Abyssus Energylandia. Nowy, spektakularny roller coaster w parku rozrywki!

2021-07-22 17:00
Abyssus Energylandia
Autor: Energylandia Abyssus w Energylandii ma podwójne przyśpieszenie, co zapewnia niesamowite emocje

Abyssus - taką nazwę nosi potężny roller coaster, który powstał w polskim parku rozrywki Energylandia. Jest to roller coaster typu Double Launch Coaster model, Shockwave, czyli kolejka, która nie raz, a dwa razy wbije nas w fotel, dzięki zaawansowanemu technologicznie wyrzutowi magnetycznemu. Zobaczcie film z przejazdu testowego Abyssusem i zaplanujcie wyjazd do Energylandii, aby poszaleć na Abyssusie, który działa od 14 lipca 2021.

Spis treści

 1. Absysus częścią nowej strefy Aqualantis
 2. Przejażdżka Abyssusem - jaka jest?
 3. Film z testowego przejazdu Abyssusem
 4. Abyssus rozpędzany dzięki systemowi wyrzutu magnetycznego
 5. Roller coaster Abyssus w liczbach
 6. Kiedy pojedziesz roller coasterem Abyssysus?
 7. Kto będzie mógł korzystać z roller coastera?
 8. Quiz. Ile wiesz o Energylandii?

Absysus częścią nowej strefy Aqualantis

Abyssus to jeden z najważniejszych bohaterów nowej strefy Aqualantis w Energylandii. Zaprojektowany został w tematyce stacji pomp. Wagony i aranżacja Abyssusa nawiązują do starożytnego zatopionego miasta Aqualantis, dlatego pod całym roller coasterem jest woda. Dodajmy, że powstająca strefa Aqualantis to odwołanie do legendy o odkrywaniu zatopionej cywilizacji.

Elementy do konstrukcji Abysussa zostały wyprodukowane m.in. w Holandii, Czechach, Słowacji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Roller coaster składa się z 90 500 części. Waga całej konstrukcji wynosi aż 815 ton, a wagonu, prawie 7000 kg.

Za projekt Abyssusa odpowiada holenderska firma Vekoma Rides Manufacturing B.V., twórca między innymi Moya Formuła czy Boomeranga.

Abyssus Energylandia
Autor: Energylandia Potężny Abyssus jest największą atrakcją nowej strefy Aqualantis w Energylandii

Przejażdżka Abyssusem - jaka jest?

Abyssus to roller coaster typu Double Launch Coaster, który osiąga prędkość 100 km/h. Kolejka wznosi się na nieco ponad 38 m wysokości, po torze długości 1316 m. Czas przejazdu Abyssusem trwa aż 2 minuty.

Przejazd tym ekstremalnym roller coasterem gwarantuje cztery zwroty, czyli tzw. inwersje. Już od samego startu podnosi się adrenalina, ponieważ kolejka rozpędza się do ogromnej prędkości w zaledwie kilka sekund. Nie brakuje wrażeń także na dalszych etapach trasy, gdyż wagonik aż dwukrotnie jest dopędzony. Pierwszy raz na samym starcie i po raz drugi, kiedy wytraca prędkość. Ta atrakcja to gwarantowane efekty nieważkości. Zobacz film z jazdy testowej.

Czytaj też:

Film z testowego przejazdu Abyssusem

Abyssus rozpędzany dzięki systemowi wyrzutu magnetycznego

Roller coaster Abyssus rozpędzany jest za pomocą dwóch magnetycznych wyrzutni LSM. System ten został dodatkowo wyposażony w innowacyjny, aktywny system kształtowania dynamiki jazdy, który pozwala na bardzo płynne i delikatne, dodatkowe dopędzenie pociągu, dzięki zastosowaniu opatentowanego systemu kontroli silników dopędzających. Ten innowacyjny patent umożliwia bardzo delikatną kontrolę przyspieszenia dodatniego i ujemnego, co z kolei zapewnia wyjątkowy komfort pasażerom oraz niesamowite wrażenia z przejażdżki roller coasterem.

Roller coaster Abyssus w liczbach

 • trasa długości 1316 m
 • konstrukcja roller coastera zbudowana z 90 500 części
 • wysokość konstrukcji 38 m
 • prędkość max. 100 km/h
 • aż 4 inwersje
 • czas przejazdu 2 min
 • 16 pasażerów podczas jednego przejazdu
 • w prace nad projektem zaangażowano ponad 200 osób

Kiedy pojedziesz roller coasterem Abyssysus?

Otwarcie nowej strefy Aqualantis z flagowym roller coasterem Abyssysus odbyło się 14 lipca 2021, dokładnie w dniu 7 urodzin Energylandii.

Kto będzie mógł korzystać z roller coastera?

Abyssus dostępny będzie dla osób od 120 do 140 cm wzrostu z opiekunem, od 140 cm wzrostu bez opiekuna.

Quiz. Ile wiesz o Energylandii?

Ile wiesz o Energylandii?

Pytanie 1 z 10
Co to za atrakcja? Dodamy, że pasażerowie kolejki nie mają pod sobą podwozia, a ich nogi swobodnie zwisają w przestrzeni.
Ile wiesz o Energylandii?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej