Eurocentrum. Zielone biura w Warszawie

2012-08-09 11:24
Biura Eurocentrum
Autor: Mediadem

Kompleks biurowy Eurocentrum, który powstanie w Warszawie przy Al. Jerozolimskich ma być maksymalnie wodo- i energooszczędny. Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej do spłukiwania toalet czy powietrza z zewnątrz do schładzania powietrza wewnątrz, koszt eksploatacji biur będzie niższy. Kompleksowy montaż instalacji w Eurocentrum wykona firma Imtech Polska.

Eurocentrum - energooszczędny biurowiec w Warszawie

Kompleks biurowy Eurocentrum będzie maksymalnie wodo- i energooszczędny. Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej do spłukiwania toalet czy powietrza z zewnątrz do schładzania powietrza wewnątrz, koszt eksploatacji biur będzie niższy. Kompleksowy montaż instalacji w budynku wykona firma Imtech Polska. Wszystkie instalacje zostaną poddane weryfikacji pod kątem potencjalnych oszczędności dla najemców. Priorytetem będzie maksymalne ograniczenie zużycia energii elektrycznej i wody. Instalacje wykonywane przez Imtech Polska będą spełniać standardy narzucane przez amerykański system certyfikacji LEED.

Instalacja wodna umożliwi odzyskiwanie deszczówki, która jako tzw. szara woda posłuży do spłukiwania wody w toaletach oraz podlewania roślinności w atriach. Ciepła woda użytkowa będzie natomiast podgrzewana przy pomocy ciepła odpadowego z agregatów chłodniczych i tylko dogrzewana ciepłem z sieci miejskiej. Armatura łazienkowa w toaletach będzie wodooszczędna.

Powietrze wykorzystane do chłodzenia agregatów chłodniczych zostanie użyte ponownie – do ogrzania biur w okresach przejściowych. W budynku zostaną zainstalowane centrale z większym niż standardowo odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Dzięki temu zmniejszy się zużycie ciepła w okresie zimowym. Ciepło będzie odzyskiwane we wszystkich centrach wentylacyjnych – także w kuchniach, restauracjach i garażach. Żeby ograniczyć zużycie energii elektrycznej do klimatyzacji w chłodnych okresach roku, chłodnice cieczy zaprojektowano z funkcją free-cooling, która umożliwia wykorzystanie powietrza z zewnątrz do schłodzenia powietrza wewnątrz budynku. Ponadstandardowa wymiana świeżego powietrza – aż 50 m sześciennych na godzinę na osobę (norma mówi o 30 m sześciennych na osobę) – poprawi komfort pracy w budynku.

LEED określa nie tylko standardy gotowego budynku, ale i warunki pracy na budowie, takie jak na przykład gospodarka odpadami. Wykonawcy mają dbać o to, by 75 proc. z nich uległo recyclingowi. Co najmniej tyle samo ma być ponownie przetwarzanych już podczas eksploatacji budynku. Ponadto inwestor musi zadbać o to, by inwestycja już na etapie budowy oferowała 150 miejsc parkingowych dla rowerzystów, a także wyposażyć obiekt w przebieralnie i natryski. Na terenie Eurocentrum znajdą się również 22 równomiernie rozmieszczone punkty ładowania pojazdów elektrycznych.

Biura Eurocentrum
Autor: Mediadem Kompleks biurowy Eurocentrum

Eurocentrum. Zielone biura w Warszawie

Eurocentrum stanowić będzie kompleks trzech połączonych ze sobą budynków o powierzchni 70 tys. mkw. Biura Eurocentrum powstaną w Al. Jerozolimskich w Warszawie, w pobliżu Dworca Zachodniego oraz placu Zawiszy. Biurowiec został zaprojektowany przez pracownię PRC Architekci. Zamierzeniem architektów było stworzenie miejsca przyjaznego, tzw. "małego miasta". Na parterze budynku hol wejściowy połączony zostanie z dwupiętrowym pasażem. Znajdą się tam punkty handlowe, usługowe, restauracje, kawiarnie. Nie zabraknie również naturalnej roślinności w postaci zielonych atriów, przypominających wiszące ogrody czy ścian naturalnej roślinności. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud. Pierwszy etap inwestycji zostanie oddany do użytku w drugim kwartale 2014 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej