Centrum handlowe 3 Stawy ma certyfikat Breeam In-Use: pierwsza w Polsce proekologiczna galeria handlowa

2011-10-17 14:07
Centrum handlowe 3 Stawy w Katowicach
Autor: Apsys Polska Centrum handlowe 3 Stawy w Katowicach - pierwsza w Polsce proekologiczna galeria handlowa

Centrum handlowe 3 Stawy w Katowicach uzyskało pierwszy w Polsce certyfikat Breeam In-Use. Tym samym galeria handlowa stała się pierwszym funkcjonującym budynkiem w naszym kraju, który spełnił rygorystyczne kryteria energooszczędności nakładanymi przez zrównoważone budownictwo.

Certyfikat Breeam In-Use przyznawany jest istniejącym obiektom, w których wprowadzono rozwiązania zgodne z restrykcyjnymi wymaganiami zrównoważonego budownictwa, zarówno w zakresie środowiskowym, jak i społecznym.

Pierwszym, funkcjonującym budynkiem w Polsce, który otrzymał certyfikat Breeam In-Use jest centrum handlowe 3 Stawy w Katowicach. Wybudowana w 1999 roku galeria handlowa przeszła szereg modernizacji mającej na celu obniżenie kosztów funkcjonowania obiektu oraz podniesienie jego wartości użytkowej i środowiskowej. Rozwiązania wprowadzone przez zarządcę 3 Stawów (Apsys Polska) oraz właściciela (Union Investment), spowodowały, że budynek zyskał proekologiczny charakter. Zmodernizowana galeria handlowa, zgodnie z wytycznymi certyfikacji Breeam, spełnia najwyższe wymogi efektywności energetycznej oraz jest przyjazna dla użytkowników – najemców i klientów. „Uzyskanie pierwszego w Polsce certyfikatu Breeam In-Use jest znakomitym wyróżnieniem zarówno dla Centrum Handlowego 3 Stawy, jak również Apsys Polska jako zarządcy."mówi Marcin Stokowiec, Dyrektor ds. Inwestycji, Apsys Polska.

Zrównoważone budownictwo wg Breeam In-Use

Brytyjski Breeam In-Use jest najpopularniejszym systemem certyfikacji budynków w Europie. Zgodnie z jego wytycznymi wszelkie aspekty funkcjonowania i zarządzania budynków muszą się odbywać zgodnie zasadą zrównoważonego rozwoju. Breeam wymaga spełnienia restrykcyjnych kryteriów dotyczących zużycia energii, wody, segregacji odpadów, wytwarzanych zanieczyszczeń oraz stosowania materiałów, z jakich zbudowany jest obiekt. Pod uwagę brane są również kwestie dojazdu, wykorzystania terenu i sposób zarządzania obiektem. Najwięcej budynków, które mogą pochwalić się certyfikatem Breeam In-Use znajduje się w Belgii i Wielkiej Brytanii. Stanowią one ponad połowę wszystkich obiektów spełniających ekologiczne wymagania Breeam.

Podczas procesu certyfikacji Breeam, centrum handlowe 3 Stawy otrzymało najwyższe oceny w trzech obszarach: efektywne korzystanie z energii i wody, pochodzenie materiałów użytych do budowy i remontu oraz odprowadzanie odpadów i ścieków.

3 Stawy w Katowicach – proekologiczna galeria handlowa

W ciągu ostatnich 2 lat centrum handlowe 3 Stawy przeszło gruntowną modernizację zgodną z wytycznymi nakładanymi przez zrównoważone budownictwo. Dzięki tym zmianom budynek stał się przyjazny środowisku oraz zużywa mniej energii i wody. „Najlepszym przykładem jest wykonana przez Apsys modernizacja oświetlenia parkingu podziemnego. Zachowując ten sam poziom natężenia światła obniżyliśmy zużycie energii przez tą część budynku aż o 74%” – mówi Agnieszka Nizio Dyrektor Centrum Handlowego 3 Stawy. Zarządca galerii handlowej, zmodernizował też oświetlenie parkingu zewnętrznego i elewacji, uzyskując w tym przypadku zmniejszenie zużycia energii o 35%. Zastosowanie sterowanej fotokomórką armatury oraz dwu przyciskowych spłuczek w toaletach pozwoliło na spore ograniczenie zużycia wody.

Jednak największą inwestycją była wymiana dotychczasowego systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Obecnie w centrum handlowym 3 Stawy działa nowoczesny, sterowany przez BMS (Building Management System), komputerowy system zarządzania budynkiem i jego urządzeniami. Pozwala on między innymi na stałą kontrolę temperatury powietrza wewnątrz budynku czy zużycia wody i energii. Są już plany dalszej rozbudowy systemu o dodatkowe funkcje. 3 Stawy dostosowano również do wymagań Unii Europejskiej dotyczących substancji stosowanych do chłodzenia budynków.
Jak podaje zarządca centrum handlowego 3 Stawy, wprowadzone zmiany wygenerowały oszczędności na poziomie 20%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej