Kamienica Raczyńskiego w Warszawie zostanie odrestaurowana przez Hochtief

2011-12-15 14:32
Hochtief ma pozwolenie na budowę: Kamienica Raczyńskiego przy placu Małachowskiego, będzie odrestaurowana
Autor: Hochtief Plac Małachowskiego - kamienica Raczyńskiego, widok od frontu

Projekt odrestaurowania modernistycznej kamienicy hr. Raczyńskiego przy Pl. Małachowskiego w centrum Warszawy, uzyskał pozwolenie na budowę. Inwestycję zrealizuje Hochtief Development, jednocześnie dobudowując do kamienicy nowe, wschodnie skrzydło, gdzie powstaną biura klasy A. 

Kamienica hr. Raczyńskiego w Warszawie - odzyska swoją świetność

Projekt przebudowy został przygotowany w porozumieniu ze stołecznym konserwatorem zabytków. Zakłada on m.in. odtworzenie historycznej fasady kamienicy od strony placu Małachowskiego i ul. Traugutta. Kamienica będzie miała ogromne przeszklone witryny na parterze i pierwszym piętrze, gdzie znajdą się powierzchnie handlowo-usługowe. Pozwoli to budynkowi odzyskać swój wielkomiejski charakter oraz ożywić ten fragment miasta. Renowacja obejmie także wnętrza, które zostaną zaadaptowane według najwyższych standardów obowiązujących we współczesnym budownictwie biurowym. Zachowana zostanie zarówno oryginalna architektura elewacji jak i ozdobne detale wystroju wnętrz. W obiekcie powstaną powierzchnie biurowe klasy A. Projekt został opracowany zgodnie ze specyfikacją systemu budowlanej certyfikacji ekologicznej BREEAM.

Kamienica Raczyńskiego, która ma unikalną, historyczną lokalizację w pobliżu Traktu Królewskiego i Ogrodu Saskiego - zostanie rozbudowana. Po wschodniej stronie budynku powstanie nowe skrzydło, gdzie będą biura klasy A. Jego architektura nie będzie imitacją zabytkowej części, choć autorzy projektu postarali się, by harmonijnie wpisywała się w kontekst urbanistyczny m.in. dzięki podobnej barwie elewacji oraz identycznej stolarce okiennej. Powstanie 6 kondygnacji nadziemnych oraz 2 poziomy pod ziemią, na których znajdą się miejsca parkingowe dla 100 pojazdów. Łączna powierzchnia do wynajęcia w dwóch połączonych ze sobą budynkach wyniesie ok. 14 000 mkw.

"Jesteśmy dumni, że będziemy mogli przywrócić temu pięknemu obiektowi jego historyczne oblicze. Plac Małachowskiego – jak wstępnie nazwaliśmy nasz nowy projekt, który jest wzorcowym przykładem przemyślanego łączenia tradycyjnej, historycznej architektury z najnowocześniejszymi standardami projektowania powierzchni biurowych, stanie się wkrótce jednym z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie,” - mówi Piotr Stark, dyrektor zarządzający Hochtief Development Poland. „Już sam fakt, że wysokość biur w części zabytkowej sięgać będzie 4 m, stanowi o wyjątkowości tego miejsca. Poza tym budynek ma świetną lokalizację w ścisłym centrum miasta. Najwyższej jakości wykończenie powierzchni biurowych, nowoczesne wyposażenie, bliskość warszawskiej dzielnicy biznesu, wreszcie łatwy dojazd środkami transportu publicznego i prywatnego sprawiają, że Plac Małachowskiego będzie atrakcyjną lokalizacją dla nawet najbardziej wymagających najemców.” – dodaje Piotr Stark

Ta kamienica w Warszawie ma swoją historię...

Charakterystyczna, monumentalna kamienica Krasińskich (zwana również kamienicą Raczyńskiego lub Heurichowską) została wybudowana w latach 1907–1910 według projektu Jana Heuricha (syna) we współpracy w Arturem Goebelem. W trakcie budowy obiekt odkupił od rodziny Krasińskich hrabia Edward Raczyński. Architektoniczny styl budynku nosi cechy wczesnego modernizmu, m.in. gładką elewację z dwoma płaskimi ryzalitami (wysuniętymi poza płaszczyznę częściami elewacji od poziomu gruntu po dach) oraz potężny gzyms zwieńczony attyką tralkową. Wyjątkowość architektury podkreślały olbrzymie przeszklone witryny sklepowe znajdujące się na parterze i pierwszym piętrze.
Według pierwotnych zamierzeń wnętrza kamienicy miały być przeznaczone na zbiory biblioteczne i artystyczne rodziny Krasińskich, jednak z planów tych ostatecznie zrezygnowano i na wyższych piętrach budynku znalazły się mieszkania, w przyziemiu zaś i na pierwszym piętrze - przestrzenie handlowe. Wkrótce po oddaniu do użytku gmach uchodził za jeden z symboli wielkomiejskiej elegancji Warszawy. Do wybuchu II wojny światowej budynek służył jako jedna z najbardziej ekskluzywnych warszawskich kamienic dochodowych.
Spalony przez okupantów po upadku powstania warszawskiego, w latach powojennych został odbudowany w zmienionej nieco formie, z przeznaczeniem na siedzibę Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Nowe władze zdecydowały, że istniejące przed wojną ogromne witryny sklepowe zostaną zamienione na zwykłe okna, co spowodowało utratę wielkomiejskiego charakteru gmachu. Monumentalna skala przedwojennej kamienicy Heurichowskiej z witrynami na parterze i pierwszym piętrze zainspirowała projekt architektoniczny części budynków na warszawskim MDM.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej