ATLAS wybuduje cementownię

2007-06-04 15:40

Między Opocznem i Piotrkowem, na terenie Łodzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, GRUPA ATLAS wybuduje cementownię, kopalnię i zakład przeróbki wapienia. Budowa potrwa kilka lat i pochłonie około 500 mln złotych. Prezes Grzegorz Grzelak odebrał akt koncesyjny z rąk premiera Marka Belki 12 lipca br.

- Budowa cementowni to przedsięwzięcie na wielką skalę, z kategorii tych, w których ATLAS zdążył się już wyspecjalizować. Jestem przekonany, że to również, podobnie jak poprzednie, przyniesie korzyści nam wszystkim i całemu krajowi. Koncesja otwiera ATLASOWI drogę do zbudowania pierwszej w Polsce polskiej cementowni - powiedział prezes Grzelak. Przemysł cementowy w Polsce to dwanaście fabryk, przy czym wszystkie są w rękach kapitału zagranicznego. GRUPA ATLAS jest trzecim co do wielkości producentem cementowych zapraw budowlanych w Europie. Surowce pozyskuje z własnych kopalni: gipsu i anhydrytu "Nowy Ląd" w woj. dolnośląskim, gipsu "Dolina Nidy" w woj. świętokrzyskim (współwłasność z koncernem Lafarge), piasku kwarcowego "Grudzeń Las" i "Zajączków" w woj. łódzkim. W 2002 roku ATLAS kupił złoże wapienia w okolicach Opoczna. Plany inwestycyjne podzielono na dwa etapy: rozpoznanie i zabezpieczenie złoża oraz budowę cementowni.- Zakończyliśmy już prace geologiczne i badania fizyko-chemiczne złoża. Wiemy, że cement ATLASA będzie dobry. Obecnie prowadzimy rozmowy, dotyczące wyboru właściwej technologii, nowoczesnej i przyjaznej środowisku naturalnemu. Dzięki cementowni staniemy się samowystarczalni surowcowo. Lwią część produkcji zużyjemy na własne potrzeby, ale oczywiście będziemy też cement sprzedawać - poinformował prezes ATLASA. Inwestycja jest duża; dlatego też firma rozważa możliwość pozyskania partnera strategicznego, wejście na giełdę lub skorzystanie z kredytu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej