Centrum rekreacji i handlu w Koninie

2007-05-25 15:47

Inwestycja amerykańskiego dewelopera powstaje na obszarze ponad 100 000 m2 w pobliżu jeziora, w otoczeniu ogródków działkowych i sąsiedztwie osiedla Zacisze. Jej wartość szacuje się na 15-17 milionów dolarów.

Projekt inwestycji dostosowano do planu zagospodarowania przestrzennego, zapewniającego mieszkańcom dostęp do handlu i usług oraz dogodne warunki wypoczynku. Zagospodarowany teren obejmuje działki inwestora - firmy Polimeni - o powierzchni blisko 85.000 m2 oraz tereny należące do miasta o powierzchni 25.000 m2, przeznaczone pod zieleń, punkty widokowe z altaną, obejmujące również zagospodarowanie skarpy nad jeziorem z realizacją pływającego mola oraz zieleń izolacyjną od strony istniejących ogródków działkowych. Tereny rekreacyjne zostały zaprojektowane z zachowaniem naturalnej zieleni i elementów krajobrazowych, które uzupełnią dogodne dla użytkowników nasadzenia drzew i krzewów. Projektowany pas zieleni oddzieli istniejące ogródki działkowe i obiekty handlowe ze strefą rozładunku od części rekreacyjnej, w jej centralnej części znajdą się korty tenisowe, boiska do piłki nożnej i koszykówki, plac zabaw, ścieżki spacerowe z punktami widokowymi i altaną oraz molo. Dla użytkowników zaprojektowano budynek z szatniami i wydzielony parking dla 57 samochodów.

W części usługowo-handlowej powstanie obiekt o powierzchni 21 000 m2. Od strony jeziora około 4000 m2 zajmie restauracja, bary szybkiej obsługi oraz kino. W pozostałej części obiektu będą się znajdować markety: spożywczy oraz "dom i ogród" (około 10 000 m2) i pasaże handlowe (6000 m2). Dla klientów przewidziano parking na około 740 miejsc.

W ramach inwestycji firma Polimeni wykonała już modernizację zewnętrznego układu drogowego (ul. Paderewskiego) w formie skrzyżowania o ruchu okrężnym oraz wjazdów i wyjazdów z terenu centrum.
Realizacja inwestycji pozwoli również na uporządkowanie terenu, na którym znajdowały się stare betonowe place, parking tirów oraz betoniarnia.

Projektantem obiektu jest poznańska firma Woźniak & Woźniak, a Generalnym Wykonawcą - Jedynka Poznań SA, która korzysta z lokalnych podwykonawców. Prace budowlane rozpoczęto w połowie września 2001 roku, zakończenie budowy planowane jest na 1 lipca 2002 roku. Wartość całej inwestycji szacuje się na 15-17 mln dolarów.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej