Lubin. PeBeKa zakończyła budowę biurowca dla firmy Evry

2012-12-24 11:13
PeBeka zakończyła budowę biurowca Evry
Autor: PeBeKa

W Lubinie zakończyła się budowa biurowca firmy Evry. Obiekt wyróżnia ciekawa architektura, nieregularne kształty konstrukcji, zaokraglone narożniki, fasada pokryta szkłem. Realizacja inwestycji trwała dwa lata. Rolę generalnego wykonawcy inwestycji pełniło Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa.

Inwestycja w Lubinie składa się z dwóch odrębnych części. Część biurowa – główna siedziba firmy Evry – to prostopadłościan o łagodnie zaokrąglonych narożnikach. Na parterze zlokalizowano pomieszczenia przeznaczone dla pracowników, na piętrze biura zarządu wraz z salą konferencyjną, sekretariatem i lobby. Na tyłach budynku biurowego znajduje się część produkcyjna z halą prefabrykacji. Hala została doświetlona pasem z półprzeziernego profilitu, natomiast elewację zewnętrzną stanowią płyty z ryflowanej blachy. Mając na uwadze energooszczędność powiązaną ze zrównoważoną eksploatacją budynku, zastosowano kolektory słoneczne, a cały obiekt ogrzewany jest za pomocą centralnej klimatyzacji z rekuperacją ciepła.

Obiekt wyróżnia ciekawa architektura, nieregularne kształty konstrukcji, zaokraglone narożniki. Uwagę przyciąga fasada z giętego szkła. Konstrukcją wsporczą szkła elewacji frontowej są szklane żebra wykonane na pełną wysokość dwukondygnacyjnego foyer budynku. Pozostałe przeszklenia zostały wyposażone w automatycznie sterowane żaluzje pionowe oraz okna wysuwające się na zewnątrz równolegle do fasady.

 

Biurowiec Evry w Lubinie został zaprojektowany przez architektów z pracowni Q2 Studio. Budowa obiektu trwała dwa lata. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa pełniło rolę generalnego wykonawcy inwestycji. Do tej pory PeBeKa była kojarzona przede wszystkim z budową wyrobisk podziemnych i infrastruktury kopalnianej.

– Budowa biurowca Evry była dla nas ciekawym doświadczeniem i ważną inwestycją w dorobku PeBeKa. Realizowaliśmy nietypowy architektonicznie projekt, zakładający wykorzystanie delikatnych materiałów, wielką precyzję i staranność. I chociaż jesteśmy kojarzeni raczej z szybami oraz infrastrukturą miedziowych kopalń, to z powodzeniem prowadzimy także inwestycje miejskie – mówi Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej