Hotele - jak grzyby po deszczu

2007-06-14 12:59
hilton
Autor: brak danych

Coraz więcej inwestorów interesuje się branżą hotelarską. Na polski rynek wkraczają nie tylko międzynarodowe sieci luksusowych hoteli, ale także prywatni inwestorzy. W końcu nastał czas kiedy branża hotelowa odbiła się od dna.

Dwa nowe, luksusowe hotele powstaną w Poznaniu. Zlokalizowane będą w pobliżu Starego Browaru. Pierwszy z nich mieścić się będzie w budynku dawnego sądu wojskowego. Jak mówi właściciel - firma Fortis obiekt będzie dziełem sztuki. Kameralny hotel typu "boutique" przyjmie pierwszych gości prawdopodobnie pod koniec tego roku. Powstanie w nim 20 apartamentów. Każdy zostanie urządzony inaczej. Jak zapowiadają właściciele, obiekt przeznaczony będzie przede wszystkim dla bardzo wymagających gości, którzy w hotelu chcą czuć się jak w domu. Na terenie zabytkowego budynku ma powstać bar i mała restauracja. Po drugiej stronie ulicy powstaje czterogwiazdkowa Andresia. Ten obiekt będzie głównie przeznaczony dla biznesmenów. Będzie miał dwie sale konferencyjne na 800 osób, cztery sale bankietowe i jeszcze dwie inne mniejsze na kameralne spotkania. 147 pokoi o niebanalnym wystroju wnętrz znajdzie się na piętrach od 3 do 8. Każdy z nich będzie miał minimum 26 mkw. powierzchni. Wszystkie pokoje będą wyposażone w szybki bezprzewodowy dostęp do internetu, plazmowy telewizor, biurko do pracy, indywidualnie sterowaną klimatyzację. Bardziej wymagający klienci będą mieli do dyspozycji przestronny apartament. Hotel będzie miał podziemny parking i będzie przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeszcze w tym roku zakończy się przebudowa dawnego szpitala przy ulicy Malczewskiego w Radomiu na czterogwiazdkowy hotel. Na początku roku opuszczony budynek kupiła firma Sławmir Electrnics, która od razu zapowiedziała, że chce urządzić hotel. W czterogwiazdkowcu znajdą się gabinety odnowy biologicznej i fitness z sauną, jacuzzi i siłownią. Na parterze będzie restauracja wraz z barem, natomiast dwa piętra zajmą pomieszczenia hotelowe. Zagospodarowany zostanie również teren na całej działce o powierzchni 6 tys. mkw.
W Łodzi też szukują się nowe projekty hotelowe. Tu postanowił zainwestować Louvre Hotels, który ma w Europie sieć 900 hoteli różnej kategorii. Firma ta zbuduje dwugwiazdkowy hotel Campanile obok Galerii Łódzkiej. Obiekt stylem będzie nawiązywał do łódzkiej architektury. Powstanie na planie litery "L". Na parterze będą bar i restauracja. Na pierwszym piętrze znajdzie się sala konferencyjna z tarasem. Pokoje będą miały po 13 mkw. Parking zostanie urządzony na dziedzińcu. Projekt budynku opracowała arch. Jolanta Halagarda. Oddanie do użytku zaplanowano na koniec roku. Po sąsiedzku z łódzkim Campanile ma powstać kolejny hotel. Działkę kupił łódzki inwestor - ten sam, który ma już hotel Ambasador przy ulicy Kosynierów Gdyńskich. Obiekt ma być trzy- lub czterogwiazdkowy. Zaplanowano w nim 132 pokoje, sale konferencyjne, restaurację oraz dużą część fitness z 20-metrowym basenem, kilkoma saunami. Autorami projektu hotelu są Jacek i Bożena Ferdzynowie. Inwestor miał rozpocząć budowę już rok temu, ale wciąż nie wiadomo kiedy to nastąpi.
Duża inwestycja szykuje się także w Karpaczu. Niedługo ruszy budowa jednego z największych w tej części Europy centrum konferencyjno- wypoczynkowego Tadeusza Gołębiewskiego. Inwestor ma już pozwolenie na budowę. Za około 350 mln zł powstanie hotel na niecałe 1250 miejsc, z 29 salami konferencyjnymi, kręgielnią, minigolfem, strzelnicą, sztucznym lodowiskiem, aquaparkiem z siedmioma basenami i centrum wellness. Budowa giganta zakończy się za trzy lata.
Swoje wnętrza postanowił odnowić też Hotel Warszawa przy placu Powstańców Warszawy w stolicy. Remont już się rozpoczął. Na razie generalny wykonawca - Polimex Mostostal usuwa stare instalacje i zniszczone posadzki. Obiektowi zostanie przywrócona pierwotna elewacja z marmuru i piaskowca. Powstanie ogród zimowy w nadbudowanej kondygnacji niskiego skrzydła wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej. Projekt budynku został opracowany w biurze Bulanda, Mucha Architekci. W hotelu oprócz pokoi dla gości przewidziano miejsce na usługi i gastronomię. Na ostatnich piętrach mieścić się będą luksusowe mieszkania. Zmodernizowany hotel zostanie oddany do użytku najwcześniej pod koniec 2008 roku.

Hotel Warszawa, wiz. od Polimex - Mostostal S.A.

Nietypowa inwestycja powstanie też w Katowicach. Przy alei Górnośląskiej polska sieć Hotel System zbuduje kolejny obiekt. Powstanie w nim dwieście pokoi. Budynek będzie składał się z dwóch brył. Niższa, pięciopiętrowa, pomieści dwugwiazdkową część hotelu. W wysokim, 14-piętrowym wieżowcu będą pokoje trzygwiazdkowe. Pomiędzy dwoma bryłami powstanie przeszklony hol. W części wspólnej będą centrum konferencyjne, restauracja oraz klub fitness z basenem i siłownią. Architektura obiektu ma być oszczędna w wyrazie, wyższa część będzie korespondować z budynkiem sądu, który powstaje po przeciwnej stronie al. Górnośląskiej, niższa - z Centrum Handlowym "3 Stawy". Wielkie przeszklenia dodadzą budynkowi lekkości. Jak zapewnia inwestor hotel będzie gotowy już na wiosnę 2008 roku. Jak wszystkie obiekty tej sieci, jest finansowany z pieniędzy pozyskanych od inwestorów prywatnych - na tym właśnie polega niepowtarzalność tego przedsięwzięcia. Każdy zainteresowany może kupić sobie pokój, a nawet kilka. Kupujący nabywa prawa do lokalu, jednak nie może w nim zamieszkać czy wpływać na politykę marketingową sieci. W zamian dostaje stały czynsz - rodzaj dywidendy, która nie zależy od obłożenia pokoi. Otrzymuje też 25 proc. zniżkę na korzystanie z pokoi w tej sieci na terenie całej Polski. Katowicki hotel ma jeszcze pokoje, które można kupić. W najbliższym czasie ta sieć hoteli otworzy czterogwiazdkowy Hotel System w centrum Warszawy oraz dwa pięciogwiazdkowe hotele SPA w Dźwirzynie nad samym morzem i w Zakopanem. Docelowo spółka chce mieć hotele we wszystkich większych miastach Polski.

Ambitne plany rozwoju w naszym kraju ma sieć luksusowych hoteli Hilton Hotels Corporation - HHC. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 kwietnia 2007 roku w warszawskim hotelu, prezydent Hilton Europa i Afryka, Wolfgang Neumann, ogłosił, że istnieje możliwość otwarcia co najmniej 11 kolejnych hoteli w naszym kraju. Zapowiedź ta doskonale wpisuje się w plan korporacji, zakładający przyspieszenie globalnej ekspansji i włączenie w ciągu 10 lat do portfolio Hilton Hotels Corporation 1000 nowych hoteli. Większość nowych obiektów tej marki w naszym kraju stanowić mają hotele klasy ekonomicznej Hampton by Hilton. W centrum zainteresowania firmy znajdują się takie miasta jak Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Katowice, Rzeszów, Szczecin oraz Warszawa. - Wskaźniki ekonomiczne tych miast są dobre, do czego przyczynia się rozwój małych i średnich firm, co z kolei prowadzi do konieczności zapewnienia biznesmenom bazy noclegowej dobrej jakości - powiedział Wolfgang Neumann. Korporacja planuje także rozwój w Europie i Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie trwają prace nad 20 hotelami - w tym pięcioma w Wielkiej Brytanii i Irlandii, czterema w Hiszpanii, trzema we Włoszech i dwoma w Niemczech oraz po jednym w Finlandii, Rosji, Holandii, Portugalii, na Ukrainie i Węgrzech.

Hilton Warsaw Hotel and Convention Centre, fot. od Hilton Hotels Corporation

Powyższe plany i realizacje świadczą o tym, że inwestycyjny boom na rynku hotelowym staje się rzeczywistością. Nowe przedsięwzięcia zmienią oblicze miast, a Polska w końcu będzie mogła się pochwalić rozbudowaną bazą noclegową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej