Focus Park Gliwice po wmurowaniu kamienia węgielnego

2008-06-20 13:43
Focus Park
Autor: Parkridge Retail Poland

Po uruchomieniu we wrześniu ubiegłego roku galerii Focus Park w Rybniku, w dniu 27 maja 2008 roku deweloper Parkridge Retail Poland dokonał uroczystego aktu wmurowania kamienia węgielnego pod najnowszą i zarazem największą z planowanych przez siebie galerii. Focus Park Gliwice, powstający na terenach XIX-wiecznych zabudowań huty, będzie liczył 140 tys. mkw powierzchni użytkowej.

Projekt przygotowany przez MOFO Architekci zakłada połączenie elementów dawnego kompleksu zabudowań huty z przestrzenną,  przejrzystą konstrukcją, stanowiącą kompozycję metalu, szkła i kamienia, charakterystyczną dla projektów tej pracowni. "Galeria Focus Park została zaprojektowana w taki sposób, aby dostało się do niej jak najwięcej naturalnego światła dziennego" - powiedziała podczas uroczystości Patrycja Wojciechowska, dyrektor Architektury i Planowania w Parkridge.

W skład Focus Parku Gliwice wejdzie wielokondygnacyjny parking, 2 kondygnacje handlowe oraz na ostatniej, trzeciej kondygnacji Multikino. W galerii znajdzie się 220 sklepów, kilka restauracji, kawiarnia i punkty usługowe. Wewnętrzne pasaże będą stworzone na kształt miejskich uliczek. Powierzchnia komercyjna będzie wynosiła ok. 60 tys. m2. Jak mówi Marcin Andruszko, dyrektor ds. komercjalizacji w Parkridge Retail Poland: "Dbamy, aby w ofercie znalazły się zarówno znane, popularne marki globalne, jak i ciekawe, rozwijające się polskie oraz ekskluzywne brandy niszowe dopełniające całości. Warto podkreślić, że około 20% powierzchni najmu galerii zajmą lokalni przedsiębiorcy". W chwili obecnej Parkridge skomercjalizował w gliwickim obiekcie ok. 50% powierzchni handlowej.

Inwestor planuje połączyć Focus Park z dworcem autobusowym. Ponadto zakłada również modernizację wewnętrznego układu drogowego wokół galerii, a docelowo połączenie go z mającą powstać Drogową Trasą Średnicową. Planowany termin oddania inwestycji to 2010 rok.

Parkridge Holdings należy do czołowych brytyjskich firm deweloperskich. Specjalizuje się w przejmowaniu starych, zaniedbanych kompleksów i przekształcaniu ich w nowoczesne obiekty rozrywkowe, galerie handlowe czy apartamentowce. Najbardziej znane inwestycje grupy to Marina w Brighton i Cinema Millenium w Londynie.

Parkridge Retail Poland działa w Polsce od 2004 roku. Firma skoncentorwała się na budowie galerii rozrywkowo-handlowych FOCUS PARK w małych i średnich miastach (liczba mieszkańców od 100 - 400 tys.). Parkridge Retail Poland wprowadza też nową markę - parki handlowe o nazwie MULTI PARK. Inwestycje te usytuowane są w usytuowane w miastach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców. Pierwszy obiekt tego typu powstanie w Świdnicy.

Inwestycje realizowane przez Parkridge Retail Poland:


Nazwa obiektu

Powierzchnia handlowa

Etap realizacji

 Focus Park Rybnik

 18 000 m2

 Oddana do użytku

 Focus Park Bydgoszcz

 40 000 m2

 Oddana do użytku

 Focus Park Zielona Góra

 30 000 m2

 W trakcie budowy

 Focus Park Gliwice

 60 000 m2

 W trakcie budowy

 Focus Park Jelenia Góra

 17 000 m2

 W trakcie budowy

 Focus Park Piotrków Trybunalski

 30 000 m2

 W trakcie budowy

 Multi Park Świdnica 

 10 500 m2

 Inwestycja planowana

Łączna wartość wszystkich inwestycji Parkridge przewidzianych w Polsce w najbliższych latach wynosi ok. 4 mld zł.

maj 2008

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej