ArtNorblin - nowe oblicze

2009-03-12 12:10
ArtNorblin
Autor: Mediadem plany rewitalizacji dawnej fabryki Norblina

ArtNorblin to projekt rewitalizacji dawnej fabryki Norblina i terenów do niej przylegających. Warszawa zyska nową przestrzeń wielofunkcyjną, która służyć będzie nie tylko pracy, ale także rozrywce.

W ramach inwestycji stworzona zostanie przestrzeń, której celem jest ożywienie zachodniej części Warszawy. Projekt połączy starą i nową architekturę. Zachowanych zostanie 11 budynków, które wpisane są do rejestru zabytków, a także 35 unikatowych maszyn, czyli pozostałości po dawnej fabryce. Wypełnią one muzeum, które ma być założone w kompleksie – będzie to “Otwarte Muzeum Przemysłu na Woli”. Prezentacja zbiorów nawiąże do najlepszych międzynarodowych doświadczeń. Zabytkowe maszyny stanowić będą zarówno część ekspozycji o walorach edukacyjnych jak i ważny, wyróżniający element aranżacji wnętrz nowych, klimatycznych przestrzeni użytkowych np. restauracji.

Nowoczesna architektura zabudowy będzie odpowiadać potrzebom dzisiejszego miasta, ale zostanie także starannie wkomponowana między zabytkowe budynki. Ideą, jaka przyświeca inwestorowi – spółce Art. Norblin należącej do funduszy Patron Capital Partners, jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni wielofunkcyjnej w sposób, który pozwoli zachować historyczna tożsamość tej części miasta. Projekt rewitalizacji obejmuje nie tylko zaniedbaną przestrzeń dawnej fabryki Norblina, ale również ożywi życie społeczne i biznesowe w tym obszarze.
W kompleksie będą współgrały ze sobą różne funkcje, np. kulturalno-edukacyjna z handlowo-usługową i biurowa z mieszkaniową. Ważnym aspektem jest atrakcyjna otwarta przestrzeń publiczna. W projekcie zaprojektowano miejsca na restauracje, kawiarnie, zadaszone pasaże handlowe, a także place i uliczki z odrestaurowanymi maszynami, zachowanym brukiem i torami dla wózków fabrycznych.
Projekt architektoniczny przygotowany został przez pracownie JEMS Architekci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej