Grupa Sanitec inwestuje w Kole

2007-05-31 19:36

Sanitec Koło zbuduje nową fabrykę ceramiki łazienkowej w Kole. Fabryka powstanie obok istniejącego zakładu i nowoczesnego Centrum Dystrybucji. Informacja o rozpoczęciu nowej inwestycji została ogłoszona w dniu 14.02.2006r. przez Lennart Sundena, CEO Sanitec Corporation, w trakcie jego wizyty w Polsce.

Budowa fabryki w Kole rozpocznie się w II kwartale 2006 roku. Koszt inwestycji wyniesie około 100 mln PLN. Zostanie ona zrealizowana na terenie utworzonej w Kole podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uruchomienie produkcji planowane jest w pierwszym półroczu 2007. Dzięki budowie nowej fabryki moc produkcyjna w Kole wzrośnie z 1 miliona do 2 milionów sztuk. Oznacza to, że łącznie z zakładem we Włocławku, produkcja Sanitec Koło w Polsce wyniesie ponad 3 miliony sztuk ceramiki rocznie. Po zakończeniu rozbudowy fabryki łączna suma inwestycji Sanitecu w naszym kraju wyniesie blisko 100 mln euro.
Inwestycja przyczyni się do znacznego zmniejszenia bezrobocia w Kole (obecnie ok. 22%). Bezpośrednie zatrudnienie znajdzie tu około 250 osób, a nowe miejsca pracy powstaną również w firmach kooperujących z zakładem.
Budowa nowej fabryki w Kole jest strategiczną decyzją dla rozwoju Sanitecu. Nowymi rynkami są dla nas szczególnie kraje Europy Środkowo Wschodniej i Rosji.  - mówi Lennart Sunden. W regionie, oprócz Polski, Sanitec kończy budowę fabryki wyrobów akrylowych w miejscowości Dymer pod Kijowem. Podpisana została też w Rosji umowa joint-venture z rosyjską firma Santek, jednym z największych graczy na tamtejszym rynku.
Obecnie kończy się wyposażanie nowych hal Centrum Dystrybucji w Kole. Budowę rozpoczęto w lipcu 2005. Powierzchnia magazynów, w stosunku do tych istniejących, wzrosła ponad dwukrotnie. Na powierzchni 12 000 m2 będzie składowana zarówno ceramika łazienkowa, kabiny prysznicowe oraz wyroby akrylowe i meble. Rozbudowano powierzchnie odkładcze oraz podwojono liczbę ramp załadunkowych. Łącznie będzie 12 nowoczesnych doków, w tym kilka z ruchomymi platformami rozładunkowo-załadunkowymi, które umożliwią obsługę samochodów i naczep bez względu na ich wysokość. Wdrożenie systemu zarządzania magazynowego (WMS), opartego o terminale radiowe i czytniki kodów kreskowych jeszcze bardziej usprawni procesy logistyczne. Kolskie Centrum Dystrybucji jest zintegrowane z systemem logistycznym Grupy Sanitec i jest jednym z siedmiu takich ośrodków w Europie.
Fabryki Sanitec w Polsce (Koło, Włocławek, Mińsk Mazowiecki i Ozorków) osiągają bardzo dobre rezultaty - mówi Lennart Sunden, CEO Sanitec - Bardzo istotny dla podjęcia decyzji o nowej inwestycji jest też fakt, że rząd polski zdecydował o możliwości udzielenia znaczącej pomocy publicznej, rozszerzając na Kolo obszar Łódzkiej SE. W naszych decyzjach liczy się też życzliwy klimat dla Sanitec, stworzony w Kole przez miejscowe władze.
Nowa fabryka oraz rozbudowa centrum logistycznego powstają z myślą o zwiększeniu eksportu do krajów Europy Środkowo Wschodniej i usprawnieniu obsługi naszych odbiorców w Polsce i regionie. - mówi Marek Kukuryka prezes zarządu Sanitec Koło. - To z Koła wysyłane są transporty m.in. na Ukrainę, do Rosji, Czech i całej Europy Zachodniej. Potrzebujemy większych mocy produkcyjnych, by obsłużyć rosnący export.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej