Biurowiec Grand Central w Katowicach

2016-08-09 16:47
Biurowiec Grand Central w Katowicach
Autor: Meyer Bergman Budynek zaprojektowała pracownia Sud Architectes

Obok Galerii Katowickiej powstanie biurowiec Grand Central. Właśnie wydano pozwolenie na jego budowę. Inwestorem jest brytyjski fundusz inwestycyjny Meyer Bergman – właściciel galerii.

Meyer Bergman został jedynym właścicielem Galerii Katowickiej pod koniec listopada 2015. Od kilku miesięcy inwestor planował budowę biurowca obok tej nieruchomości, dwa lata temu wydano nawet pozwolenie na jego budowę. Pierwotnie miał to być budynek dla PKP, które w całości chciało zajmować obiekt. Ostatecznie spółka wycofała się z pomysłu, a inwestor postanowił dokonać zmian w projekcie architektonicznym budynku. Finalnie przy pl. Szewczyka w Katowicach powstanie biurowiec z częścią handlową. Właśnie wydano drugie w historii pozwolenie na jego budowę. Prace na budowie mają ruszyć po przeprowadzeniu wstępnej komercjalizacji, za którą odpowiedzialna jest firma doradcza JLL (część biurowa) oraz lokalny oddział Meyer Bergman (część handlowa).

Budynek zaprojektowała pracownia Sud Architectes, ta sama która zajęła się projektem całego kompleksu na pl. Szewczyka. W jego skład wchodzi hala dworca, Galeria Katowicka, podziemny 3-poziomowy parking oraz podziemny dworzec autobusowy. Konstrukcja nowego biurowca ma bazować na istniejejacej już infrastrukturze podziemnej, tj. fundamenty, parking i ciągi komunikacyjne. Teraz wybudować należy tylko część nadziemną budynku. Inwestor zapowiada, że powstanie ona w ciągu 15 miesięcy.

Według nowego projektu biurowiec będzie miał 10 kondygnacji nadziemnych. Jego całkowita powierzchnia najmu wyniesie 23 850 m², z czego 19 300 m² to będzie powierzchnia biurowa. Pozostałe 4550 m², na trzech najniższych kondygnacjach, przewidziano na lokale handlowe. Wynajmujący będą mieć do dyspozycji 225 miejsc parkingowych.

Nazwa inwestycji: Grand Central
Lokalizacja: pl. Szewczyka, Katowice
Funkcja: biurowo-handlowa
Inwestor: brytyjski fundusz inwestycyjny Meyer Bergman
Generalny wykonawca: w trakcie wyboru
Projektant: Sud Architectes
Całkowita powierzchnia: 23 850 m²
Liczba kondygnacji: 10

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej