Fasada budynku Bellony gotowa na otwarcie placu Europejskiego

2016-04-20 14:08
Budynek Bellony
Autor: Marzena Sarniewicz Odnowiona elewacja budynku Bellony przy placu Europejskim w Warszawie

Zakończono prace związane z odrestaurowaniem dawnego budynku Domu Wydawniczego Bellona w Warszawie. Jest to obiekt sąsiadujący z flagową inwestycją Ghelamco Poland – Warsaw Spire, dlatego deweloper postanowił go odnowić. Elewacja została poddana renowacji, wymieniono też wszystkie okna. W planach jest także remont wnętrz, głównie ciągów komunikacyjnych, klatek schodowych i toalet. Koszt dotychczasowych prac to prawie 3 miliony pln.

Budynek Bellony to czteropiętrowy, częściowo zabytkowy obiekt, wzniesiony w latach 1949-1958 u zbiegu ulic Towarowej i Grzybowskiej, a obecnie przy placu Europejskim w Warszawie. Został wybudowany dla Wojskowych Zakładów Graficznych. Elewacja północna, południowa i zachodnia budynku oraz hol parteru wraz z główną klatką schodową wpisane są do rejestru zabytków. Te elementy będą rewitalizowane pod nadzorem konserwatora. W odnawianym budynku Bellony nieprzerwanie pracują najemcy.

W ciągu kolejnych miesięcy w obiekcie prowadzone będą prace związane z renowacją wnętrz. Generalny remont czeka wejście główne, recepcję, odnowione zostaną posadzki i schody. W budynku zaprojektowano nowe oświetlenie oraz zaplanowano odnowienie wszystkich korytarzy, holi i klatek schodowych.

W przyszłości, tak jak dotychczas, na parterze budynku Bellony będą lokale usługowe, a na piętrach pomieszczenia biurowe. Cały obiekt będzie harmonijnie współgrał z aranżacją placu Europejskiego. Ukończenie prac związanych z renowacją planowane jest do końca 2016 roku.

Budynek Bellony
Autor: Marzena Sarniewicz

Bellona znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie naszych inwestycji, dlatego postanowiliśmy przywrócić budynek do dawnej świetności i jednocześnie wkomponować go w zielone tło placu Europejskiego. Bellona zachowa swoje funkcje biurowo-usługowe, zadbamy także o jej najbliższe otoczenie – odnowimy sąsiadujące chodniki, powierzchnię parkingową, posadzimy tu drzewa i krzewy. Dzięki renowacji budynek będzie doskonale współgrał z istniejąca tkanką miejską i otoczeniem – podsumowuje Jarosław Zagórski, Dyrektor Handlowy i Rozwoju Ghelamco Poland.

Aktualny plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia dobudowanie do budynku Bellony 140-metrowego wieżowca, jednak deweloper utrzymuje, że na chwilę obecną nie ma takich planów inwestycyjnych. Koncentruje się na realizacji kolejnych projektów przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie.Nazwa inwestycji: Bellona
Lokalizacja: zbieg ulic Towarowej i Grzybowskiej, obecnie plac Europejski Warszawa
Funkcja: komercyjna
Inwestor: Ghelamco Poland
Liczba kondygnacji: 4
Zakończenie rewitalizacji: do końca 2016

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej