Biurowiec nad tunelem trasy W-Z. FILM

2016-03-18 13:42
Business with Heritage Warszawa
Autor: Senatorska Investment Biurowiec Business with Heritage w Warszawie – u zbiegu ulic Senatorskiej i Miodowej

Budowa biurowca Business with Heritage nad tunelem trasy W-Z stanowiła duże wyzwanie dla inwestora Senatorska Investment. Współpraca z firmami Ove ARUP & Partners oraz Soletanche przy projektowaniu i wykonaniu specjalnej konstrukcji mostowej, na której posadowiono budynek, zakończyła się sukcesem. Na początku lutego 2016 nowoczesny biurowiec, który powstał przy Placu Zamkowym w Warszawie, uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Aktualnie trwa proces komercjalizacji budynku.

Powierzchnia Business with Heritag wynosi 5680 m². Na parterze zaprojektowano lokale usługowe, a na wyższych kondygnacjach powierzchnie biurowe. Od strony Placu Zamkowego będzie dwupoziomowa restauracja. Na trzeciej kondygnacji znajduje się taras o metrażu ok. 200 m² wykończony kamieniem naturalnym z przeszklonymi barierkami. W garażu podziemnym jest 27 miejsc parkingowych, a na dziedzińcu zaplanowano 30 postojów dla jednośladów. W budynku są 2 windy. Za komercjalizację odpowiedzialna jest firma CBRE.

Obiekt harmonizuje z otaczającą go historyczną architekturą. Zadbano o proporcje, odpowiednie dobranie materiałów, kolorystyki i detali. Jednocześnie jego wnętrza są bardzo nowoczesne. Elewacja budynku jest wentylowana. Zdobią ją kute stalowe balustrady w kolorze antracytowym z elementami mosiężnymi, stylizowane na zabytkowe. Przyziemie zostało wykończone wapieniem muszlowym ciętym w poprzek bloku kamiennego, z oryginalnym uwarstwieniem. Kamień zamontowano na systemowej podkonstrukcji wsporczej STO. Wyższą część fasady pokrywa szlachetny tynk, odporny na zabrudzenia, stosowany przy renowacji zabytków. Dach obiektu został pokryty blachą w odcieniu jasnej szarości, na której pod wpływem warunków atmosferycznych wytworzy się naturalna patyna. Wszystkie okna od strony ulicy będą otwierane, a te od dziedzińca – rozwierane z blokadą całkowitego otwarcia. Do ich wykonania inwestor wybrał szkło trwałe i odporne na zarysowania o szarym zabarwieniu. Jest ono pokryte powłoką niskoemisyjną, która redukuje przepuszczalność cieplną. Klatki schodowe wykonane są z włoskiego granitu w kolorze antracytowym, a balustrady ze szkła.

Business with Heritage Warszawa
Autor: Senatorska Investment


Specjalna konstrukcja mostowa nad tunelem

Szczególnie trudnym zadaniem dla projektantów i wykonawców podczas budowy biurowca Business with Heritage, była konieczność posadowienia fragmentu budynku nad tunelem trasy W-Z. Aby nie obciążać dodatkowo budowli, polski oddział firmy Ove ARUP & Partners, zaprojektował specjalną konstrukcję mostową ze sprężanych belek żelbetowych, na której posadowiono budynek. Wsparta jest ona na ścianach szczelinowych (80 cm) okalających tunel. Projekt techniczny obudowy wykopu oraz fundamentowania głębokiego wykonała firma Soletanche.

Usytuowanie budynku nad tunelem wymusiło podział podziemia na 2 części – większej gdzie aktualnie jest parking podziemny oraz mniejszej, która pełni funkcję fundamentu budynku i stanowi oparcie dla sprężanych belek żelbetowych.

Business with Heritage Warszawa
Autor: Soletanche Polska
Business with Heritage Warszawa
Autor: Soletanche Polska Konstrukcja mostowa nad tunelem trasy W-Z

Inwestycja Plac Zamkowy Business with Heritage otrzymała certyfikat Breeam Interim z oceną Very Good. Budynek został zaprojektowany z uwzględnieniem rozwiązań pro środowiskowych na każdym etapie – od fazy projektu, poprzez budowę, aż po eksploatację budynku. Zatosowano przyjazne dla środowiska materiały, wolne od lotnych związków organicznych. Bardzo ważną kwestią było wykorzystanie jedynie zagospodarowanej działki, bez ingerencji w nowe tereny. Wszystkie systemy i urządzenia zastosowane w obiekcie, oprócz zużycia energii, przyczyniają się do redukcji emisji CO2. Biurowiec jest wyposażony w system BMS, który steruje i zarządza instalacjami wewnętrznymi – ogrzewaniem, chłodzeniem, oświetleniem, kontrolą dostępu. Zaprojektowano wodoszczędną armaturę sanitarną. Zużycie wody będzie minimalizowane dzięki elektronicznie sterowanym bateriom, a energii elektrycznej poprzez zastosowanie energooszczędnego oświetlenia typu led oraz czujek ruchu. Oświetlenie zewnętrzne oraz szyldy najemców będą uruchamiane za pomocą czujników zmierzchowych. W budynku zamontowano 10 central wentylacyjnych, które wyposażone są w system odzysku ciepła i chłodu oraz pompy ciepła. Dodatkowo centrale dla biur wyposażone zostały w filtry i nawilżacze powietrza. Wszystkie pomieszczenia docelowo zostaną wyposażone w klimakonwektory, umożliwiające ogrzewanie pomieszczeń w zimę i chłodzenie latem.

Biurowiec został uznany przez międzynarodowe jury za najlepszą modernizację w Europie Środkowo – Wschodniej i nagrodzony statuetką „Best Retro-fit/ Renovation Development of the Year” w konkursie EuropaProperty CEE Investment & Green Building Awards.

Nazwa inwestycji: Business with Heritage
Lokalizacja: Warszawa, Plac Zamkowy
Funkcja: komercyjna
Inwestor: Senatorska Investment
Generalny wykonawca: NDI
Projektant: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Sp. z o.o.
Komercjalizacja: CBRE
Liczba kondygnacji nadziemnych: 4
Liczba kondygnacji podziemnych: 2
Powierzchnia całkowita: 5680 m²
Liczba miejsc parkingowych: 27
Rozpoczęcie budowy: grudzień 2013
Zakończenie budowy: sierpień 2015

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej