Zjazd Izby Architektów

2010-06-14 14:14
II Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Izby Architektów RP
Autor: Min. Infrastruktury Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury (z lewej) na zjeździe Izby Architektów

"Samorząd architektów jest częścią struktury samorządnej Polski. To nie tylko obowiązek, ale także wyróżnienie, choć czasem trudne, kiedy dotyczy nadzoru nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu przez członków izby" - podczas inauguracji II Sprawozdawczo-Wyborczego Krajowego Zjazdu Izby Architektów RP powiedział Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Trudny obowiązek sprawowania nadzoru - jako element sprawowania władzy publicznej - zawsze wiąże się z koniecznością podejmowania decyzji, które są decyzjami kłopotliwymi wobec swoich członków, decyzjami wymagającymi odwagi od tych, którzy przez izbę są wybrani do reprezentowania wartości i interesów zawodowych członków izby - mówił wiceminister O. Dziekoński dziękując za dobrą współpracę i dialog z Krajową Radą Izby Architektów kończącej się kadencji. - W sferze budowania ładu przestrzennego samorząd - z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia interesu publicznego - jest bardzo potrzebny. Zwłaszcza, jako organizacja odpowiedzialna za kształtowanie ładu przestrzennego i odpowiedzialna za tych, którzy z tym samorządem współpracują - dodał.

Apelując o poparcie projektu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wiceminister powiedział, że zmiany prawa są procesem demokratycznego ucierania się poglądów, demokratycznego wypracowywania pewnego konsensusu.
- Poszanowanie wyników tego konsensusu nie oznacza zaniechania próby zmiany, by były one bardziej korzystne dla ochrony interesów i wartości społecznych: dobrej architektury, pięknego krajobrazu, który pozostawimy naszym następcom, dóbr kultury, które będą tworzone w znaczącym stopniu dzięki pracy architektów. Na tym etapie staramy się poprawiać to, co jest do poprawienia - ocenił odnosząc się do zgłaszanych przez środowisko postulatów dotyczących dalszych zmian w projekcie rządowym.

Wśród tematów dyskusji o programie rozpoczynającej się nowej kadencji Krajowej Rady Izby Architektów pojawiły się zagadnienia pracy zespołowej, dialogu społecznego, ochrony zawodu i rynku pracy oraz zaufania publicznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej