Podwójna fasada budynku biurowca Nowy Świat 2.0.

2018-05-28 14:36
Biurowiec Nowy Świat 2.0 Warszawa
Autor: materiały prasowe Aluprof Projekt architektoniczny biurowca Nowy Świat 2.0 wykonała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński.

Nowy Świat 2.0 to 6-kondygnacyjny budynek biurowo-usługowo-handlowy położony w Warszawie przy Trakcie Królewskim. Ma wyróżniającą go bryłę o łagodnie wygiętym froncie, wysokich podcieniach oraz z wycofanym ostatnim piętrem. Zaokrąglone narożniki nawiązują do charakterystycznej architektury odnowionego Smyka czy domu handlowego Vitkac w niedalekim sąsiedztwie. Tak więc w Warszawie powstał biurowiec o współczesnej architekturze, dobrze wpisany w kontekst miejski, wzbogacający przestrzeń publiczną.

Podwójna fasada budynku

Architektura biurowca Nowy Świat 2.0 nawiązuje do sąsiednich budynków trójpodziałem elewacji, który występuje w prawie wszystkich istniejących budynkach, niezależnie od daty ich powstania. W elewacjach wyraźnie wyróżniono dwie pierwsze kondygnacje, kilkupiętrowy korpus i piętro wieńczące. Biurowiec Nowy Świat 2.0 od wysokości pierwszej kondygnacji wyposażono w fasady systemu MB-SR50N IW firmy ALUPROF o łącznej powierzchni nieco ponad 2 tys. m2. System ten służy do wykonywania ścian osłonowych z tzw. oknami zintegrowanymi, otwieranymi do środka, z ramą i skrzydłem niewidocznym od strony zewnętrznej. To bardzo estetyczne i jednocześnie funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na stosowanie kwater otwieranych przy zachowaniu jednolitego wyglądu fasady.

Fasada MB-SR50N IW w biurowcu jest w tzw. wersji EFEKT, czyli bez listew maskujących od strony zewnętrznej, z zastosowaniem szkła dwukomorowego o wysokiej izolacyjności termicznej. Okno otwierane w takiej fasadzie szklone jest strukturalnie, a do profilu jego skrzydła przyklejona jest szyba bez tzw. stepu.

Fasada MB-SR50N IW to zatem rozwiązanie bardzo korzystne wizualnie, ale to nie jedyna jego zaleta. Dzięki możliwości gięcia kształtowników aluminiowych i szkła wykonane z tego systemu fasady mogą być konstrukcjami łukowymi. W biurowcu Nowy Świat 2.0 dodatkowym wyzwaniem było opracowanie okien otwieranych, przewidzianych w łukowych fragmentach elewacji. Okna te mają wymiary 3x0,45 m, a ich zastosowanie wymagało szczegółowych prac projektowych wraz z analizą kinematyki tego rozwiązania, a także wykonania i przebadania modelu takiego okna.

Na końcowy efekt wpływa również fakt, że oprócz systemu MB-SR50N IW w biurowcu zastosowana została dodatkowa zewnętrzna powłoka szklana, zatem mamy tu do czynienia z tzw. fasadą podwójną. W konstrukcji zostały także zainstalowane żaluzje fasadowe, funkcjonujące pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną powłoką fasady. Rozwiązanie takie ma szereg zalet, zarówno jeśli chodzi o wygląd fasady, jak i o komfort użytkowników budynku.

Za podwójną fasadą centrum biznesowe oraz luksusowe butiki

Od strony Traktu Królewskiego widzimy jedynie wąską, przeszkloną fasadę budynku, o ciekawym, eliptycznym kształcie. Można by pomyśleć, że to niewielki obiekt. Tymczasem Nowy Świat 2.0. to biurowiec o powierzchni użytkowej 6 tys. m² z garażami podziemnymi w których jest około 140 miejsc. Łączna powierzchnia biurowa wynosi 4 tys. m², natomiast handlowo-usługowa – 1,9 tys. m².

Budynek powstał na niewielkiej działce o wymiarach 20/80 m, położonej pomiędzy zabytkowymi obiektami dawnego Domu Partii a gmachem Centrum Giełdowego. Obiekt został wciśnięty pomiędzy istniejącą zabudowę. Z tego względu zarówno prace projektowe, jak i wykonawcze były dużym wyzwaniem.

Biurowiec został oddany do uzytku pod koniec 2015. Po prawie trzech latach można podtrzymać twierdzenie o tym, że biurowiec bardzo dobrze wykorzystuje potencjał miejsca.

Biurowiec Nowy Świat 2.0 Warszawa
Autor: materiały prasowe Aluprof Biurowiec Nowy Świat 2.0 został wybudowany pomiędzy zabytkowymi obiektami dawnego Domu Partii a gmachem Centrum Giełdowego.

Nazwa inwestycji: Nowy Świat 2.0
Lokalizacja: Warszawa, ul. Nowy Świat 4a
Funkcja: komercyjna
Inwestor: Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” S.A.
Generalny wykonawca: Karmar S.A.
Projektant: AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. – Sp. Komandytowa
Komercjalizacja: CBRE
Liczba kondygnacji: 6
Powierzchnia całkowita: 6146 m²
Powierzchnia biurowa: 4 tys. m²
Powierzchnia handlowo-usługowa: 1,9 tys. m²
Liczba miejsc parkingowych: 140
Rozpoczęcie budowy: czerwiec 2013
Zakończenie budowy: grudzień 2015

Biurowiec Nowy Świat 2.0 Warszawa
Autor: materiały prasowe Aluprof W elewacji biurowca Nowy Świat 2.0 wyraźnie wyróżniono dwie pierwsze kondygnacje, kilkupiętrowy korpus i piętro wieńczące
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej