Abyssus Energylandia. Nowy, spektakularny roller coaster w parku rozrywki!

Abyssus Energylandia
Autor: Energylandia Abyssus w Energylandii ma podwójne przyśpieszenie, co zapewnia niesamowite emocje

Abyssus - taką nazwę nosi potężny roller coaster, który powstał w polskim parku rozrywki Energylandia. Jest to roller coaster typu Double Launch Coaster model, Shockwave, czyli kolejka, która nie raz, a dwa razy wbije nas w fotel, dzięki zaawansowanemu technologicznie wyrzutowi magnetycznemu. Zobaczcie film z przejazdu testowego Abyssusem i zaplanujcie wyjazd do Energylandii, aby poszaleć na Abyssusie, który działa od 14 lipca 2021.

Spis treści

 1. Absysus częścią nowej strefy Aqualantis
 2. Przejażdżka Abyssusem - jaka jest?
 3. Film z testowego przejazdu Abyssusem
 4. Abyssus rozpędzany dzięki systemowi wyrzutu magnetycznego
 5. Roller coaster Abyssus w liczbach
 6. Kiedy pojedziesz roller coasterem Abyssysus?
 7. Kto będzie mógł korzystać z roller coastera?
 8. Quiz. Ile wiesz o Energylandii?

Absysus częścią nowej strefy Aqualantis

Abyssus to jeden z najważniejszych bohaterów nowej strefy Aqualantis w Energylandii. Zaprojektowany został w tematyce stacji pomp. Wagony i aranżacja Abyssusa nawiązują do starożytnego zatopionego miasta Aqualantis, dlatego pod całym roller coasterem jest woda. Dodajmy, że powstająca strefa Aqualantis to odwołanie do legendy o odkrywaniu zatopionej cywilizacji.

Elementy do konstrukcji Abysussa zostały wyprodukowane m.in. w Holandii, Czechach, Słowacji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Roller coaster składa się z 90 500 części. Waga całej konstrukcji wynosi aż 815 ton, a wagonu, prawie 7000 kg.

Za projekt Abyssusa odpowiada holenderska firma Vekoma Rides Manufacturing B.V., twórca między innymi Moya Formuła czy Boomeranga.

Abyssus Energylandia
Autor: Energylandia Potężny Abyssus jest największą atrakcją nowej strefy Aqualantis w Energylandii

Przejażdżka Abyssusem - jaka jest?

Abyssus to roller coaster typu Double Launch Coaster, który osiąga prędkość 100 km/h. Kolejka wznosi się na nieco ponad 38 m wysokości, po torze długości 1316 m. Czas przejazdu Abyssusem trwa aż 2 minuty.

Przejazd tym ekstremalnym roller coasterem gwarantuje cztery zwroty, czyli tzw. inwersje. Już od samego startu podnosi się adrenalina, ponieważ kolejka rozpędza się do ogromnej prędkości w zaledwie kilka sekund. Nie brakuje wrażeń także na dalszych etapach trasy, gdyż wagonik aż dwukrotnie jest dopędzony. Pierwszy raz na samym starcie i po raz drugi, kiedy wytraca prędkość. Ta atrakcja to gwarantowane efekty nieważkości. Zobacz film z jazdy testowej.

Czytaj też:

Film z testowego przejazdu Abyssusem

Abyssus rozpędzany dzięki systemowi wyrzutu magnetycznego

Roller coaster Abyssus rozpędzany jest za pomocą dwóch magnetycznych wyrzutni LSM. System ten został dodatkowo wyposażony w innowacyjny, aktywny system kształtowania dynamiki jazdy, który pozwala na bardzo płynne i delikatne, dodatkowe dopędzenie pociągu, dzięki zastosowaniu opatentowanego systemu kontroli silników dopędzających. Ten innowacyjny patent umożliwia bardzo delikatną kontrolę przyspieszenia dodatniego i ujemnego, co z kolei zapewnia wyjątkowy komfort pasażerom oraz niesamowite wrażenia z przejażdżki roller coasterem.

Roller coaster Abyssus w liczbach

 • trasa długości 1316 m
 • konstrukcja roller coastera zbudowana z 90 500 części
 • wysokość konstrukcji 38 m
 • prędkość max. 100 km/h
 • aż 4 inwersje
 • czas przejazdu 2 min
 • 16 pasażerów podczas jednego przejazdu
 • w prace nad projektem zaangażowano ponad 200 osób

Kiedy pojedziesz roller coasterem Abyssysus?

Otwarcie nowej strefy Aqualantis z flagowym roller coasterem Abyssysus odbyło się 14 lipca 2021, dokładnie w dniu 7 urodzin Energylandii.

Kto będzie mógł korzystać z roller coastera?

Abyssus dostępny będzie dla osób od 120 do 140 cm wzrostu z opiekunem, od 140 cm wzrostu bez opiekuna.

Quiz. Ile wiesz o Energylandii?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej