Cztery gwiazdki na mapie Łodzi

2009-08-12 16:45
Hotel Andel's
Autor: OP Architekten| U. Tarasiewicz

Na terenie obecnego centrum Manufaktura otwarto hotel Andel’s. Z dawnej fabryki przemysłowca Izraela Poznańskiego z 1878 r. powstał obiekt, w którym udało się połączyć historyczną architekturę przemysłową z architekturą współczesną.

Rewitalizacja pod nadzorem konserwatorskim połączona z całkowitą zmianą funkcji i przebudową monumentalnego budynku przemysłowego, prowadzona była przez polsko-austriacki zespół OP ARCHITEKTEN pod kierownictwem Wojciecha Popławskiego. W ciągu 30 miesięcy powstało 278 nowoczesnych pokoi, przestrzenne centrum konferencyjne oraz nowe piętro poświęcone rekreacji na ostatniej kondygnacji budynku.

Hotel Andels's Łódź – fasada
Autor: OP Architekten| U. Tarasiewicz Hotel Andels's Łódź – fasada

W luksusowych pokojach (każdy prawie 4-metrowej wysokości) zachowano elementy oryginalnych stropów, kolumn, belek i ścian. W charakterystycznych wieżach, widocznych na fasadzie budynku zlokalizowano 58 luksusowych apartamentów, w tym cztery dwukondygnacyjne.
Obszary komunikacji  w hotelu Andel’s zostały rozwiązane w formie przestronnych atriów doświetlających wszystkie kondygnacje.

Strefa parteru to lobby wejściowe, kawiarnia, bar oraz restauracja dla 350 gości, która została podzielona na kilka obszarów. Wystrojem wnętrz zajęli się londyńscy projektanci Jestico + Whiles. Dodatkowo na parterze znajduje się centrum konferencyjne składające się z siedmiu sal dzielących się na mniejsze jednostki – przeznaczone łącznie dla 450 osób. Z tego poziomu za pomocą czterech wind można dostać się do sali balowej na czwartym piętrze – jednej z największych wielofunkcyjnych sal hotelowych w Polsce – która może pomieścić nawet 800 osób. Jest to przestrzeń przeznaczona do organizacji nie tylko bali, ale też koncertów, projekcji filmowych, konferencji, targów, pokazów mody i festiwali. Tak wszechstronne możliwości użytkowania zapewnia specjalnie zaprojektowana akustyka sali, nowoczesne zaplecze techniczne, kabiny tłumaczeń i projekcji, oddzielna kuchnia, a także winda towarowa, którą można transportować elementy technologii sceny, a nawet samochody. Sala jest jednocześnie kapsułą odizolowaną akustycznie od reszty budynku i doświetloną naturalnym światłem.

Sala balowa wpisuje się w ciąg funkcji, połączonych wspólnym dachem, takich jak: wellness, fitness, spa, basen, sky lounge. Basen to charakterystyczny element architektoniczny na nowo zakomponowanej kondygnacji dachu, wpisujący się w strukturę monumentalnego budynku. Krajobraz dachu uzupełniają tarasy widokowe skierowane we wszystkie strony świata: wschodni taras apartamentu prezydenckiego, południowy taras "słoneczny" z barem przy lobby fitnessu, północny połączony z salami ćwiczeń i aerobiku oraz zachodni taras należący do sali klubowej.

 

Oryginalna tkanka wewnątrz budynku została zachowana niemal w całości (w znacznie większym stopniu niż zalecały wytyczne konserwatorskie). Autentyczne elementy konstrukcji żeliwnej zostały odsłonięte z betonowych osłon i pokazane w przestrzeniach publicznych, pokojach i apartamentach. Masywne ściany ceglane zostały oczyszczone i zabezpieczone, aby pokazać, w strukturze warstw tynków i farb, historię fabryki. Historyczne żeliwne klatki schodowe pozostawione zostały w niezmienionym stanie i nadal służą ewakuacji. Na każdym kroku możliwy jest kontakt z historią obiektu w harmonijnym otoczeniu nowoczesnej, funkcjonalnej architektury.

Hotel w swoim założeniu oferuje nie tylko kontakt z najcenniejszym elementem historii miasta – architekturą przemysłową, ale także możliwość obcowania ze sztuką współczesną. Starannie dobrana kolekcja sztuki zawierać będzie prace młodych, polskich twórców, często już uznanych w świecie.

Architekci z pracowni OP Architekten zrealizowali między innymi najwyższy hotel w Polsce – hotel InterContinental w Warszawie (autor T. Spychała, współautor W. Popławski). Na ukończeniu znajduje się także kolejny projekt spółki Orlinski Popławski – budynek apartamentowy Atelier Residence przy Placu Grzybowskim w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej