Spis źródeł ciepła - pamiętaj, masz 14 dni na zgłoszenie czym ogrzewasz dom

2022-07-01 10:30
kotłownia
Autor: Andrzej Szandomirski Dzięki powszechnemu spisowi źródeł ciepła powstanie mapa emisyjności budynków w całym kraju

Spis źródeł ciepła, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), jest obowiązkowy! Deklarację do CEEB muszą złożyć wszyscy właściciele domów jednorodzinnych, w przypadku budynków wielorodzinnych muszą to zrobić zarządcy lub spółdzielnie. Celem powszechnego spisu źródeł ciepła jest stworzenie bazy sposobów ogrzewania, a tym samym mapy emisyjności budynków w kraju. Termin to 14 dni od daty uruchomienia źródła ciepła. Kto nie złoży deklaracji w terminie, zapłaci karę nawet do 5000 zł.

Spis treści

 1. Po co spis źródeł ciepła?
 2. Dla kogo spis ogrzewania obowiązkowy?
 3. Spis źródeł ciepła - do kiedy?
 4. Spis źródeł ciepła - formularz
 5. Jakie źródła ciepła uwzględnia spis?
 6. Spis źródeł ciepła obowiązkowy!

Po co spis źródeł ciepła?

Spis źródeł ciepła, czyli CEEB, to rejestr źródeł energii budynków, ale nie tylko. Zebrane informacje w sumie mają dotyczyć sposobów ogrzewania ok. 5-6 mln budynków. W ewidencji zbierane są informacje dotyczące przede wszystkim domów mieszkalnych, ale pod uwagę wzięte są również lokale usługowe i budynki publiczne.

Spis źródeł ciepła ma być narzędziem wspierającym pracę organów administracji centralnej, jak i samorządowej w zakresie planowania polityki niskoemisyjnej. Jak podaje GUNB, który odpowiada za spis źródeł ciepła, celem ewidencji jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń - emisji substancji powodujących smog. W systemie docelowo będą dostępne również informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany kopciuchów.

Dla kogo spis ogrzewania obowiązkowy?

Obowiązkowi zgłoszenia źródła ciepła podlegają właściciele oraz zarządcy nieruchomości. Dotyczy on źródeł ciepła o mocy do 1 MW, wykorzystywanych do ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej.

Spis źródeł ciepła - do kiedy?

Ewidencja źródeł ciepła ruszyła 1 lipca 2021. Na złożenie deklaracji dla źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 czas minął 30 czerwca 2022. Jeśli urządzenie grzewcze zostało zainstalowane i uruchomione w budynku po tej dacie, zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni. Urzędy w dalszym ciągu przyjmują deklarację CEEB, również formularz online działa jak dotychczas.

Spis źródeł ciepła 1 lipca 2022

Na dzień 1 lipca 2022 do CEEB wpłynęło 6 502 162 deklaracji i z dnia na dzień ich sporo przybywa.

 • 6 028 192 deklaracji typu A (budynki i lokale mieszkalne)
 • 473 970 deklaracji typu B (budynki i lokale niemieszkalne)

Spis źródeł ciepła wygląda następująco:

 • kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy przepływowy / kominek gazowy: 2 346 454
 • kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem: 1 092 393
 • kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy: 2 162 492
 • kocioł olejowy: 94 829
 • kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania: 309 401
 • kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel): 1 028 944
 • miejska sieć ciepłownicza / ciepło systemowe / lokalna sieć ciepłownicza: 288 914
 • ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny: 1 031 390
 • piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy): 421 379
 • pompa ciepła: 210 406
 • trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa: 508 133

Spis źródeł ciepła - formularz

Wypełnienie formularza deklaracji CEEB jest proste i zajmuje kilka minut. System krok po kroku przeprowadzi przez cały proces składania formularza. Można to zrobić na 2 sposoby:

 • przez internet,  wypełniając formularz na stronie zone.gunb.gov.pl. Należy kliknąć w przycisk „złóż deklarację”, system krok po kroku przeprowadzi przez cały proces składania formularza. Deklarację źródeł ciepła i paliw stałych mogą jednak złożyć przez internet jedynie osoby, które posiadają profil zaufany lub e-dowód. System wymaga bowiem uwierzytelnienia za pomocą tych narzędzi. Formularz A dotyczy budynków i lokali mieszkalnych, formularz B - niemieszkalnych,
 • w wersji papierowej, wysyłając go pocztą lub doręczając osobiście do właściwego ze względu na umiejscowienie budynki urzędu miasta lub gminy. Urzędnik na miejscu wprowadzi dane do systemu. Formularz jest do pobrania ze stron urzędów miast i gmin.

Jakie źródła ciepła uwzględnia spis?

Trzeba wiedzieć, że źródeł ciepła nie wprowadza się samemu, a wybiera z gotowej listy. W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków uwzględniono: sieć ciepłowniczą, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, pompę ciepła, instalację ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.

Spis źródeł ciepła obowiązkowy!

Trzeba pamiętać, że spis źródeł ciepła jest obowiązkowy. Jeśli ktoś tego nie zrobi, dostanie karę grzywny w wysokości do 500 zł. A jeśli sprawa trafi do sądu, wysokość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej