To i OVO

2009-01-16 16:15
OVO
Autor: Wings Properties

Ovo w języku łacińskim oznacza jajko, czyli symbol początku, narodzin. Kompleks OVO ma zwiastować nową erę Wrocławia, a także nadejście nowej ery w architekturze. Ma wyznaczać nowe standardy przedsięwzięć budowlanych i odpowiadać na aktualne potrzeby nowoczesnego społeczeństwa.

Zgodnie z założeniami inwestora – spółki Wings Properties, obiekt ma być symbolem dynamicznego rozwoju miasta i otwartości na niestandardowe rozwiązania, rozpoznawalnym także poza granicami kraju.
OVO będzie w pełni samowystarczalny. W budynku znajdą się m.in. apartamenty usługowe, pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton, a także atrakcyjne i ekskluzywne powierzchnie komercyjne oraz miejsca rozrywki, wypoczynku i relaksu.

Architektura

Zgodnie z założeniami autorów projektu –  Gottesman-Szmelcman Architecture, przy udziale lokalnego partnera Broadway Malyan Polska – obiekt zarówno nowatorski, wyznaczający nowe drogi w myśleniu o architekturze, ale także oddający charakter miejsca, w którym powstaje i wpisujący się w zastane otoczenie.
Przyciągać będzie uwagę przede wszystkim niepowtarzalnym i intrygującym kształtem. Projekt nasuwa wiele, często odmiennych skojarzeń: m.in. unoszący się nad ziemią obłok, larwę, pełzającą gąsienicę, statek kosmiczny.
Ekscentryczna i niekonwencjonalna jak na nasze warunki forma OVO, wyrażająca się m.in. w braku charakterystycznych dla tradycyjnego budynku kątów prostych oraz wyraźnie wyodrębnionego dachu, wniesie powiew świeżości w dotychczasową zabudowę Wrocławia. Rozmach architektoniczny przedsięwzięcia i niestandardowy projekt, niesie ze sobą wiele wyzwań natury czysto technicznej.
Elewacja budynku miała, zgodnie z pierwotnymi założeniami, zostać wykonana z niezwykle plastycznego Corianu.
"Uważaliśmy, że ten materiał pozwoli nam podkreślić formę, którą stworzyliśmy" – mówi Asaf Gottesman, projektant. - "Przez ostatnich parę miesięcy przeprowadziliśmy liczne testy materiału aby sprawdzić, czy spełnia on polskie normy budowlane, dotyczące ścian działowych. Surowe przepisy wymusiły na nas wytworzenia takiego kompozytu, który sprosta specyficznym wymaganiom. Obecnie oczekujemy na wyniki kolejnych testów, szukając jednocześnie alternatywy. Jednym z najbardziej obiecujących systemów jest w pełni oszklona kurtyna – ściana, która doskonale integruje się z kształtem budynku. To rozwiązanie oferuje efekty przezroczystości i półprzeźroczystości – co może dać naprawdę niepowtarzalny efekty. Ostateczną decyzję podejmiemy w najbliższych tygodniach."

OVO
Autor: Wings Properties

OVO od wewnątrz

Poziom -3, -2 oraz część poziomu –1 zajmą powierzchnie techniczne oraz parking na 250 samochodów.
Powierzchnie komercyjne zajmą 3000 m2 w części poziomu – 1 oraz na parterze. Wszystkie zostaną przeznaczone pod wynajem. Kolejne trzy piętra zajmie hotel Hilton. Do dyspozycji gości, przeznaczonych zostanie około 250 luksusowych pokoi. Wszystkie zostaną wykończone zgodnie ze standardami obowiązującymi w sieci Hilton. Do hotelu należeć będzie również Health Cloub oraz centrum SPA I 18-metrowy basen.
Do części hotelowej prowadzić będzie odrębne wejście, zlokalizowane od strony ulicy Podwale.

Od czwartego do szóstego piętra kompleksu OVO znajdzie się ponad 200 luksusowych apartamentów. Będą to zarówno 30-metrowe lokale typu studio, jak i znacznie większe, bo nawet 120 metrowe-penthousy. Przeszklone, a dzięki temu jasne apartamenty, wyposażone zostaną m.in. w bezprzewodowy internet, klimatyzację oraz system “inteligentny dom”*, oraz przestronne tarasy z widokiem na Panoramę Racławicką. Ostateczny wygląd i wystrój wnętrza każdego z nich, będzie zależał w dużej mierze od wyboru klienta.
Mieszkańcy apartamentów będą mogli korzystać z usługi consierge, pozwalającej zapomnieć o codziennych drobnych obowiązkach, a także z oferty hotelu Hilton, jak chociażby SPA i Health Club. Do części apartamentowej prowadzić będzie odrębne wejście z oddzielnym lobby i ochroną, zlokalizowane od strony ulicy Podwale.
Cały obiekt – w tym parking - będzie przez całą dobę monitorowany. Na terenie zajmowanym przez kompleks, znajdzie się również wewnętrzny ogród. Dodatkową, niestandardową atrakcją, przygotowaną z myślą o nabywcach apartamentów, jest usługa consierge, pozwalająca zapomnieć o drobnych codziennych obowiązkach, jak chociażby wyprowadzenie na spacer psa, zrobienie zakupów na kolację, czy zamówienie o odpowiedniej godzinie taksówki.

Lokalizacja

Kompleks powstaje w samym centrum miasta – tuż obok Galerii Dominikańskiej oraz w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Poczty Głównej. To najlepsza i najbardziej obiecująca lokalizacja dla tego typu przedsięwzięć. OVO to również bliskość najważniejszych punktów turystycznych i kulturalnych miasta – spacer do wrocławskiego Rynku zajmuje nie więcej niż trzy minuty. Jeszcze bliżej jest do Panoramy Racławickiej, którą będzie można podziwiać także z okien apartamentów. Kompleks dzieli tylko kilka minut drogi do Muzeum Narodowego, Opery Narodowej, a także Ostrowa Tumskiego – najstarszej zabytkowej dzielnicy Wrocławia i jednocześnie najbardziej magicznej części miasta.

OVO w liczbach:

 • 10 –  liczba kondygnacji kompleksu OVO
 • 29 metrów – wysokość obiektu
 • 32 m2 – wielkość pokoju hotelowego
 • 200 – liczba apartamentów
 • 300 milionów złotych – wstępny koszt inwestycji
 • 500 m2 – powierzchnia, którą zajmą miejsca relaksu
 • 3000 m2 – metraż powierzchni komercyjnej
 • 49 000 m2 – łączna powierzchnia użytkowa

 • Inwestor: Wings Properties
 • Architekt: Gottesman-Szmelcman Architecture
 • Lokalny architekt: Broadway Malyan Polska
 • Projekt instalacji, projekt konstrukcji: Buro Happold
 • Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej