Katarzyna w Kielcach

2009-06-25 16:50
Dom towarowy Katarzyna
Autor: Centrum Development and Investments Polska Sp. z o.o. Tak będzie wyglądała Katarzyna po metamorfozie, projekt architektoniczny powstał w pracowni Maćków

W Kielcach powstanie kompleks, w którym mieścić się będą powierzchnie handlowe i biurowe. W ciągu 12 miesięcy centrum Katarzyna ma być gotowe. Pozwolenie na budowę zostanie wydane zapewne w IV kwartale 2009 r.

Dom towarowy Katarzyna
Autor: Centrum Development and Investments Polska Sp. z o.o. Dom towarowy Katarzyna istnieje od 1927 r.

Dom towarowy Katarzyna jest obiektem przedwojennym. Mieści się w Kielcach przy ul. Sienkiewicza 27. Został wzniesiony w 1927 r., jako budynek mieszkalny. W roku 1947 został włączony do sieci Domy Towarowe Centrum. Obecnie włacicielem budynku Katarzyna jest firma Centrum Development & Investments. Dla klientów dostępne są cztery poziomy handlowe. Najwyższe trzy będą mieściły biura.

"Decydując się na realizację inwestycji, postanowiliśmy kontynuować tradycję handlową tego miejsca i połączyć ją z funkcją biurową. Projekt i kształt odnowionego budynku umożliwią efektywne rozplanowanie przestrzeni, według potrzeb przyszłych najemców. Dodatkowym atutem Katarzyny, poza wysoką jakością powierzchni handlowej i biurowej, będzie oczywiście lokalizacja w centrum Kielc." - powiedział Tomasz P. Chenczke, prezes zarządu Centrum Development & Investments.

Nowa, odmieniona Katarzyna będzie zlokalizowana w narożniku ulic Sienkiewicza oraz Kapitulnej prowadzącej do Pałacu Biskupów. Budynek będzie liczył sześć kondygnacji (jedną podziemną i pięć naziemnych). Na pierwszych trzech kondygnacjach zostaną zlokalizowane punkty handlowe oraz kawiarnia, która będzie dostępna bezpośrednio z ulicy Sienkiewicza. Główne wejścia do części handlowej znajdą się od ulic Sienkiewicza i Kapitulnej, natomiast wejście do części biurowej od ulicy Sienkiewicza. Parter budynku przeznaczony zostanie na witryny sklepowe.
W nowej aranżacji usługi handlowe zajmą powierzchnię 2053 m2, restauracje i kawairnie zajmą 173 m2, natomiast najemcom biur oddane zostanie 1808 m2 powierzchni.

Inwestycja uwzględnia historyczny charakter obiektu oraz jego położenie - w centrum Kielc. Zdecydowano się na zastosowanie, typowego dla struktury kamienicy, podziału fasady. Ozdobią ją gzymsy, które będą oddzielać poszczególne kondygnacje. Elewacje budynku zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nawiązywały do historycznej kompozycji kamienic czynszowych przy ulicy Sienkiewicza. Za projekt architektoniczny budynku biurowo-handlowego Katarzyna odpowiada Pracownia Projektowa Maćków.

"Podstawowym założeniem naszego projektu jest próba wykreowania formy nowoczesnego budynku handlowo-biurowego, odpowiednio uzupełniającej XIX-wieczną zabudowę deptaku. Istotnym celem, jest również stworzenie niepowtarzalnego, przyjaznego w skali otoczenia, budynku." - powiedział Zbigniew Maćków.

W projekcie przewidziano podniesione podłogi oraz podwieszane sufity, a także możliwość swobodnej aranżacji wnętrz (open space lub wydzielone pomieszczenia). W obiekcie zostaną zainstalowane szybkobieżne windy.
Pozwolenie na budowę powinno zostać wydane w IV kwartale tego roku, natomiast cała metamorfoza Katarzyny będzie trwała 12 miesięcy.

Dom towarowy Katarzyna
Autor: Centrum Development and Investments Polska Sp. z o.o. Główne wejścia do części handlowej znajdą się od strony ulic Sienkiewicza i Kapitulnej; parter budynku przeznaczono na witryny sklepowe

Katarzyna w liczbach:

  • Powierzchnia zabudowy: 82 890 m2
  • Powierzchnia całkowita: 4868 m2
  • Powierzchnia najmu: 4034 m2
  • Powierzchnia handlu: 2226 m2
  • Powierzchnia biur: 1808 m2
  • Wysokość budynku: 22 m2
Dom towarowy Katarzyna
Autor: Centrum Development and Investments Polska Sp. z o.o. Projekt Domu towarowego Katarzyna - przekrój
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej