Budowa Centrum Sopotu

2008-07-28 12:16
Centrum Sopotu
Autor: brak danych

Wiosną ma się rozpocząć budowa wielofunkcyjnego kompleksu w Sopocie o łącznej powierzchni netto ok. 52 tyś mkw.

Będzie on się składał z 5 obiektów: 

  • centrum handlowo-usługowego - działka o powierzchni10 688,2 mkw.  netto,
  • Domu Zdrojowego (ze SPA i centrum konferencyjno-kongresowym) - 16 928,4 mkw. powierzchni netto,
  • hotelu (189 pokoi) - 11 244,4 mkw. powierzchni netto, 
  • budynku mieszkalnego - 1526 mkw. powierzchni netto,
  • budynku biurowego z parkingiem wielopoziomowym - 11 519 mkw. powierzchni netto

Do kompleksu będzie należał również tunel drogowy, który powstanie pod ul. Grunwaldzką przecinającą spacerową promenadę Sopotu - ul. Bohaterów Monte Cassino. Dzięki oddzieleniu ruchu kołowego od pieszego, sopocki deptak ciągnąć się będzie od al. Niepodległości do samego molo.

Centrum handlowo-usługowe

Powstanie pomiędzy ulicami Bohaterów Monte Cassino, Królowej Jadwigi, Morską i Powstańców Warszawy, przy dopiero projektowanym reprezentacyjnym placu Przyjaciół Sopotu. Zarówno skala, jak i forma budynku nawiązują do istniejącej zabudowy. Przewidziano w nim cztery kondygnacje naziemne oraz  podziemny parking dla 61 samochodów.

Centrum składać się będzie z dwóch niezależnych części:

  • głównej, przeznaczonej na jedno- i wielopoziomowe lokale gastronomiczne, rozrywkowe i handlowe z niezależnymi wejściami i "ogródkami" od strony reprezentacyjnego miejskiego placu pomiędzy ul. Bohaterów Monte Cassino a molo - miejsca charakteryzującego się największym natężeniem ruchu pieszego w Sopocie,
  • biurowo-usługowej, dostępnej z niezależnego holu wejściowego.

Dom Zdrojowy

Powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie morza i molo, w miejscu wybudowanego w latach 1910-1912 Domu Kuracyjnego. Na pięciu kondygnacjach naziemnych, połączonych ze względu na komplementarne funkcje z hotelem i zarządzanych przez międzynarodowego operatora, zlokalizowane zostanie centrum konferencyjno-kongresowe, centrum rekreacyjno-uzdrowiskowe typu spa & beauty z pijalnią wód, gabinetami terapeutycznymi i kosmetycznymi, klubem fitness i basenem, galeria sztuki oraz uzupełniające punkty o charakterze handlowo-usługowym. W części podziemnej znajdzie się parking dla 119 samochodów.
Zarówno położenie, jak i architektura budynku, z zachowanymi i odrestaurowanymi na podstawie archiwalnych materiałów elementami, nawiązywać będą do tradycji historycznego Domu Kuracyjnego.

Hotel:

Pięciogwiazdkowy hotel położony będzie bezpośrednio przy plaży w sąsiedztwie molo i Hotelu Grand. Oprócz 189 pokoi, znajdą się w nim sale konferencyjne oraz restauracje i cafe/bar. Hotel i Dom Zdrojowy będą ze sobą połączone, tworząc jeden kompleks.

Budynek mieszkalny:

Luksusowy apartamentowiec z 15 lokalami i parkingiem podziemnym.

Budynek biurowy z wielopoziomowym parkingiem:

Nowoczesny obiekt o powierzchni ok. 3,7 tys. mkw. z punktami usługowymi. W części podziemnej i częściowo na parterze przewidziano parking dla 176 pojazdów.

Lokalizacja: Sopot, rejon dolnego odcinka ulicy Bohaterów Monte Cassino i molo
Inwestor: Centrum Haffnera sp. z o.o. (Miasto Sopot, NDI SA, PKO Bank Polski SA)
Generalny wykonawca: NDI SA
Autor projektu: Biuro Architektoniczne MAT sp. z o.o.
Realizacja: 2006-2008 r.
Budżet: 90 mln EURO

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej