Kolejne zmiany w centrum stolicy - czas na Rotundę?

2010-01-29 9:19
Rotunda
Autor: materiały od PKO BP

Zmieniać się ma Warszawa pod wpływem EURO 2012. Powstają ambitne plany... Nadszedł czas także na Rotundę - obiekt w centrum stolicy, który służy jako miejsce spotkań, punkt orientacyjny. Rotunda ma się zmienić w nowoczesny przeszklony budynek. Jednak nie zmieni swojego kształtu - pozostanie okrągła.

PKO Bank Polski rozpoczął prace zmierzające do wybudowania Nowej Rotundy, mającej zastąpić jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Warszawie. Rozstrzygnięty został już konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej.
We wrześniu 2009 r. PKO Bank Polski ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji Nowej Rotundy, która powstanie na miejscu obecnego oddziału Banku w centrum Warszawy. Do udziału w konkursie zaproszono 11 pracowni architektonicznych z terenu całej Polski. Osiem z nich przygotowało autorskie projekty. Zwyciężyła koncepcja przygotowana przez gdańską firmę KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna.

- Rotunda przez lata zyskała status jednego z budynków symbolizujących Warszawę. Charakterystyczny kształt i umiejscowienie w samym centrum stolicy sprawiło, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań. Dlatego postanowiliśmy, że nowy budynek powinien nie tylko nawiązywać do stylu obecnej Rotundy, ale także stać się miejscem publicznym i przyjaznym warszawiakom. Współpracując z władzami stolicy zdecydowaliśmy, że znaczną część powierzchni przeznaczymy na ogólnie dostępną kawiarnię i restaurację. Będziemy dalej wspólnie pracować nad rozbudową i wdrożeniem tej koncepcji. Naszym celem jest oddanie Nowej Rotundy do użytku przed EURO 2012 – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Bank Polski.

Zgodnie z przyjętymi założeniami budynek ma spełniać dwie podstawowe funkcje. Oddział bankowy zlokalizowany będzie na parterze i częściowo w piwnicy. W pozostałej części piwnicy zaplanowano kawiarnię zintegrowaną funkcjonalnie z placem miejskim. Zaprojektowano też restaurację umieszczoną w części nadziemnej na piętrze z antresolą, do której prowadzi niezależne wejście. Na terenie nieruchomości zaprojektowano plac miejski w układzie tarasowym oraz nowy układ posadzek wokół projektowanego budynku. Plac miejski z wejściem od ulicy Marszałkowskiej zaprojektowano w układzie kilku poziomów obniżających się do poziomu piwnicy budynku, gdzie zlokalizowano kawiarnię. Dodatkowo na ścianach tworzących opadający plac umieszczono kaskady wodne. Powierzchnia użytkowa Rotundy wynosić będzie 3285 m2.

- Forma budynku wynika z założenia stworzenia otwartej, maksymalnie przeszklonej bryły, z którą przenika się wewnętrzna bryła wsparta na lekkich podporach. W pełni przeźroczysta zewnętrzna bryła zbliżona do walca - na rzucie wieloboku - kontrastuje z wnikającą w jej wnętrze bryłą o elewacji z materiału drewnopochodnego. Ten kontrast odpowiada dwóm niezależnym funkcjom zaprojektowanym w budynku: bankowej, łatwo dostępnej z poziomu ulicy oraz gastronomicznej usytuowanej w pełnej bryle wyniesionej nad poziom ulicy i stanowiącej własną niezależną przestrzeń. - wyjaśnia arch. Marcin Kozikowski, autor zwycięskiego projektu.

Rotunda
Autor: materiały od PKO BP

JAk mówi inwestor, wybrana praca łączy tradycje z nowoczesnością na miarę XXI wieku. PKO BP chce, aby wszystkie propozycje, jakie będą zawarte w szczegółowych planach budowlanych bazowały na najnowocześniejszych rozwiązaniach konstrukcyjno-technologicznych. W Nowej Rotundzie ma się również znaleźć miejsce upamiętniające wybuch gazu do jakiego doszło 15 lutego 1979 r. W jego wyniku zginęło 49 osób, kilkaset zostało rannych, a budynek uległ nieomal w 70 proc. zniszczeniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej