Katarzyna w Kielcach

2009-06-25 16:50
Dom towarowy Katarzyna
Autor: Centrum Development and Investments Polska Sp. z o.o. Tak będzie wyglądała Katarzyna po metamorfozie, projekt architektoniczny powstał w pracowni Maćków

W Kielcach powstanie kompleks, w którym mieścić się będą powierzchnie handlowe i biurowe. W ciągu 12 miesięcy centrum Katarzyna ma być gotowe. Pozwolenie na budowę zostanie wydane zapewne w IV kwartale 2009 r.

Dom towarowy Katarzyna
Autor: Centrum Development and Investments Polska Sp. z o.o. Dom towarowy Katarzyna istnieje od 1927 r.

Dom towarowy Katarzyna jest obiektem przedwojennym. Mieści się w Kielcach przy ul. Sienkiewicza 27. Został wzniesiony w 1927 r., jako budynek mieszkalny. W roku 1947 został włączony do sieci Domy Towarowe Centrum. Obecnie włacicielem budynku Katarzyna jest firma Centrum Development & Investments. Dla klientów dostępne są cztery poziomy handlowe. Najwyższe trzy będą mieściły biura.

"Decydując się na realizację inwestycji, postanowiliśmy kontynuować tradycję handlową tego miejsca i połączyć ją z funkcją biurową. Projekt i kształt odnowionego budynku umożliwią efektywne rozplanowanie przestrzeni, według potrzeb przyszłych najemców. Dodatkowym atutem Katarzyny, poza wysoką jakością powierzchni handlowej i biurowej, będzie oczywiście lokalizacja w centrum Kielc." - powiedział Tomasz P. Chenczke, prezes zarządu Centrum Development & Investments.

Nowa, odmieniona Katarzyna będzie zlokalizowana w narożniku ulic Sienkiewicza oraz Kapitulnej prowadzącej do Pałacu Biskupów. Budynek będzie liczył sześć kondygnacji (jedną podziemną i pięć naziemnych). Na pierwszych trzech kondygnacjach zostaną zlokalizowane punkty handlowe oraz kawiarnia, która będzie dostępna bezpośrednio z ulicy Sienkiewicza. Główne wejścia do części handlowej znajdą się od ulic Sienkiewicza i Kapitulnej, natomiast wejście do części biurowej od ulicy Sienkiewicza. Parter budynku przeznaczony zostanie na witryny sklepowe.
W nowej aranżacji usługi handlowe zajmą powierzchnię 2053 m2, restauracje i kawairnie zajmą 173 m2, natomiast najemcom biur oddane zostanie 1808 m2 powierzchni.

Inwestycja uwzględnia historyczny charakter obiektu oraz jego położenie - w centrum Kielc. Zdecydowano się na zastosowanie, typowego dla struktury kamienicy, podziału fasady. Ozdobią ją gzymsy, które będą oddzielać poszczególne kondygnacje. Elewacje budynku zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nawiązywały do historycznej kompozycji kamienic czynszowych przy ulicy Sienkiewicza. Za projekt architektoniczny budynku biurowo-handlowego Katarzyna odpowiada Pracownia Projektowa Maćków.

"Podstawowym założeniem naszego projektu jest próba wykreowania formy nowoczesnego budynku handlowo-biurowego, odpowiednio uzupełniającej XIX-wieczną zabudowę deptaku. Istotnym celem, jest również stworzenie niepowtarzalnego, przyjaznego w skali otoczenia, budynku." - powiedział Zbigniew Maćków.

W projekcie przewidziano podniesione podłogi oraz podwieszane sufity, a także możliwość swobodnej aranżacji wnętrz (open space lub wydzielone pomieszczenia). W obiekcie zostaną zainstalowane szybkobieżne windy.
Pozwolenie na budowę powinno zostać wydane w IV kwartale tego roku, natomiast cała metamorfoza Katarzyny będzie trwała 12 miesięcy.

Dom towarowy Katarzyna
Autor: Centrum Development and Investments Polska Sp. z o.o. Główne wejścia do części handlowej znajdą się od strony ulic Sienkiewicza i Kapitulnej; parter budynku przeznaczono na witryny sklepowe

Katarzyna w liczbach:

  • Powierzchnia zabudowy: 82 890 m2
  • Powierzchnia całkowita: 4868 m2
  • Powierzchnia najmu: 4034 m2
  • Powierzchnia handlu: 2226 m2
  • Powierzchnia biur: 1808 m2
  • Wysokość budynku: 22 m2
Dom towarowy Katarzyna
Autor: Centrum Development and Investments Polska Sp. z o.o. Projekt Domu towarowego Katarzyna - przekrój
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej