Biura w Warszawie. Biurowiec Prosta Tower o charakterystycznej elewacji z betonowego ażuru

2013-06-10 12:50
Biura w Warszawie. Biurowiec Prosta Tower
Autor: Warbud Konstrukcją nośną biurowca Prosta Tower jest ażurowa ściana zewnętrzna wykonana z powtarzalnych elementów

Prosta Tower to biurowiec klasy A na warszawskiej Woli, który wyróżnia się nietypową architekturą. Budynek został oparty o system konstrukcji nośnej ażurowej ściany zewnętrznej. Betonowa osłona stanowi o charakterze tego budynku. Charakterystyczna, ażurowa ściana biurowca jest przede wszystkim elementem konstrukcyjnym, ale pełni także funkcję przeciwsłonecznych żaluzji. Projekt biurowca Prosta Tower przygotowali architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates. Projekt konstrukcji opracowało Biuro Projektów Konstrukcji Budowlanych KiP.

Oryginalna elewacja frontowa biurowca Prosta Tower

Wyróżniającym elementem w bryle budynku Prosta Tower jest podwójna fasada (elewacja południowa). Falująca, żelbetowa struktura tzw. „siatka” o wysokości 70 m wykonana z betonu architektonicznego, która stanowi główną konstrukcję obiektu i odsunięta jest od właściwej elewacji o 60 cm. Właściwą elewację tworzy z kolei ściana osłonowa o maksymalnych przeszkleniach i ukrytych szprosach. Elewację zachodnią i wschodnią zaprojektowano jako klasyczne ściany osłonowe wykonane z płyt cementowych z włóknem szklanym.

Konstrukcją nośną warszawskiego biurowca Prosta Tower jest ażurowa ściana zewnętrzna wykonana z powtarzalnych elementów. Realizacja budynku z unikalnym systemem wyprowadzonej na zewnątrz konstrukcji umożliwiła uwolnienie rzutu i znaczącą poprawę jego parametrów ekonomicznych. Ponadto ażur konstrukcji stał się elementem ograniczającym nadmierne nasłonecznienie powierzchni biurowej (ok. 40%) i wyeliminował konieczność stosowania w południowo-zachodniej elewacji żaluzji, poprawiając jednocześnie parametry akustyczne wnętrza (obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jednej z głównych arterii komunikacyjnych tej części miasta). Efekt miękko falującej żelbetowej struktury odsuniętej od właściwej elewacji powoduje, że biurowiec Prosta Tower tworzy nową jakość estetyczną i konstrukcyjną na tle wysokich budynków biurowych w Warszawie.

Projekt biurowca przygotowali architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates. Projekt konstrukcji - Biuro Projektów Konstrukcji Budowlanych KiP.

Biurowiec Prosta Tower
Autor: Wojciech Kryński Ażurowa ściana biurowca Prosta Tower jest przede wszystkim elementem konstrukcyjnym, ale pełni też funkcję przeciwsłonecznych żaluzji

Inwestycje w Warszawie: biurowiec Prosta Tower

Prosta Tower to biurowiec klasy A zlokalizowany na warszawskiej Woli przy ulicy Prostej 32. Budynek składa się z dwóch części: wysokiej o 20 kondygnacjach nadziemnych, łącznej wysokości 73 m, oraz części niskiej o 5 kondygnacjach nadziemnych i wysokości 19,4 m. Część podziemna garażowa liczy 5 kondygnacji. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 10 752 m2, kubatura 48 682 m3. Inwestycja pierwotnie planowana była jako apartamentowiec, jednak w 2008 roku ze w względu na kryzys inwestor - spółka Marvipol - zdecydował się na zmianę koncepcji, a także zmianę funkcji  z mieszkaniowej na biurową.

Budowa inwestycji w Warszawie rozpoczęła się w 2008 roku i trwała 3 lata. Generalnym wykonawcą prac była firma Warbud. Koszt inwestycji to 100 mln zł.

Biura w Warszawie. Biurowiec Prosta Tower
Autor: Wojciech Kryński Biurowiec Prosta Tower w Warszawie. Zewnętrzna, ażurowa ściana elewacyjna nie tylko definiuje zewnętrzny wyraz budynku, wpływa także na charakter wnętrz biurowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej