Malta otwarta

2009-03-27 14:37
Galeria Malta
Autor: Advanced Public Relations

Galeria Malta to największe centrum handlowo-rozrywkowe w zachodniej Polsce i zarazem kluczowy projekt zrealizowany na polskim rynku przez firmę NEINVER. Budowa Galerii Malta rozpoczęła się w marcu 2007 r. Była realizowana przez firmę Hochtief Polska Oddział w Poznaniu. Projekt architektoniczny centrum handlowego powstał w pracowniach Ewy i Stanisława Sipińskich, APA Wojciechowski oraz Diagram. Projekty instalacji wykonała firma Arup.

Galeria Malta to łącznie 54 000 m2 powierzchni handlowo-rozrywkowej, 170 sklepów, punktów usługowych, kawiarni, restauracji, fitness klub i wielosalowe kino. To wiele popularnych marek oraz dużo atrakcji, jakich na Malcie, w Poznaniu i Wielkopolsce jeszcze nie było... Galeria została zaprojektowana tak, aby dopasować się do charakteru miejsca, w którym powstaje.
Projekt Galerii Malta powstał w pracowniach architektonicznych: Ewy i Stanisława Sipińskich, APA Wojciechowski i Diagram. Od początku pracy nad tym obiektem, projektanci kładli duży nacisk na dopasowanie bryły obiektu do natury sąsiedzkiej poznańskiej Malty. Galeria Malta jest rozłożysta, przestrzenna i sprawia wrażenie lekkiej. Powstała w wyniku starannego połączenia elementów drewna, stali i szkła, dzięki czemu dobrze wpisuje się w charakter Jeziora Maltańskiego i okolic.

Etapy powstawania Galerii Malta:

 • w maju 2005 r. firma Neinver wykupiła działkę o powierzchni 8 hektarów pod budowę galerii
 • grudzień 2005 r. - pozwolenie na budowę
 • we wrześniu 2006 r. zaczęły się pierwsze prace na terenie budowy
 • w lutym 2007 r. firma Hochtief Polska została wybrana na generalnego wykonawcę obiektu
 • 29 maja 2007 r. odbyła się uroczystośźć wmurowania kamienia węgielnego pod budowę
 • 4 czerwca 2007 r. - odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy, galeria osiągnęła docelową wysokość 24 m
 • sierpień 2008 r. - pierwsze prace nad elewacją Galerii Malta
 • 25 marca 2009 r. w Galerii Malta klienci zrobili pierwsze zakupy

Galeria Malta mieści się przy skrzyżowaniu ulic Abpa A. Baraniaka i Katowickiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego i rekreacyjnych terenów poznańskiej Malty. W porozumieniu z władzami Poznania, NEINVER prowadził prace mające na celu usprawnienie komunikacji w tej części miasta. Przebudowa objęła: skrzyżowanie ul. Katowickiej i Abpa A. Baraniaka (w tym poszerzenie ulicy Baraniaka i budowa pasa zieleni), ulicę Jana Pawła II (tutaj powstał nowy pas dla skręcających w ul. Abpa A. Baraniaka).
Budynek centrum handlowego ma 3 kondygnacje, 24 m wysokości, a jego powierzchnia wielkością odpowiada 20 boiskom piłki nożnej. Do wykonania konstrukcji wykorzystano prawie 1500 kwadratowych tafli ze szkła o boku długości 1,5 m. Do podświetlenia fasady użyto 1500 energooszczędnych żarówek, dzięki którym obiekt jest dobrze widoczny nocą z przeciwległego brzegu Jeziora Maltańskiego i całej okolicy.

Galeria Malta
Autor: Advanced Public Relations
Galeria Malta
Autor: Advanced Public Relations

Projekt wnętrza Galerii Malta jest również inspirowany jej otoczeniem. W wypełnionej naturalnym światłem przestrzeni Galerii dominować będą naturalne, jasne kolory. Materiały użyte do wykończenia budynku stanowią nawiązanie do natury – posadzki pasaży pokryte są naturalnym drewnem i szorstkimi, surowymi kamiennymi płytami. Istotnym elementem wystroju galerii jest szkło zastosowane m.in. w ogromnym oknie strefy gastronomicznej z widokiem na Jezioro Maltańskie. Najbardziej atrakcyjnym i efektownym elementem wystroju Galerii Malta jest fontanna, umiejscowiona w holu głównym. Woda z posadzki wytryskuje pojedynczymi kroplami, a nie jak to zwykle bywa – strumieniem. Rytm i częstotliwość wyrzucania kropli oraz kolory podświetlenia są sterowane komputerowo. W centrum handlowym jest także Multikino i kompleks sportowy o powierzchni ponad 2500 m2.

Galeria Malta w liczbach:

 • 162 000 m2 powierzchni całkowitej
 • 54 000 m2 powierzchni handlowo-rozrywkowej
 • 655 000 m3 to kubatura obiektu
 • 170 sklepów (a także punkty usługowe, kawiarnie, restauracje, wielosalowe kino, klub fitness)
 • 20 wind
 • 8 kondygnacji parkingu (1800 miejsc postojowych)
 • 2500 m2 to powierzchnia fasady kina pokrytej wielkim kolorowym malowidłem
 • 1500 nowych miejsc pracy
 • 180 mln euro - całkowity koszt inwestycji
Galeria Malta - mapa
Autor: Advanced Public Relations
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej