Świadectwa energetyczne już z metodologią

2008-10-01 13:03

Całościowe wdrożenie dyrektywy 2002/91/WE bliskie finału. Minął zaledwie tydzień, jak minister Olgierd Dziekoński stanął przed sejmową Komisją Infrastruktury, a już są projekty rozporządzeń, określające, jak sporządzić świadectwo energetyczne budynku. 23 września 2008 roku poinformował o tym serwis epbd.pl.

Posiedzenie komisji odbyło się 16 września. Ministra pytano o powód opóźnień w opublikowaniu dokumentów, które szykowane były od stycznia, a na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury wisiały od marca do lipca. Do ich niezwłocznej publikacji wzywał dezyderat z 12 czerwca 2008 roku. Napisano w nim, że przepisy muszą wejść w życie najpóźniej do końca lipca.

Projekty, które 23 września trafiły do uzgodnień międzyresortowych, to dokumenty nowe. Tempo ich powstania przypomina sposób, w jaki przyjmowano ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane - wypełniającej ustalenia unijnej dyrektywy. Posłowie zatwierdzili ją na ostatnim posiedzeniu Sejmu V kadencji i nie sposób było nie odnieść wrażenia, że działo się to kosztem wielu naruszeń. Przypomnijmy, że w noweli kwestiom certyfikacji energetycznej, a tym samym zmniejszenia energochłonności budownictwa poświęcono tylko kilka stron - w dodatku zapisy żywcem przeniesiono z tekstu dyrektywy.

Wstępna, dokonana w trakcie konsultacji społecznych analiza proponowanych rozporządzeń wykazała, że i tu będzie co poprawiać. - Autorzy projektów skupili się na instalacjach cieplnych, podczas gdy elementy takie jak stolarka, ocieplenie czy wentylacja - które na etapie użytkowania trudniej wymienić, a przecież w dużym stopniu decydują o standardzie energetycznym budynku - potraktowano po macoszemu - mówi nasz informator. - Ze świadectwa znika klasa energetyczna. Mało konkretną informacją wydaje się też wskaźnik Htr, przyjęty dla oznaczenia jakości energetycznej osłony zewnętrznej budynku - słyszymy.

Z trzech rozporządzeń najważniejsze jest to, które dotyczy metodologii sporządzania świadectwa energetycznego. Projekty pozostałych są nowelizacjami. To przepisy, uściślające zakres i formę projektu budowlanego oraz określające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Pierwsze i jak dotąd jedyne z rozporządzeń do ustawy, wdrażającej dyrektywę 2002/91/WE, zostało podpisane 21 stycznia 2008 roku. Reguluje ono, kto i w jaki sposób może zostać audytorem energetycznym.

System oceny energetycznej budynków rusza od nowego roku.

wrzesień 2008 r.

montaz_kolektorow
Autor: Junkers
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej