Co nowego w strefach?

2007-08-31 16:38

Coraz prężniej rozwijają się polskie Specjalne Strefy Ekonomicznie. Dużym powodzeniem cieszą się głównie wśród zagranicznych inwestorów.

Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej-Krakowski Park Technologiczny w Czyżynach Włosi zamierzają  uruchomić ośrodek badawczo-rozwojowy. Nowy oddział zacznie działalność we wrześniu 2007 roku. Na początku Elettric 80 S.P.A. zatrudni 10-15 inżynierów automatyki.

Kolejne zezwolenie zostało wydane przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Otrzymał je włoski producent lamp, który wybuduje zakład o powierzchni 5 tys. mkw. Zostaną w nim uruchomione nowoczesne linie technologiczne produkujące lampy dla różnych marek samochodów.
Natomiast firma Makita sp. z o.o. wybuduje centrum logistyczne i dystrybucyjne w Bielsku-Białej, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej. Koszt inwestycji to 21 mln zł. W nowym zakładzie znajdzie zatrudnieni około 20 osób.
Również intensywny rozwój przeżywa Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości. Nakłady inwestycyjne w tej strefie przekroczyły już 1 mld 155 mln zł, a prace znalazło tam 4 tys osób. Już niedługo granice tej strefy zostaną rozszerzone o blisko 150 ha. Aktualnie w strefie zamierza zainwestować niemiecka spółka Wepa Professional, zajmująca się produkcją papieru toaletowego i ręczników higienicznych. Do 2010 roku Niemcy na rozbudowę hal produkcyjnych zamierzają przeznaczyć 27 mln zł.
Messer Polska, polska spółka z niemieckim kapitałem, zainwestuje 29 mln euro w Rybniku, w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Spółka wybuduje tu zakład produkcji ciekłych gazów przemysłowych. Na powierzchni 2,5 ha do 2009 roku uruchomiony zostanie zakład wytwarzający tlen i argon, pracujący w systemie trójzmianowym, przez całą dobę. Produkcja będzie wysoko zautomatyzowana co pozwoli na zatrudnienie jedynie dwóch osób na jedną zmianę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej