Biurowiec dla PKP

2009-03-11 16:21
Biurowiec PKP
Autor: PKP SA

W Katowicach przy Alei Roździeńskiego 1 powstanie biurowiec PKP SA. Spółka razem z firmą Hines Polska Sp. z o.o. już od czerwca 2007 roku planowały tę nową inwestycję. Umowa dotycząca realizacji inwestycji została podpisana pod koniec ubiegłego roku.

Biurowiec PKP zlokalizowany będzie na działce tuż obok katowickiego Spodka. Łączna powierzchnia wieżowca będzie wynosiła 41 000 m2. Ponadto zmodernizowany zostanie istniejący budynek PKP SA. W planach jest dobudowanie czterech kondygnacji oraz rozbudowa budynku w poziomie, aby zyskać powierzchnię ok. 23 000 m2.
Autorem projektu architektonicznego jest Helmut Jahn, projektant znanych budowli, m.in. siedziba Unii Europejskiej w Brukseli czy One Liberty Place w Filadelfii.
Koncepcja zakłada elegancką i prostą formę, tak, aby harmonijnie połączyć obydwa budynki. Wyraźne proste linie budynków będą kontrastowały z łagodnymi łukami położonego w sąsiedztwie Spodka. Zamiarem projektanta jest realizacja architektury z duszą, która doprowadzi do powstania nowego architektonicznego symbolu miasta.
Prace budowlane będą mogły rozpocząć się dopiero w 2011 roku, do tego czasu bowiem zostaną rozstrzygnięte sprawy związane z dokumentacją, a także z wyborem generalnego wykonawcy.
Spółka PKP planuje przeprowadzić także metamorfozę dworów w Polsce, m.in. dworca głównego w Katowicach, dworców Warszawa Zachodnia i Warszawa Wschodnia i dworca głównego w Poznaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej