Koncern PKN ORLEN SA powiększy się o nową inwestycję

2008-07-25 18:18

W ramach rozbudowy części petrochemicznej koncernu PKN ORLEN SA rozpoczyna się budowa Wytwórni Kwasu Tereftalowego (PTA). Jest to inwestycja, w której zostaną wykorzystane unikalne i innowacyjne technologie, a jej koszt wyniesie prawie 4 mld PLN.

Analizy rynku coraz częściej świadczą o wzrastającym zapotrzebowaniu na przetwarzanie PTA. Duża dynamika branży wytwarzania PTA również jest potwierdzeniem rosnącego popytu na surowce takie jak np. kwas tereftalowy. Dlatego też największy koncern paliwowy w Polsce podjął strategiczną decyzję o przystąpieniu do budowy Wytwórni Kwasu Tereftalowego.
Będzie to gigantyczna inwestycja pod względem produkcyjnym, jak również duży krok dla rozwoju przemysłu chemicznego w kraju. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 3,75 mld PLN. Wydajność wytwórni ma wynosić 600 000 ton PTA rocznie, dlatego też jej budowa uznana została za przedsięwzięcie na skalę światową.
We Włocławku, bo właśnie tam powstanie Wytwórnia, odbyły się już pierwsze uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego i poświęcenia placu budowy. W uroczystościach tych wzięli udział Prezydent Miasta Włocławek, Biskup Włocławski i prezesi PKN ORLEN SA oraz firmy, które będą miały największy wkład w powstanie inwestycji: Polimex-Mostostal - generalny wykonawca i Mitsubishi Chemical.
Lokalizacja Wytwórni jest ważna pod względem ekonomicznym, ponieważ znajdzie się blisko Zakładów Azotowych ANWIL SA we Włocławku, przy ulicy Krzywa Góra. Dzięki tej inwestycji koncern dołączy do elitarnej grupy wytwórców surowca najwyższej jakości. W sierpniu 2007 roku zawarto kontrakty na tworzenie projektów z firmą MHI-Mitsubishi Heavy Industries, na wykonanie robót budowlano - montażowych z wspomniana już firmą Polimex-Mostostal, a także z firmą Flour na planowanie infrastruktury i koordynację techniczną projektu.
W inwestycji weźmie udział ponad 200 inżynierów i ekspertów, nad budową będzie pracowało ok. 1500 osób, a po jej zakończeniu pracę w Wytwórni znajdzie ponad 200 specjalistów.
Kwas tereftalowy znajduje zastosowanie w życiu codziennym, m.in. w produkcji włókien sztucznych, które używane są do wytwarzania odzieży, zasłon, dywanów, namiotów i innych. Jest podstawowym surowcem w produkcji poliestrów, które to wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym i wielu gałęziach przemysłu chemicznego.
Aby spełnić wymagania wydajnościowe w Wytwórni znajda się unikalne urządzenia o wielkich gabarytach i tonażu (m.in. reaktor, suszarki, kompresor), do budowy zostanie zużyte 25000 m3 betonu, powstaną dzięki temu fundamenty i konstrukcje zabudowań, wykorzystane zostaną konstrukcje stalowe ważące 5200 ton, rurociągi ze stali stopowej i urządzenia w części zbudowane z tytanu.

W całym kompleksie miejsce znajdą:

  • blok wodny,
  • zbiorniki surowcowe kwasu octowego,
  • silosy magazynowe, linia do pakowania,
  • nabrzeże do rozładunku aparatów,
  • droga dojazdowa do instalacji,
  • stanowiska załadowcze.
  • podstacja elektryczna,
  • rurociągi energetyczne,
  • oczyszczalnia ścieków.

Inwestycja jest największą od roku 1989 inwestycją we Włocławku, oznacza to korzyści dla miasta, również atrakcyjna jest wizja planowanej autostrady przebiegającej blisko terenów inwestycyjnych.
Zakończenie prac i uruchomienie produkcji zaplanowane zostało na drugą połowę 2010 roku.

 

lipiec 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej