Budynki biurowe w kompleksie Adgar. Rozwiązania architektoniczne i techniczne

2010-07-22 11:53
Kompleks biurowy Adgar obejmuje trzy budynki biurowe: Adgar Business Centre, Adgar Plaza A i Adgar Plaza B
Autor: Questia Sp. z o.o. Kompleks biurowy Adgar obejmuje trzy budynki o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 39 000 mkw: Adgar Business Centre, Adgar Plaza A i Adgar Plaza B

Budynki biurowe w kompleksie Adgar to trzy obiekty o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 39 000 mkw: Adgar Business Centre, Adgar Plaza A i Adgar Plaza B. Inwestorem jest firma Adgar Postępu, projekt architektoniczny powstał w pracowni Studio Quadra, a generalnym wykonawcą była firma Hochtief Polska. Budynek został oddany do użytku w 2008 roku. Kompleks budynków biurowych znajduje się na Mokotowie w Warszawie.

Firmy uczestniczące w realizacji inwestycji Adgar

Adgar Postępu sp. z o.o. – inwestor; Studio Quadra – projekt architektoniczny; Hochtief Polska – generalne wykonawstwo, IN & OUT – projekt wykonawczy zagospodarowania terenu; Schneider Electric – rozdzielnice nn, transformatory, szynoprzewody, Moeller Electric – rozdzielnice główne i obiektowe nn; ARMSTRONG BUILDING PRODUCTS – sufity Armstrong ULTIMA Vector; Hörmann Polska sp. z o.o. – bramy rolowane; GAZEX – detekcja gazów; CEMEX Polska – dostawa betonu towarowego; Ramirent SA – wypożyczalnie sprzętu budowlanego


Koncepcja architektury krajobrazu zakłada utworzenie wewnętrznego dziedzińca, zamkniętego kubaturami biurowców z otwarciem na południową, najbardziej nasłonecznioną stronę. Gwarantuje to maksymalne doświetlenie budynków światłem naturalnym. Projekt zagospodarowania dziedzińca przewiduje utworzenie miejskiego placu o nawierzchni utwardzonej, który spełnia rolę przedsionka dla otaczających go budynków biurowych. Na dziedzińcu znajduje się wejście do klubu fitness oraz restauracji z kawiarnią, a także świetlik doświetlający podziemne pomieszczenie basenu pływackiego. Budynki biurowe na placu mają formę lekkich, przeszklonych brył.

Projekt fasady budynków Adgar Plaza A i B zakłada przeszklenie znacznych powierzchni w pomieszczeniach od strony placu. W elewacjach południowych i zachodnich zamontowano okna od poziomu podłogi do sufitu. Zastosowano w nich szklenie o wysokich parametrach izolacyjności cieplnej, wysokim współczynniku redukcji przenikania promieniowania oraz wysokim standardzie bezpieczeństwa. Na zewnątrz budynku, w miejscach pionowego podziału modułów okiennych, umieszczono szklane panele nieprzezierne, zaś zestawy szkła poszczególnych elewacji obramowane są okładzinami z  jasnego piaskowca.
Projekt budynków należących do kompleksu Adgar umożliwia dowolną aranżację przestrzeni zgodnie z indywidualnymi wymaganiami najemców. Wszelkiego rodzaju przewody elektryczne i telekomunikacyjne są doprowadzane do stanowisk pracy pod podłogą, co daje swobodę ich rozmieszczenia. Ponadto powierzchnie biurowe są dostępne bezpośrednio z holu windowego. Zastosowanie bram przeciwpożarowych oddzielających hol windowy od powierzchni najmu umożliwia swobodne połączenie recepcji najemców z holem.
Restauracja została umieszczona na dziedzińcu jako wolno stojący element dominujący. Dostęp do niej jest możliwy z przestrzeni placu lub z Klubu Fitness Calypso znajdującego się na poziomie -1. Budynek restauracji i kawiarni jest połączony przejściem podziemnym z budynkami biurowymi Adgar Plaza A i B.  
Na poziomie -1 znajduje się Klub Fitness Calypso z odnową biologiczną, basenem, sauną, salami fitness, salą do spinningu i do gry w squasha.
W budynku Adgar Plaza A znajduje się wielofunkcyjne centrum konferencyjne Adgar Plaza, które może pomieścić w sumie około 300 osób. Obejmuje ono 4 sale konferencyjne z możliwością dowolnej aranżacji przestrzeni w zależności od potrzeb użytkowników, jak również nowoczesnym wyposażeniem audiowizualnym i zaawansowanymi usługami multimedialnymi. Wejście do centrum konferencyjnego znajduje się bezpośrednio w głównym holu budynku.

Każdy z budynków Adgar Plaza A i B ma własną stację transformatorową. W zakresie zasilania energią elektryczną przewidziano dla inwestycji wspólną stację rozdzielczą, podłączoną do dwóch wzajemnie niezależnych systemów sieci miejskiej, co ogranicza do minimum ryzyko całkowitego zaniku napięcia w kompleksie. Zastosowano również dwa agregaty prądotwórcze, które zabezpieczają zasilanie najważniejszych instalacji teleinformatycznych, techniczno-administracyjnych oraz bezpieczeństwa w przypadku jednoczesnej awarii obydwu systemów zasilania sieci miejskiej.
Wszystkie instalacje elektryczne, teletechniczne, wentylacyjne i klimatyzacyjne w budynkach Adgar Plaza A i B są sterowane i monitorowane za pośrednictwem zawansowanego systemu BMS (Building Management System).
System wentylacji budynków Adgar Plaza A i B przewiduje wprowadzanie do systemu niezbędnej ze względów higienicznych ilości powietrza świeżego, jak również jego uzdatnianie w zakresie filtracji, ogrzewania, chłodzenia, osuszania i nawilżania. W trosce o środowisko naturalne zastosowano także odzysk ciepła z powietrza usuwanego. Chłód dla budynku jest generowany przy pomocy agregatów wody lodowej chłodzonych powietrzem, umieszczonych na dachu budynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej