Ekologiczne miasto EcoBay nad Bałtykiem

2008-10-24 14:26
estonia
Autor: brak danych

Powstanie na półwyspie Paljassaare niedaleko Tallina i zapewni Estonii stałe miejsce na ekologicznej mapie świata. Zajmie 481 000 m2 powierzchni wybrzeża Morza Bałtyckiego. Zamieszka w nim 6 tysięcy mieszkańców. Domy, szkoły, biura i sklepy będą ekologicznie zasilane i ogrzewane dzięki zastosowaniu energii z farm wiatrowych oraz systemów kogeneracyjnych CHP. Wykorzystana zostanie nawet nadwyżka energii z pobliskiej oczyszczalni ścieków. Jego budowa planowana jest na najbliższe 15-20 lat. Miasto EcoBay.

Wyjątkowe miasto EcoBay zaprojektowało duńskie biuro architektoniczne Schmidt Hammer Lassem we współpracy z międzynarodowym multidyscyplinarnym biurem inżynierskim Buro Happold oraz pracownią Moller & Gronborg Landscape Architects, odpowiedzialną za architekturę krajobrazu.

Większa bioróżnorodność
Znaczna część miasta będzie położona na terenach znajdujących się w bezpośredniej bliskości Morza Bałtyckiego oraz w sąsiedztwie obszaru chronionego "Natura 2000". W związku z tym projekt został opracowany z myślą o zwiększeniu dotychczasowej różnorodności biologicznej tych obszarów, przy jednoczesnym stworzeniu elementów krajobrazu oraz przyrody gwarantujących wysokiej jakości architekturę budynków mieszkalnych, miejsc pracy oraz obiektów rekreacyjnych.
"Teren ten niesie ze sobą ogromny potencjał, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego położenie w pobliżu Tallina oraz rezerwatu Natura 2000" - mówi Lesley Dinnett, kierownik projektu z ramienia Buro Happold. "Naszym celem jest stworzenie nowoczesnego i wielofunkcyjnego miasta, z wszelkimi udogodnieniami oraz usługami ułatwiającymi mieszkańcom życie. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do powstania prawdziwie ekologicznego miasta w Estonii".
Spółka Buro Happold zapewnia architektom Schmidt Hammer Lassen rozwiązania z zakresu inżynierii środowiska, infrastruktury, budownictwa morskiego, transportu, projektowania konstrukcji, jak również specjalistyczne doradztwo w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań oraz analizę i symulację komputerową.

Projektowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju
W projekcie główny nacisk został położony na zapewnienie przyjaznych środowisku rozwiązań, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dlatego starano się zminimalizować potrzeby korzystania z transportu silnikowego. Wszystkie kluczowe funkcje miasta znajdą się w promieniu nie więcej niż 2 km od centrum, a infrastruktura transportowa zostanie zaplanowana w najmniejszych szczegółach.
Zróżnicowana wysokość budynków pozwoli zmaksymalizować możliwość uzyskania ciepła powstałego w wyniku ich nasłonecznienia oraz zredukować jego utratę w wyniku nadmiernego zacienienia. W celu ochrony miasta przed niszczącym działaniem zimnego wiatru znad Bałtyku planowana jest budowa sztucznych wydm.
"Istotną częścią procesu planowania były badania klimatyczne" - mówi Dinnett. "Niektóre z domów w EcoBay zredukują zużycie energii aż o 70% w porównaniu do tradycyjnych budynków mieszkalnych o zbliżonej wielkości, poprzez uwzględnienie orientacji obiektu, wykorzystanych materiałów, zużycia wody oraz źródeł energii i ogrzewania".

Wyzwania stojące przed współczesnym społeczeństwem
"Jesteśmy przekonani o konieczności znalezienia rozwiązań dla wyzwań, jakie napotyka nasze społeczeństwo - zarówno wyzwań o charakterze społecznym, jak i ekologicznym" - mówi Morten Holm, wspólnik w biurze Schmidt Hammer Lassen. "Jak stworzyć ekologiczny plan przestrzenny? Jak zaprojektować różnorodne, tętniące życiem przez całą dobę miasto? Jak stworzyć budynki dostępne dla ogółu społeczeństwa? To tylko niektóre z wyzwań, z jakimi musieliśmy się zmierzyć projektując miasto EcoBay".
Tym wyzwaniom udało się sprostać. Pomimo tego, że podobne projekty często budzą wątpliwości dotyczące przyszłego rozwoju sztucznie zaplanowanych miast, EcoBay wydaje się spełniać swoje obietnice i jest zwiastunem bardziej ekologicznej przyszłości Estonii.

październik 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej