Budynki biurowe w kompleksie Adgar. Rozwiązania architektoniczne i techniczne
Budynki biurowe w kompleksie Adgar to trzy obiekty o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 39 000 mkw: Adgar Business Centre, Adgar Plaza A i Adgar Plaza B. Inwestorem jest firma Adgar Postępu, projekt architektoniczny powstał w pracowni Studio Quadra, a generalnym wykonawcą była firma Hochtief Polska. Budynek został oddany do użytku w 2008 roku. Kompleks budynków biurowych znajduje się na Mokotowie w Warszawie.
Autor: Questia Sp. z o.o.
Projekt architektoniczny przygotowała pracownia STUDIO QUADRA
Firmy uczestniczące w realizacji inwestycji Adgar
Adgar Postępu sp. z o.o. – inwestor; Studio Quadra – projekt architektoniczny; Hochtief Polska – generalne wykonawstwo, IN & OUT – projekt wykonawczy zagospodarowania terenu; Schneider Electric – rozdzielnice nn, transformatory, szynoprzewody, Moeller Electric – rozdzielnice główne i obiektowe nn; ARMSTRONG BUILDING PRODUCTS – sufity Armstrong ULTIMA Vector; Hörmann Polska sp. z o.o. – bramy rolowane; GAZEX – detekcja gazów; CEMEX Polska – dostawa betonu towarowego; Ramirent SA – wypożyczalnie sprzętu budowlanego
Koncepcja architektury krajobrazu zakłada utworzenie wewnętrznego dziedzińca, zamkniętego kubaturami biurowców z otwarciem na południową, najbardziej nasłonecznioną stronę. Gwarantuje to maksymalne doświetlenie budynków światłem naturalnym. Projekt zagospodarowania dziedzińca przewiduje utworzenie miejskiego placu o nawierzchni utwardzonej, który spełnia rolę przedsionka dla otaczających go budynków biurowych. Na dziedzińcu znajduje się wejście do klubu fitness oraz restauracji z kawiarnią, a także świetlik doświetlający podziemne pomieszczenie basenu pływackiego. Budynki biurowe na placu mają formę lekkich, przeszklonych brył.
Projekt fasady budynków Adgar Plaza A i B zakłada przeszklenie znacznych powierzchni w pomieszczeniach od strony placu. W elewacjach południowych i zachodnich zamontowano okna od poziomu podłogi do sufitu. Zastosowano w nich szklenie o wysokich parametrach izolacyjności cieplnej, wysokim współczynniku redukcji przenikania promieniowania oraz wysokim standardzie bezpieczeństwa. Na zewnątrz budynku, w miejscach pionowego podziału modułów okiennych, umieszczono szklane panele nieprzezierne, zaś zestawy szkła poszczególnych elewacji obramowane są okładzinami z jasnego piaskowca.
Projekt budynków należących do kompleksu Adgar umożliwia dowolną aranżację przestrzeni zgodnie z indywidualnymi wymaganiami najemców. Wszelkiego rodzaju przewody elektryczne i telekomunikacyjne są doprowadzane do stanowisk pracy pod podłogą, co daje swobodę ich rozmieszczenia. Ponadto powierzchnie biurowe są dostępne bezpośrednio z holu windowego. Zastosowanie bram przeciwpożarowych oddzielających hol windowy od powierzchni najmu umożliwia swobodne połączenie recepcji najemców z holem.
Restauracja została umieszczona na dziedzińcu jako wolno stojący element dominujący. Dostęp do niej jest możliwy z przestrzeni placu lub z Klubu Fitness Calypso znajdującego się na poziomie -1. Budynek restauracji i kawiarni jest połączony przejściem podziemnym z budynkami biurowymi Adgar Plaza A i B.
Na poziomie -1 znajduje się Klub Fitness Calypso z odnową biologiczną, basenem, sauną, salami fitness, salą do spinningu i do gry w squasha.
W budynku Adgar Plaza A znajduje się wielofunkcyjne centrum konferencyjne Adgar Plaza, które może pomieścić w sumie około 300 osób. Obejmuje ono 4 sale konferencyjne z możliwością dowolnej aranżacji przestrzeni w zależności od potrzeb użytkowników, jak również nowoczesnym wyposażeniem audiowizualnym i zaawansowanymi usługami multimedialnymi. Wejście do centrum konferencyjnego znajduje się bezpośrednio w głównym holu budynku.
Każdy z budynków Adgar Plaza A i B ma własną stację transformatorową. W zakresie zasilania energią elektryczną przewidziano dla inwestycji wspólną stację rozdzielczą, podłączoną do dwóch wzajemnie niezależnych systemów sieci miejskiej, co ogranicza do minimum ryzyko całkowitego zaniku napięcia w kompleksie. Zastosowano również dwa agregaty prądotwórcze, które zabezpieczają zasilanie najważniejszych instalacji teleinformatycznych, techniczno-administracyjnych oraz bezpieczeństwa w przypadku jednoczesnej awarii obydwu systemów zasilania sieci miejskiej.
Wszystkie instalacje elektryczne, teletechniczne, wentylacyjne i klimatyzacyjne w budynkach Adgar Plaza A i B są sterowane i monitorowane za pośrednictwem zawansowanego systemu BMS (Building Management System).
System wentylacji budynków Adgar Plaza A i B przewiduje wprowadzanie do systemu niezbędnej ze względów higienicznych ilości powietrza świeżego, jak również jego uzdatnianie w zakresie filtracji, ogrzewania, chłodzenia, osuszania i nawilżania. W trosce o środowisko naturalne zastosowano także odzysk ciepła z powietrza usuwanego. Chłód dla budynku jest generowany przy pomocy agregatów wody lodowej chłodzonych powietrzem, umieszczonych na dachu budynku.