Podwójna fasada budynku biurowca Nowy Świat 2.0.

2018-05-28 14:36
Biurowiec Nowy Świat 2.0 Warszawa
Autor: materiały prasowe Aluprof Projekt architektoniczny biurowca Nowy Świat 2.0 wykonała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński.

Nowy Świat 2.0 to 6-kondygnacyjny budynek biurowo-usługowo-handlowy położony w Warszawie przy Trakcie Królewskim. Ma wyróżniającą go bryłę o łagodnie wygiętym froncie, wysokich podcieniach oraz z wycofanym ostatnim piętrem. Zaokrąglone narożniki nawiązują do charakterystycznej architektury odnowionego Smyka czy domu handlowego Vitkac w niedalekim sąsiedztwie. Tak więc w Warszawie powstał biurowiec o współczesnej architekturze, dobrze wpisany w kontekst miejski, wzbogacający przestrzeń publiczną.

Podwójna fasada budynku

Architektura biurowca Nowy Świat 2.0 nawiązuje do sąsiednich budynków trójpodziałem elewacji, który występuje w prawie wszystkich istniejących budynkach, niezależnie od daty ich powstania. W elewacjach wyraźnie wyróżniono dwie pierwsze kondygnacje, kilkupiętrowy korpus i piętro wieńczące. Biurowiec Nowy Świat 2.0 od wysokości pierwszej kondygnacji wyposażono w fasady systemu MB-SR50N IW firmy ALUPROF o łącznej powierzchni nieco ponad 2 tys. m2. System ten służy do wykonywania ścian osłonowych z tzw. oknami zintegrowanymi, otwieranymi do środka, z ramą i skrzydłem niewidocznym od strony zewnętrznej. To bardzo estetyczne i jednocześnie funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na stosowanie kwater otwieranych przy zachowaniu jednolitego wyglądu fasady.

Fasada MB-SR50N IW w biurowcu jest w tzw. wersji EFEKT, czyli bez listew maskujących od strony zewnętrznej, z zastosowaniem szkła dwukomorowego o wysokiej izolacyjności termicznej. Okno otwierane w takiej fasadzie szklone jest strukturalnie, a do profilu jego skrzydła przyklejona jest szyba bez tzw. stepu.

Fasada MB-SR50N IW to zatem rozwiązanie bardzo korzystne wizualnie, ale to nie jedyna jego zaleta. Dzięki możliwości gięcia kształtowników aluminiowych i szkła wykonane z tego systemu fasady mogą być konstrukcjami łukowymi. W biurowcu Nowy Świat 2.0 dodatkowym wyzwaniem było opracowanie okien otwieranych, przewidzianych w łukowych fragmentach elewacji. Okna te mają wymiary 3x0,45 m, a ich zastosowanie wymagało szczegółowych prac projektowych wraz z analizą kinematyki tego rozwiązania, a także wykonania i przebadania modelu takiego okna.

Na końcowy efekt wpływa również fakt, że oprócz systemu MB-SR50N IW w biurowcu zastosowana została dodatkowa zewnętrzna powłoka szklana, zatem mamy tu do czynienia z tzw. fasadą podwójną. W konstrukcji zostały także zainstalowane żaluzje fasadowe, funkcjonujące pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną powłoką fasady. Rozwiązanie takie ma szereg zalet, zarówno jeśli chodzi o wygląd fasady, jak i o komfort użytkowników budynku.

Za podwójną fasadą centrum biznesowe oraz luksusowe butiki

Od strony Traktu Królewskiego widzimy jedynie wąską, przeszkloną fasadę budynku, o ciekawym, eliptycznym kształcie. Można by pomyśleć, że to niewielki obiekt. Tymczasem Nowy Świat 2.0. to biurowiec o powierzchni użytkowej 6 tys. m² z garażami podziemnymi w których jest około 140 miejsc. Łączna powierzchnia biurowa wynosi 4 tys. m², natomiast handlowo-usługowa – 1,9 tys. m².

Budynek powstał na niewielkiej działce o wymiarach 20/80 m, położonej pomiędzy zabytkowymi obiektami dawnego Domu Partii a gmachem Centrum Giełdowego. Obiekt został wciśnięty pomiędzy istniejącą zabudowę. Z tego względu zarówno prace projektowe, jak i wykonawcze były dużym wyzwaniem.

Biurowiec został oddany do uzytku pod koniec 2015. Po prawie trzech latach można podtrzymać twierdzenie o tym, że biurowiec bardzo dobrze wykorzystuje potencjał miejsca.

Biurowiec Nowy Świat 2.0 Warszawa
Autor: materiały prasowe Aluprof Biurowiec Nowy Świat 2.0 został wybudowany pomiędzy zabytkowymi obiektami dawnego Domu Partii a gmachem Centrum Giełdowego.

Nazwa inwestycji: Nowy Świat 2.0
Lokalizacja: Warszawa, ul. Nowy Świat 4a
Funkcja: komercyjna
Inwestor: Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” S.A.
Generalny wykonawca: Karmar S.A.
Projektant: AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. – Sp. Komandytowa
Komercjalizacja: CBRE
Liczba kondygnacji: 6
Powierzchnia całkowita: 6146 m²
Powierzchnia biurowa: 4 tys. m²
Powierzchnia handlowo-usługowa: 1,9 tys. m²
Liczba miejsc parkingowych: 140
Rozpoczęcie budowy: czerwiec 2013
Zakończenie budowy: grudzień 2015

Biurowiec Nowy Świat 2.0 Warszawa
Autor: materiały prasowe Aluprof W elewacji biurowca Nowy Świat 2.0 wyraźnie wyróżniono dwie pierwsze kondygnacje, kilkupiętrowy korpus i piętro wieńczące
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej