Galeria w Kielcach - prace budowlane w galerii Korona Kielce idą zgodnie z harmonogramem

2011-08-04 12:13
Galeria handlowa Korona Kielce
Autor: Agencja Medialna ARETE

Galeria w Kielcach to ogromny plac budowy, w tym momencie pracuje tam siedem żurawi wieżowych. Prace budowlane idą zgodnie z harmonogramem, niektóre z robót żelbetowych zostały wykonane przed czasem. Inwestorem Galerii Korona Kielce jest Dariusz Miłek poprzez spółkę Church Land Developement Sp. z o.o.

- Prace budowlane jednocześnie toczą się na kilku poziomach - mówi Stanisław Kowal, dyrektor kontraktu budowy galerii Korona Kielce. - Wszystkie roboty ziemne zostały zakończone. Fundamentowanie również zostało ukończone w stu procentach. Stan 0, a więc po prostu parter, jest ukończony w dziewięćdziesięciu procentach. Idziemy zgodnie z harmonogramem, choć niektóre z prac żelbetowych zostały zakończone wcześniej niż się spodziewaliśmy.

Galeria handlowa -  prace budowlane trwają

W 95 procentach zakończone prace związane z instalacją sanitarną i odwodnieniem podposadzkowym. Realizowane w tej chwili prace żelbetowe zostaną zakończone do października, a wyższa część galerii od strony ul. Polnej zakończona powinna zostać we wrześniu.
W tej chwili zza ogrodzenia widać wysoką na ponad dziesięć metrów część budynku od strony ul. Polnej.

W części galerii handlowej od strony ulicy Polnej firmy budowlane pracują na poziomie +1, a w drugiej części na poziomie 0. Teraz wykonują głównie prace żelbetowe, stawiają słupy i stropy.

Zakończone zostały już prace przy ściankach szczelinowych, konstrukcjach sięgających 19 metrów w głąb ziemi. Metoda ta jest kosztowna, ale była konieczna w przypadku terenu, na którym budowana jest galeria handlowa. Ścianki te mają za zadanie odcięcie wody gruntowej, a jednocześnie stanowią część fundamentu budynku.

Galeria w Kielcach - równolegle są prowadzone prace w różnych częściach i poziomach

W niższych częściach galerii trwają roboty elektryczne i sanitarno-wentylacyjne. Przebiegają one równolegle ze wznoszeniem obiektu. - Jest to możliwe z uwagi na duże powierzchnie, metraż w budowanej przez nas galerii przekracza kilka tysięcy metrów - tłumaczy Stanisław Kowal. - Nad tymi pomieszczeniami, w których trwają prace instalacyjne, już są wybudowane kondygnacje, dlatego można realizować równolegle te zadania przy zachowaniu bezpieczeństwa pracujących tu ludzi.

- Musimy skoordynować wiele zadań na wielu poziomach - mówi Michał Tur, menager do spraw marketingu galerii Korona Kielce. - W sumie przez cały okres wznoszenia obiektu będzie na naszym placu budowy pracować dwa tysiące osób! To olbrzymie zadanie logistyczne, a wszystko po to, aby galeria Korona Kielce zachwycała swoją bryłą, użytecznością i kunsztem wykonania.

Tereny zielone będą zagospodarowywane od września. Wtedy na wszystkich miejscach, które wiosną mają się zazielenić, zostaną nasadzone rośliny. Zieleń wtopi się w całość architektury obiektu.

Twórcą projektu Galerii Korona Kielce jest pracownia architektoniczna Bose International Planning & Architecture, która stworzyła centra, takie jak: Eurovea w Bratysławie na Słowacji, Palladium w Pradze w Czechach, Metro Walk Rohini w Dehli w Indiach czy Alexandria City Center w Aleksandrii w Egipcie. W Kielcach projektanci zaplanowali ażurowy ekran, który powstał w oparciu o stylistykę korony z herbu miasta.

Galeria Korona Kielce ma zostać otwarta w pierwszym kwartale 2012 roku.

Galeria Korona Kielce
Autor: Agencja Medialna ARETE Wizualizacja Galerii Korona KIelce - widok z lotu ptaka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej