Urlopy 2023 - duże zmiany! Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm

2023-02-09 16:34
Urlopy 2023 zmiany
Autor: Gettyimages Zmiany w urlopach 2023 - komu będzie przysługiwać dodatkowch pięć dni urlopu w 2023 roku?

Urlopy 2023 - jakie zmiany wprowadza nowy Kodeks pracy uchwalony przez Sejm 8 lutego 2023? Wolnych dni od pracy w 2023 będzie więcej. Dodatkowe dni urlopu czy dłuższy urlop rodzicielski to tylko niektóre zmiany w urlopach przewidziane w 2023. Od kiedy zmiany w urlopach?

Spis treści

  1. Urlopy 2023 - jakie zmiany?
  2. Dodatkowe 5 dni urlopu w 2023 - dla kogo?
  3. Urlop płatny 50% z powodu siły wyższej
  4. Dłuższy urlop rodzicielski w 2023
  5. Inne zmiany w urlopach 2023

Projekt ma na celu dostosować polskie prawo, w szczególności ustawę z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 150 ze zm., dalej: KP) do ww. przepisów Unii Europejskiej. Zmiany w urlopach 2023 wynikają z unijnej dyrektywy work-life balance. Cele dyrektywy są szczytne. Unia chce równości kobiet i mężczyzn w zakresie szans na rynku pracy i umożliwienia pracownikom mającym dzieci godzenia życia zawodowego i prywatnego.

Urlopy 2023 - jakie zmiany?

Dłuższy urlop rodzicielski, dodatkowy urlop opiekuńczy i możliwość zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej - to tylko część zmian przewidzianych w przyjętej 8 lutego 2023 przez Sejm noweli Kodeksu pracy, której projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Dodatkowe 5 dni urlopu w 2023 - dla kogo?

Nowy Kodeks pracy wprowadza dodatkowy urlop opiekuńczy w celu zapewnienia opieki nad członkiem rodziny, który wymaga wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop ten będzie bezpłatny i będzie przysługiwał pracownikom w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.

Urlop opiekuńczy ma być bezpłatny i ma być udzielany na wniosek pracownika.

Urlop płatny 50% z powodu siły wyższej

Urlop płatny połowę wynagrodzenia obliczanego jako wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego dotyczył będzie kolejnych dwóch dodatkowych dni wolnego, które nakazuje wprowadzić dyrektywa work-life balance.

Będą to dwa dodatkowe dni wolne z powodu tzw. "siły wyższej". Przy czym nie jest to to samo co urlop na żądanie.

Dodatkowe dni wolne nie będą wliczać się do urlopu wypoczynkowego, więc nie zmniejszają one wymiaru urlopu w danym roku. Można je będzie wziąć w sytuacji nagłej choroby lub wypadku, który będzie dotyczył nas samych lub członka rodziny.

Dłuższy urlop rodzicielski w 2023

To jedna z ważniejszych zmian w urlopach w 2023. Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wynosił do 41. tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43. tygodni (w przypadku porodu mnogiego). W jego ramach nieprzenaszalną część przewidziano na 9 tygodni dla każdego z rodziców.

Za cały okres urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński będzie wynosił 70% podstawy wymiaru (obecnie przepisy przewidują odpłatność 100% za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, a następnie 60%), a jeśli pracownica w terminie 21 dni od daty porodu zawnioskuje o cały urlop rodzicielski wówczas za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będzie uprawniona do zasiłku w wysokości 81,5% (obecnie jest to 80%).

Zmiany obejmą także zasady dotyczące urlopu ojcowskiego. Ojciec, który będzie chciał z niego skorzystać będzie musiał się pospieszyć i zrobić to w ciągu 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka (wcześniej miał na to 2 lata).

Inne zmiany w urlopach 2023

Wdrożenie dyrektywy ma ułatwić korzystanie z elastycznej organizacji pracy. O elastyczny czas pracy czy pracę w niepełnym wymiarze będą mogli wnioskować rodzice opiekujący się dzieckiem do lat 8 oraz osoby opiekujące się krewnymi, którzy wymagają znacznej opieki z poważnych względów medycznych. A pracodawca odmowę przyznania takiej elastycznej pracy będzie musiał uzasadnić.

Rodzic dziecka do lat 8 będzie miał możliwość odmówić zgody na pracę w nadgodzinach lub w porze nocnej. Obecnie wiek dziecka dla takiej odmowy wynosi w Polsce 4 lata.

Ostatnią istotną zmianą jest zrównanie zasad wypowiadania umów o pracę na czas określony z tymi obowiązującymi dla umów na czas nieokreślony.

Przeczytaj też:

Źródło: Deloitte

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej