Grupa Sanitec inwestuje w Kole

2007-05-31 19:36

Sanitec Koło zbuduje nową fabrykę ceramiki łazienkowej w Kole. Fabryka powstanie obok istniejącego zakładu i nowoczesnego Centrum Dystrybucji. Informacja o rozpoczęciu nowej inwestycji została ogłoszona w dniu 14.02.2006r. przez Lennart Sundena, CEO Sanitec Corporation, w trakcie jego wizyty w Polsce.

Budowa fabryki w Kole rozpocznie się w II kwartale 2006 roku. Koszt inwestycji wyniesie około 100 mln PLN. Zostanie ona zrealizowana na terenie utworzonej w Kole podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uruchomienie produkcji planowane jest w pierwszym półroczu 2007. Dzięki budowie nowej fabryki moc produkcyjna w Kole wzrośnie z 1 miliona do 2 milionów sztuk. Oznacza to, że łącznie z zakładem we Włocławku, produkcja Sanitec Koło w Polsce wyniesie ponad 3 miliony sztuk ceramiki rocznie. Po zakończeniu rozbudowy fabryki łączna suma inwestycji Sanitecu w naszym kraju wyniesie blisko 100 mln euro.
Inwestycja przyczyni się do znacznego zmniejszenia bezrobocia w Kole (obecnie ok. 22%). Bezpośrednie zatrudnienie znajdzie tu około 250 osób, a nowe miejsca pracy powstaną również w firmach kooperujących z zakładem.
Budowa nowej fabryki w Kole jest strategiczną decyzją dla rozwoju Sanitecu. Nowymi rynkami są dla nas szczególnie kraje Europy Środkowo Wschodniej i Rosji.  - mówi Lennart Sunden. W regionie, oprócz Polski, Sanitec kończy budowę fabryki wyrobów akrylowych w miejscowości Dymer pod Kijowem. Podpisana została też w Rosji umowa joint-venture z rosyjską firma Santek, jednym z największych graczy na tamtejszym rynku.
Obecnie kończy się wyposażanie nowych hal Centrum Dystrybucji w Kole. Budowę rozpoczęto w lipcu 2005. Powierzchnia magazynów, w stosunku do tych istniejących, wzrosła ponad dwukrotnie. Na powierzchni 12 000 m2 będzie składowana zarówno ceramika łazienkowa, kabiny prysznicowe oraz wyroby akrylowe i meble. Rozbudowano powierzchnie odkładcze oraz podwojono liczbę ramp załadunkowych. Łącznie będzie 12 nowoczesnych doków, w tym kilka z ruchomymi platformami rozładunkowo-załadunkowymi, które umożliwią obsługę samochodów i naczep bez względu na ich wysokość. Wdrożenie systemu zarządzania magazynowego (WMS), opartego o terminale radiowe i czytniki kodów kreskowych jeszcze bardziej usprawni procesy logistyczne. Kolskie Centrum Dystrybucji jest zintegrowane z systemem logistycznym Grupy Sanitec i jest jednym z siedmiu takich ośrodków w Europie.
Fabryki Sanitec w Polsce (Koło, Włocławek, Mińsk Mazowiecki i Ozorków) osiągają bardzo dobre rezultaty - mówi Lennart Sunden, CEO Sanitec - Bardzo istotny dla podjęcia decyzji o nowej inwestycji jest też fakt, że rząd polski zdecydował o możliwości udzielenia znaczącej pomocy publicznej, rozszerzając na Kolo obszar Łódzkiej SE. W naszych decyzjach liczy się też życzliwy klimat dla Sanitec, stworzony w Kole przez miejscowe władze.
Nowa fabryka oraz rozbudowa centrum logistycznego powstają z myślą o zwiększeniu eksportu do krajów Europy Środkowo Wschodniej i usprawnieniu obsługi naszych odbiorców w Polsce i regionie. - mówi Marek Kukuryka prezes zarządu Sanitec Koło. - To z Koła wysyłane są transporty m.in. na Ukrainę, do Rosji, Czech i całej Europy Zachodniej. Potrzebujemy większych mocy produkcyjnych, by obsłużyć rosnący export.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej