AVIA - nowa inwestycja dla Krakowa

2009-11-26 19:38
AVIA
Autor: GD&K Consulting

Budynek biurowy AVIA to inwestycja w Krakowskim Parku Technologicznym warta 20 mln euro, która zapewni miejsce pracy nawet 1500 osobom. Inwestorem jest fundusz inwestycyjny Europolis i krakowska GD&K Group. Zespół projektowy stanowi GD&K Consulting pełniący rolę project managera oraz Ovotz design Lab. odpowiedzialny za architekturę i design wnętrz.

- Chcemy dostarczyć na krakowski rynek powierzchni biurowych coś absolutnie nowego, obiekt z dostępem do światła dziennego w każdym miejscu przestrzeni biurowej - mówi Szymon Duda z GD&K Group.

Pięciokondygnacyjny obiekt oferujący 10 870 mkw powierzchni biurowej – jeden z największych w Krakowie – powstanie przy Alei Parku Technologicznego naprzeciwko budynków Comarchu. Dla komfortu użytkowników przewidziano takie rozwiązania, jak atrium dostępne z parteru, jak również - płytki 13 metrowy trakt, gwarantujący penetrację całości powierzchni biur przez światło dzienne.

- Rozwiązanie takie nie jest najbardziej ekonomiczne, ponieważ wymaga wybudowania większej ilości fasad, ale na pewno jest ukłonem w stronę najemców, którzy nie muszą się głowić co zrobić z ciemnymi powierzchniami zazwyczaj wstępującymi w środkowej części pięter krakowskich biurowców - mówi Włodzimierz Jędruszak reprezentujący jednego z agentów wynajmujących powierzchnie w obiekcie - FISHEYE Properties.

AVIA
Autor: GD&K Consulting Lotniczy „klimat” wystroju wnętrza osiągnięty został dzięki takim elementom, jak lampy w kształcie skrzydeł czy zegary wskazujące czas w różnych częściach świata. W części frontowej lobby ma podwójną wysokość – zabieg projektowy dający poczucie przestrzeni.

AVIA będzie miał dwupiętrowe lobby otwierające się na zielony dziedziniec - atrium dostępny dla pracujących w budynku. Sześć szybkobieżnych wind, dwupoziomowy podziemny parking  na 173 miejsca parkingowe oraz zadaszone miejsca do przechowania rowerów.
W bezpośrednim sąsiedztwie recepcji znajduje się strefa kontroli dostępu do budynku, która oprócz swojej podstawowej funkcji została zaprojektowana w taki sposób aby stanowić kolejną dedykacje dla ustanowionej już temperatury estetycznej.

- Bezpośrednie sąsiedztwo pasa startowego funkcjonującego do 1983 roku lotniska Czyżyny, na którego terenach zlokalizowane zostało Muzeum Lotnictwa, stało się pretekstem do tego, aby formułując koncepcję budynku znaleźć w niej miejsce na estetykę związaną z lotnictwem, co w konsekwencji spowodowało nazwanie budynku AVIA. Rytmiczny podział fasady tworzy tło dla osiowo zaakcentowanej strefy wejścia, której elementy zostaną wykonane z duralowej blachy poszyciowej identycznej z tą, jaka używana jest w konstrukcjach lotniczych. Poprzez drzwi obrotowe docieramy do wnętrza, aby znaleźć się w obszernym lobby, w którym zlokalizowana została recepcja. Zarówno meble jak i starannie dobrane detale dekoracyjne powodują, iż cały obszar lobby przywołuje w naszej wyobraźni skojarzenia z terminalem lotniczym - nieodłącznym elementem naszej współczesności - mówi Wojtek Stanczykiewicz, projektant z Ovotz Design Lab.

Planowane oddanie budynku to drugi kwartał 2011 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej