Archetura siedziba pracowni architektonicznej Archeton

2011-01-31 11:03
Archetura siedziba pracowni architektonicznej Archeton
Autor: ARCHETON

Biurowiec Archetura mieści się w ścisłym centrum Krakowa, około 2 km od Rynku Głównego, przy ul. Cystersów 9. Miejsce to, po latach zaniedbania, zyskuje ostatnio coraz więcej realizacji współczesnej architektury biurowej i mieszkaniowej.

Budynek Archetury ma prostą, zwartą formę. Ceglana bryła jest zwieńczona aluminiową attyką, tworzącą jednocześnie zadaszenie. Światło wprowadza do wnętrza otwartego przez wszystkie piętra holu imponujący świetlik dachowy i ogromne przeszklenie w fasadzie frontowej. Wnętrze budynku otwiera się również poprzez olbrzymie przeszklenie na zachód. Na osi budynku odbija się w przeszkleniu stalowy słup dźwigający wiązar kratowy i akcentujący wejście. Szerokie okna w klinkierowych elewacjach przywodzą na myśl budynki chicagowskiej szkoły architektury z przełomu XIX/XX wieku.

Opracowując koncepcję biurowca staraliśmy się przede wszystkim dopasować styl budynku do charakteru miejsca. Projekt zakładał powstanie obiektu kameralnego. Pozwoliliśmy tu przemówić nie tyle gabarytom, co szlachetnym formom, materiałom i nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom. Bardzo zależało nam, aby elewacja biurowca wpisywała się w klimat najstarszych budynków przy tej ulicy, wzniesionych z ceramiki. W nazwie „Archetura” kryje się nawiązanie do traktatu Witruwiusza De Archetura, „O architekturze ksiąg dziesięć”, od wieków stanowiącego źródło inspiracji dla architektów – mówi architekt Ryszard Czapla, autor projektu i właściciel pracowni Archeton.

Archetura jest biurowcem klasy A. Oznacza to, że w obiekcie zastosowano wiele nowoczesnych, a także energooszczędnych rozwiązań. Biurowiec dysponuje zaawansowaną infrastrukturą, między innymi: klimatyzacją sterowaną indywidualnie z każdego pomieszczenia, oknami i zewnętrznymi żaluzjami sterowanymi elektrycznie, nowoczesną strukturą teleinformatyczną. Komunikacja jest wspomagana dwoma windami, z których jedna jest panoramiczna. Zaawansowana technologicznie wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła oraz własna kotłownia sprawiają, że zużycie gazu do ogrzania obiektu jest niskie, jak na budynek o dość dużej kubaturze. Do oszczędności energii, szczególnie w lecie przy użyciu klimatyzacji, przyczynia się również system zautomatyzowanych rolet zewnętrznych. Rolety zostały zainstalowane od strony południowej budynku i są połączone z badającą wiatr i nasłonecznienie stacją pogodow.

Archetura została ocieplona płytami WENTIROCK F ze skalnej wełny mineralnej Rockwool o grubości 12 cm. Płyty ze skalnej wełny mineralnej dobrze sprawdzają się jako izolacja tzw. fasad wentylowanych, z okładziną z kamienia, szkła lub – tak jak w wypadku Archetury – cegły klinkierowej. Do izolacji instalacji technicznych została wykorzystana samoprzylepna mata lamelowa KLIMAFIX firmy Rockwool.

Budynek ma łącznie cztery kondygnacje oraz podziemny garaż. Oprócz siedziby Archetonu znajdzie się tu powierzchnia biurowa pod wynajem o wielkości 2142 mkw. Swoboda podziałów wewnętrznych, jaką daje szkielet, zapewnia w Archeturze możliwość dowolnej aranżacji otwartych przestrzeni biurowych. Dzięki otwartemu, ogólnodostępnemu atrium mogą odbywać się tutaj także różne ciekawe wydarzenia kulturalne, wystawy, koncerty czy pokazy filmów.

Bliskie sąsiedztwo głównych arterii komunikacyjnych zapewnia szybkie połączenie z dworcem PKP i PKS. W pobliżu znajdują się ważne instytucje publiczne m.in. Urząd Miasta, Sąd Rejonowy i Okręgowy.

Dane o obiekcie:

Inwestor, projektant i generalny wykonawca - biuro Archeton sp. z o.o.
Powierzchnia do wynajęcia - 2142 m2
Data oddania budynku do użytkowania - wrzesień 2010r.

 

Archetura siedziba pracowni architektonicznej Archeton
Autor: ARCHETON
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej