Baza hotelowa miast EURO 2012

2008-05-05 15:33
baza
Autor: brak danych

W Polsce na 10 tys. mieszkańców przypada ok. 45 łóżek hotelowych. Jest to zdecydowanie za mało na przyjęcie turystów w 2012 roku. Dlatego władze miast podstawowych (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław) oraz miast rezerwowych (Chorzów, Kraków) niemalże codziennie rozpatrują dokumenty inwestorów. W 2012 roku Polska ma dysponować noclegami w 400 obiektach. Pozostaje jednak pytanie, jak zapełnić miejsca w hotelach po mistrzostwach...

BAZA HOTELOWA W MIASTACH PODSTAWOWYCH


WARSZAWA
Miejsce rozgrywek: Stadion Narodowy

Baza noclegowa Warszawy wynosi 30 tys. miejsc w hotelach o różnym standardzie, co oznacza przyrost o 10 tys. w porównaniu z 2005 rokiem. Do EURO 2012 potrzebnych jest jeszcze 10 tys. miejsc. Ze wszystkich miast Polski, Warszawa ma największą bazę obiektów luksusowych, natomiast hotele o niższych kategoriach oferują łącznie ok. 23 tys. miejsc. Do dyspozycji gości oddane zostaną także apartamenty, hostele, akademiki i campingi. Bazę noclegową dodatkowo powiększą obiekty w miastach oddalonych od stolicy, np. w Łodzi czy Lublinie.
Jak informuje Sekretariat ds. EURO 2012 Urzędu m.st. Warszawy: "Stołeczne Biuro Informacji i Promocji Turystycznej prowadzi działania mające na celu pozyskanie szczegółowych informacji na temat powstających hoteli i innych obiektów noclegowych. Biuro ma obecnie potwierdzone informacje o ponad 1752 pokojach w nowych hotelach o standardzie 4- i 5-gwiazdkowym, znajdujących się w granicach administracyjnych miasta oraz o ponad 923 pokojach w najbliższej okolicy".

Miasto stara się zachęcić inwestorów do rozbudowania bazy hotelowej, m.in. przez zwolnienie z podatku od nieruchomości inwestycji w infrastrukturę hotelową, turystyczną i sportową w związku z organizacją EURO. Szacuje się, że dzięki temu baza hotelowa wzrośnie do 2012 roku o ok. 25-30%. Podatek nie będzie też pobierany w przypadku działalności organizatorów wycieczek, imprez turystycznych, pilotów i przewodników wycieczek, stadionów, basenów, pól golfowych, kortów tenisowych, kręgielni itp. Nie mogą z niego jednak skorzystać inwestujący w działalność gastronomiczną, np. właściciele nowo powstających pubów, restauracji czy barów. Zwolnienie obowiązuje przez 4 lata dla obiektów hotelarskich oraz kolejne 5 lat dla działalności związanej ze sportem i turystyką. Warunkiem jest zakończenie inwestycji najpóźniej do końca 2011 roku.

Władze miasta stworzyły również ewidencję gruntów przeznaczonych na ten cel. Na konferencji objazdowej "Three cities, three rivers - investments, market opportunities and challenges", która odbyła się w Warszawie 29 stycznia 2008 roku, Andrzej Cudak - p.o. dyrektora Sekretariatu ds. EURO 2012 Urzędu m. st. Warszawy, poinformował, że 120 stołecznych działek zostało przeznaczonych na budowę obiektów turystycznych.

W najbliższych latach planowane są następujące inwestycje w hotele 4- i 5-gwiazdkowe:

 • Centrum Edukacyjne Platon - 330 pokoje (rozbudowa istniejącego obiektu, ul. Skalnicowa),
 • Le Palais - 79 pokoi (modernizacja obiektu, ul. Próżna),
 • Hotel System Prestige - 302 pokoje (budowa nowego obiektu, róg ulic Wspólnej i Chałubińskiego),
 • Hotel System Sobieski - 234 pokoje (modernizacja, Pl. Zawiszy ),
 • Grand - 299 pokoi (modernizacja, ul. Krucza),
 • Novotel Okęcie - 280 pokoi (modernizacja, ul. 1-go Sierpnia).

 


W okolicach Warszawy powstaną lub będą rozbudowane następujące obiekty:

 • Allianz - 39 pokoi (modernizacja obiektu, Rynia),
 • Marina Diana - 130 pokoi (rozbudowa, Białobrzegi),
 • Ośrodek Mazowsze - 200 pokoi (rozbudowa, Białobrzegi),
 • Folwark Klepisko - 54 pokoje (budowa nowego obiektu, Nieporęt),
 • Warszawianka - 500 pokoi (rozbudowa, Jachranka).

"Sytuacja Warszawy pod względem dostępności bazy noclegowej na tle wymagań stawianych przez UEFA prezentuje się optymistycznie. W 2005 roku UEFA oczekiwała od stolicy zagwarantowania 2020 pokoi w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych. W 2008 roku zwiększono oczekiwania - po doświadczeniach związanych z organizacją mistrzostw oraz ogromnym zainteresowaniem w Austrii i Szwajcarii - niemal trzykrotnie, tj. do 6450 pokoi w hotelach o wysokim standardzie. Obecnie do spełnienia nowych warunków brakuje zaledwie około 500 pokoi w hotelach 4-gwiazdkowych. Taką liczbę miejsc mogą zagwarantować zwykle dwa lub trzy hotele" - podaje Sekretariat ds. EURO 2012 m.st. Warszawy (na zdjęciu - Hilton Warsaw Hotel & Convention Centre).

Wszystko wskazuje na to, że Warszawa nie będzie miała problemu z wykorzystaniem bazy noclegowej po mistrzostwach. Wskaźnik obłożenia jest w stolicy wysoki, co oznacza, że jest jeszcze miejsce dla nowych inwestycji. Według doświadczeń Warsaw Convention Bureau, działającego w ramach Stołecznego Biura Informacji i Promocji Turystycznej oraz innych podmiotów zajmujących się turystyką biznesową, zainteresowanie bazą konferencyjną Warszawy jest na tyle duże, iż zagwarantowanie kolejnych miejsc noclegowych i konferencyjnych jest koniecznością.

GDAŃSK
Miejsce rozgrywek: Baltic Arena

Gdańsk od dawna jest miastem docenianym przez turystów, czego wynikiem jest dobre zaplecze hotelowe. Jak informuje Referat Turystyki Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku: "Obecna baza hotelowa jest wystarczająca, jeśli chodzi o potrzeby kibiców. W całym województwie dysponujemy ponad 150 tysiącami miejsc, a w obrębie metropolii jest ich około 40 tysięcy. Dynamicznie rozwija się rynek prywatnych apartamentów, o których nie mamy bliższych danych - zgodnie z prawem nie muszą się nigdzie rejestrować. Wiemy jednak, że jest ich coraz więcej, standardem dorównują nieraz luksusowym hotelom 5-gwiazdkowym, a cenowo są atrakcyjną alternatywą".
Władze miasta szacują, że brakuje około 300 pokoi w obiektach klasy 4- i 5-gwiazdkowych. Jednak znalazło się rozwiązanie:
"Luka może w każdej chwili zostać wypełniona poprzez sprowadzenie do Gdańska luksusowych statków. Pomysł zyskał już akceptację UEFA. Dzięki temu nasza baza hotelowa powiększy się o około 2500 pokoi" - podaje Referat Turystyki.

Wykaz aktualnych inwestycji hotelowych na terenie Trójmiasta:

 

Nazwa hotelu

Planowana kategoryzacja

Miasto

Lokalizacja

Hilton ***** Gdańsk Targ Rybny
Sheraton ***** Sopot ul. Powstańców Warszawy 10
Rezydent **** Gdańsk ul. Długi Targ
b.d. **** Gdańsk ul. Szafarnia 9
Qubus **** Gdańsk ul. Chmielna
Hotton **** Gdynia ul. Św. Piotra 8
Spa Hotel **** Sopot ul. Bitwy pod Płowcami 59
Spójnia *** Gdańsk ul. Słowackiego 4
b.d. ** Gdańsk ul. Szafarnia
- liczba pokoi w tych hotelach szacowana jest na około 1000 -

Gdańsk nie będzie miał problemu z wykorzystaniem bazy noclegowej po EURO, ponieważ miasto odnotowuje stały przyrost turystów - w ubiegłym było ich około 5,4 mln, z czego z noclegów skorzystało 1,7 mln. Obecna baza noclegowa na terenie samego Gdańska wynosi ponad 10 tysięcy miejsc.

POZNAŃ
Miejsce rozgrywek: Stadion Miejski

Poznań jest chętnie wybierany przez inwestorów, którzy poszerzają jego ofertę hotelową. Władze miasta zachęcają do reallizacji dużych projektów. Jak informuje Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji Urzędu Miasta Poznania: "Każdemu strategicznemu inwestorowi przydzielony będzie tzw. pilot inwestycyjny, który będzie odpowiedzialny za pomoc przy realizacji konkretnej inwestycji". W tabeli obok zestawienie, jak w kolejnych latach przyrastała liczba hoteli i miejsc noclegowych.

Rok

Liczba hoteli

Liczba miejsc

2000 23 3672
2001 25

 

3870
2002 29 4446
2003 32 4520
2004 34 4755
2006 41 5283
Źródło: UM Poznań, www.poznan.pl

Aktualna baza noclegowa miasta Poznania to 49 hoteli, które oferują ponad 6260 miejsc noclegowych. W całej aglomeracji poznańskiej znajdują się natomiast 84 obiekty hotelowe o łącznej liczbie 8300 miejsc. UEFA oczekuje jeszcze ok. 2000 miejsc w hotelach 5-gwiazdkowych oraz około 1300 miejsc w hotelach 4-gwiazdkowych. W grupie hoteli 3-gwiazdkowych miasto dysponuje liczbą miejsc wielokrotnie przekraczającą zapotrzebowanie.

Jak podaje Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji: "Obecnie w samej stolicy Wielkopolski planowana jest budowa 13 hoteli, w tym trzech 5-gwiazdkowych i pięciu 4-gwiazdkowych. Trwają prace wykończeniowe 4-gwiazdkowego hotelu hiszpańskiej grupy NH, który powstał w miejscu byłego hotelu Wielkopolska oraz Butik Hotelu w Starym Browarze. W I kwartale 2009 roku rozpocznie się budowa obiektu sportowo-rekreacyjnego Eco Resort, w którym będzie 5-gwiazdkowy, dysponujący 190 pokojami, hotel sieci A.Q.A. Hotels. Również hiszpańska firma Neinver planuje w najbliższym czasie budowę 4-gwiazdkowego hotelu w ramach realizacji inwestycji pod nazwą Galeria Malta. Operatorem 5-gwiazdkowego hotelu przy ul. Solnej, którego budowę planuje hiszpańska firma AVILA, będzie międzynarodowa sieć hotelowa Radisson SAS. Łącznie nowe obiekty hotelowe zapewnią ponad 1600 miejsc noclegowych".
Ponadto Urząd Miasta włączył - jako inwestycję rekomendowaną do wpisania do rozporządzania do Ustawy o EURO 2012 - modernizację i rozbudowę ośrodka w Lasku Golęcińskim. Ośrodek położony w centrum Poznania, 5 km od Stadionu Miejskiego i 7 km od lotniska, ma pełnić funkcję centrum pobytowego i bazy treningowej dla uczestników mistrzostw. Rozbudowa jest w fazie opracowywania projektu koncepcyjnego.

WROCŁAW
Miejsce rozgrywek: Stadion Miejski

Wymogi odnoszące się do bazy noclegowej stawiane przez UEFA obejmują miasto Wrocław oraz tereny w promieniu 2 godzin dojazdu do miasta. Jak podaje Biuro ds. EURO 2012 Urzędu Miejskiego Wrocławia, obecnie miasto dysponuje 22 tys. miejsc noclegowych, w tym:
- 6 tys. miejsc w 38 hotelach skategoryzowanych od 1- do 5-gwiazdkowych,
- 16 tys. miejsc w innych obiektach hotelowych, takich jak apartamenty, pensjonaty, hostele i campingi.

Do 2012 roku powstanie 15 hoteli w kategoriach od 1-5-gwiazdkowej, co spowoduje przyrost bazy o  7 tys. miejsc noclegowych. "Jeśli mówimy o 15 nowych inwestycjach, mamy na myśli te, które na dzień dzisiejszy są zagwarantowane. Wciąż prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami i liczba ta z pewnością będzie większa. Szykowane są nowe przetargi, działki, etc." - informuje Biuro ds. EURO 2012. Z planowanych inwestycji, które zostaną zrealizowane w obszarze do 2 godzin dojazdu do Wrocławia, liczba ta zwiększy się o kolejne 5 tys. miejsc noclegowych.

Jak informuje Biuro ds. EURO 2012: "Aby umożliwić pobyt we Wrocławiu jak największej liczbie turystów, również tym nie posiadającym biletów na mecze, dodatkowo zamierzamy doprowadzić do skrócenia roku akademickiego w czerwcu 2012 roku i udostępnić kilkadziesiąt tysięcy miejsc w akademikach i pokojach na stancjach. Podobnie zrobiliśmy podczas Kongresu Eucharystycznego w 1997 roku. Jednocześnie przygotujemy kilka pól kempingowych na terenach rekreacyjnych. W 2012 roku zapewnimy więc bazę noclegową na około 60 tys. miejsc".

W celu pobudzenia nowych inwestycji poszerzających ofertę dla turystów, Rada Miejska podjęła uchwałę dotyczącą "Zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach programu pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji w sektorze turystyki" na terenie Wrocławia, która nawiązuje między innymi do rozbudowy bazy hotelowej. Ponadto stale przygotowywane są grunty pod zabudowę komercyjną. W ofercie sprzedaży znajduje się teren przy ul. Włodkowica. Do przetargów szykowanych jest kolejnych siedem działek na terenie miasta. W trakcie budowy jest hotel Hilton z 420 luksusowymi pokojami i apartamentami. Przy ul. Piłsudskiego ma powstać kolejny komfortowy hotel o roboczej nazwie Centrum Metropol oferujący 120 pokoi. Przewidywany termin ukończenia inwestycji to początek 2012 roku.
Przy Placu Katedralnym powstanie także hotel Rialto (na zdjęciu obok). Będzie to 5-gwiazdkowy obiekt o indywidualnym wystroju wnętrz i 120 pokoi. Przewidywany termin otwarcia hotelu to koniec 2011 roku.

 BAZA HOTELOWA W MIASTACH REZERWOWYCH

CHORZÓW
Miejsce rozgrywek: Stadion Śląski

W Chorzowie rozpoczęły się prace przy trzech inwestycjach:
1. Centrum Konferencyjne: obiekt 3-gwiazdkowy, planowane otwarcie 2009 rok.
2. Hotel w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu: kompleks sportowy zostanie uzupełniony przez 4-gwiazdkowy hotel, który ma zostać oddany do użytku w 2009 roku. Inwestorem i operatorem jest Silesian Investment Centre.
3. Hotel BP: BP Polska sp. z o.o. jest inwestorem i operatorem 2-gwiazdkowego hotelu, który powstaje w Chorzowie. Planowane otwarcie to 2010 rok.

Wydział Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przygotował dla UEFA raport przedstawiający bazę hoteli 3-, 4- i 5-gwiazdkowych, które są alternatywnym rozwiązaniem do bazy noclegowej Chorzowa. Przy przygotowywaniu raportu przyjęto założenie, że obiekty mają znajdować się w odległości nie większej niż 2 godziny jazdy samochodem. Oznacza to, że za miejsca alternatywne uznano obiekty w takich miastach, jak np. Katowice, Kraków, Gliwice i Ustroń. Dlatego w kategorii 3-gwiazdkowej znalazło się aż 22 istniejących już hoteli, z łączną liczbą 2067 pokoi i 3993 miejscami noclegowymi. Bazę 4-gwiazdkowych obiektów tworzą 23  hotele oraz 1 obiekt, który będzie oddany do użytku w 2012 roku. Łącznie będzie dostępnych 3068 pokoi z 6135 miejscami noclegowymi. Hotele najwyższej 5-gwiazdkowej kategorii oferują gościom Chorzowa 1727 pokoi z 3445 łóżkami.
Rozstrzygnięto także przetarg na oddanie w wieczyste użytkowanie gruntu przy ul. Dąbrowskiego w Chorzowie z przeznaczeniem na budowę hotelu liczącego ok. 100 pokoi w kategorii 4-gwiazdkowej.

KRAKÓW
Miejsce rozgrywek: Stadion Miejski

Baza noclegowa Krakowa to ok. 22 980 miejsc. W tym, w obiektach hotelarskich nieskategoryzowanych typu pokoje gościnne, apartamenty oraz hostele jest ok. 10 tys. miejsc noclegowych (łącznie 303 obiekty). Noclegi można także znaleźć w obiektach sezonowych (dodatkowo 2-3 tys. miejsc). Stan bazy hotelowej na 9 kwietnia 2008 roku wygląda następująco (wg danych Urzędu Miasta Krakowa):

HOTELE

Kategoria Liczba obiektów Liczba miejsc Liczba pokoi
* 6 +1 promesa 667 301
** 23 2413 1171
*** 63 5217 2818
**** 12 + 2 promesy 1953 1104
***** 6 1563 878
ŁĄCZNIE 110 11706 6216

 POZOSTAŁE OBIEKTY HOTELARSKIE

Rodzaj Liczba obiektów Liczba miejsc Liczba pokoi
motel 1 90 45
schronisko młodzieżowe 3 616 65
pensjonat 7 171 74
kemping 3 300 nie dotyczy
dom wycieczkowy 2 97 35
ŁĄCZNIE 16 1274 219


PODSUMOWANIE

Reasumując można stwierdzić następujące trendy:

1. Ze wszystkich miast Warszawa ma najbardziej rozbudowaną bazę hoteli luksusowych. Łączna liczba pokoi w obiektach 4- i 5-gwiazdkowych wynosi 1752, natomiast okolice Warszawy dodatkowo powiększają ją o kolejne 923 pokoje. Miejsc noclegowych wysokiej jakości brakuje natomiast w Poznaniu, któremu do spełnienia wymogów potrzeba 2000 miejsc w hotelach 5-gwiazdkowych i 1300 miejsc w obiektach 4-gwiazdkowych. Również Gdańsk ma niedobór takich miejsc noclegowych - tu brakuje 300 pokoi w obu kategoriach.

2. Stolica znajduje się natomiast daleko w tyle za Poznaniem, jeśli chodzi o zaplecze hotelowe o standardzie 3-gwiazdkowym. Oznacza to, że zabraknie noclegów w klasie turystycznej, a średnio zamożni goście mistrzostw będą musieli zrezygnować z dłuższego zwiedzania stolicy lub poszukać miejsc w podwarszawskich miejscowościach. Poznań w kategorii 3-gwiazdkowej wielokrotnie przekracza zapotrzebowanie UEFA, ponadto w zapadły już prawomocne decyzje o budowie kolejnych 1600 miejsc.

3. Ze wszystkich miast najgorzej wypada Chorzów, który liczy głównie na wsparcie bazą noclegową ze strony Krakowa, Katowic, Gliwic i innych sąsiadujących z nim miejscowości. Wynika to głównie z faktu, że miasto ma najmniejszą liczbę mieszkańców spośród innych potencjalnych organizatorów EURO 2012. Ponadto zbytnie rozbudowanie bazy hotelowej w tym mieście mogłoby być nierentowne po mistrzostwach.

4. Pod względem bazy hotelowej, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców i liczbę przypadających miejsc noclegowych, najkorzystniej wygląda sytuacja w Krakowie. Wynika to z faktu, że miasto od kilku lat systematycznie poszerzało swoją ofertę noclegową we wszystkich kategoriach. Kraków to miasto wciąż modne i chętnie odwiedzane przez turystów. 

5. Zastosowanie najbardziej innowacyjnego rozwiązania ma w planach Gdańsk, ale też tylko on ma dostęp do morza. Pomysł sprowadzenia na okres mistrzostw luksusowych statków uzupełniających ofertę miasta o 2500 wysokiej klasy pokoi jest trafionym i bardzo pomysłowym przedsięwzięciem. Dzięki temu znika problem zagospodarowania miejsc w nowowybudowanych obiektach.

kwiecień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej