24 projekty za trzy miliardy złotych

2007-06-08 12:54

Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w 2004 roku w naszym kraju zrealizowano 24 projekty o wartości około 3 mld złotych. Dzięki tym inwestycjom powstanie ponad 7 tys. nowych miejsc pracy.

Na inwestowanie w Polsce zdecydowały się m.in. takie firmy jak Whirpool (USA), Gillette (USA), Merloni (Włochy), Bosh-Siemens (Niemcy), Fuji Seiko (Japonia), Firestone (Japonia), LG International (Korea), Faurecia (Francja), Daicel (Japonia). Inwestorzy zagraniczni najchętniej lokowali swoje projekty w województwach: dolnośląskim, łódzkim, śląskim i zachodniopomorskim. Największą inwestycją w tym roku jest budowa fabryki Michelin w Olsztynie. Jej wartość oszacowano na 253 mln euro. Docelowo powstanie tu 520 miejsc pracy.


Źródło: PAIiIZ


Według PAIiIZ zainteresowanie inwestorów zagranicznych naszym krajem wciąż rośnie. Świadczy o tym m.in. fakt, że już w ciągu pierwszych sześciu tygodni 2005 roku zamknięto cztery projekty o łącznej wartości 287 mln euro. Możliwe, że inwestycji byłoby jeszcze więcej, gdyby nie bariery, na jakie napotykają inwestorzy zagraniczni w naszym kraju. Problemem jest nie tylko brak promocji Polski za granicą, ale także brak odpowiednio przygotowanych terenów inwestycyjnych (skomplikowana struktura własności, brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego), brak rozwiniętej infrastruktury drogowej, niejasne przepisy prawne oraz przewlekłe procedury administracyjne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej