13:00/14:30

Cennik biletów

Bilet normalny 36 zł
Bilet ulgowy 26 zł
Bilet dla seniora 24 zł
Bilet rodzinny (2+2) 95 zł

Opinie zwiedzających o Młynie Hilberta

Młyn jest bardzo wysoko ocenianą atrakcją - w opiniach Google ma ocenę 4,8/5. Odwiedzający chwalą stopień zachowania zabytku, jego skalę, wiedzę i pasję przewodnika (jest nim Prezes Fundacji). Jako minus wymieniają temperaturę panującą w Młynie podczas zimy, która daje się we znaki podczas trwającego 1,5 godziny oprowadzania.

Zobacz także: Elektrownia Powiśle w Warszawie. Kiedyś zasilała Pałac Kultury, dziś są tu sklepy i restauracje. Rewitalizacja zabytku przemysłowego

Źródła: Polska Travel, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska / Muzea Techniki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej