Był PGR, jest SPA - romantyczny Pałac Mierzęcin. Poznaj historię byłej rezydencji rodu von Waldow w Lubuskiem

2024-06-18 15:26

Pałac w Mierzęcinie od czasu II Wojny Światowej przeszedł długą drogę. Z zadbanego majątku do domu dziecka, od PGR do SPA. Jak toczyły się losy majątku, który pozostawał w rękach jednego rodu od XVIII wieku? Zobaczcie przepięknie wyremontowany pałac, poznajcie jego historię i sprawdźcie, jak tu dojechać.

Spis treści

  1. Pałac Mierzęcin. Jaka jest historia rezydencji?
  2. Mierzęcin - czy można zwiedzić pałac? Jak tu dojechać?
#MuratorOgroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany

Pałac Mierzęcin. Jaka jest historia rezydencji?

Romantyczny pałac stoi w Mierzęcinie, w połowie drogi między Szczecinem a Poznaniem. Choć sam Mierzęcin wielokrotnie zmieniał majętnych właścicieli, pałac od początku istnienia aż do II wojny światowej należał do rodu von Waldow. Jego fundatorem był generał Robert Friedrich von Waldow, a architektem najprawdopodobniej Georg Heinrich Hitzig - autor wielu pałaców i rezydencji głównie na terenie Niemiec, ale i nieistniejącego już Pałacu Leopolda Kronenberga w Warszawie.

Zobacz także: 7 najdroższych pałaców na sprzedaż w Wielkopolsce. Parki, jeziora i zabytkowe wnętrza

Rezydencja została ukończona w 1863 roku po trzech latach budowy, wtedy jako Schloss Mehrenthin. W trakcie jej funkcjonowania jako siedziba rodu tylko raz przeprowadzono większy remont - gdy zmieniono układ pomieszczeń wewnątrz. Pałac przetrwał II wojnę światową i razem z należącym do niego folwarkiem przeszedł na własność Polski Ludowej. Podzielił los wielu pięknych budynków tego typu - najpierw przeznaczono go na dom dziecka, a w 1959 roku zorganizowano tu administrację PGR-u. We wnętrzach zorganizowano przedszkole, świetlicę, biura oraz mieszkania.

Po ponad 30 latach i likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych Mierzęcin całkowicie opustoszał w 1992 roku. W 1998 roku znalazł nowego właściciela - firmę Novol. Po gruntownym, trwającym 3 lata remoncie i renowacji, stał się ośrodkiem wypoczynkowym dla pracowników firmy. Dziś mieści się tu hotel i SPA. 

Pałac po remoncie odwiedził Eberhard von Waldow.

Mierzęcin - czy można zwiedzić pałac? Jak tu dojechać?

Jako że pałac jest hotelem, zwiedzanie jego wnętrz nie jest możliwe. Działa tu natomiast ogólnodostępna restauracja, a nieopodal ogród japoński. Dla odwiedzających, którzy nie korzystają z oferty noclegowej dostępne są wszystkie usługi i atrakcje oferowane przez pałac - od winnicy po stadninę koni. By dojechać do Mierzęcina, należy kierować się na miejscowość Dobiegniew przy Drodze Krajowej nr 22. Pałac znajduje się ok. 10 minut drogi stąd.

Zobacz także: Zamek w Mosznej i jego metamorfoza. Był już pałacem i sanatorium, teraz to czarujący hotel

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej