Rozbudowa oczyszczalni ścieków Czajka. Czas na kolejny etap: tunel pod Wisłą

2010-07-27 12:46
Oczyszczalnia ścieków Czajka
Autor: www.mpwik.com.pl

Spółki z grupy Hydrobudowy Polska podpisały umowę na wykonanie kolejnego etapu budowy kolektorów przesyłowych do oczyszczalni Czajka w Warszawie, w tym tunelu pod Wisłą. Wartość zamówienia to niemal 145 mln zł netto.

Zadanie wykona konsorcjum, na czele którego stanęło Przedsiębiorstwo Robót Górniczych Metro, spółka zależna Hydrobudowy Polska. Umowa o wartości 144,8 mln zł netto (176,6 mln zł brutto) została podpisana z warszawskim MPWiK 22 lipca 2010. Partnerami PRG Metro przy realizacji tego kontraktu są: Hydrobudowa Polska, Hydrobudowa 9 (także z grupy HBP) oraz Infra.

Zobacz koniecznie:
> Wrocławska oczyszczalnia na półmetku
> Przebudowa oczyszczalni ścieków w Pruszkowie rozpoczęta
> Pisz będzie miał nowoczesną oczyszczalnię ścieków

Zawarta umowa dotyczy ostatniego etapu budowy układu przesyłowego ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Przypomnijmy, że pierwszy etap tej inwestycji, o wartości 52,8 mln euro, obejmujący budowę niemal 6 km kolektorów po prawej stronie Wisły, jest obecnie realizowany przez Hydrobudowę 9, PRG Metro i KWG.

Kontrakt obejmuje między innymi budowę 1,4-kilometrowego tunelu pod Wisłą, około 10 metrów pod dnem rzeki. Obudowa tunelu zostanie wykonana z tubingów żelbetowych przy wykorzystaniu nowoczesnej, zmechanizowanej tarczy TBM. Średnica zewnętrzna tunelu będzie mieć ponad 5 metrów. Konsorcjum ma czas na zrealizowanie umowy do końca 2011 r.

– Wygranie przetargu na "przejście pod Wisłą" otwiera nowe możliwości w strategii rozwoju spółek z grupy HBP. Wiąże się z wdrożeniem technologii drążenia tuneli z wykorzystaniem tarczy TBM, stosowanej choćby przy budowie tuneli komunikacyjnych, takich jak metro czy tunele kolejowe – mówi Szymon Tamborski, wiceprezes Hydrobudowy Polska.

Wykonanie układu przesyłowego oraz rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków Czajka umożliwi oczyszczanie ścieków z centralnej i północnej części Warszawy oraz sąsiadujących gmin. Dzięki realizacji przedsięwzięcia przepustowość oczyszczalni wzrośnie niemal dwukrotnie, a wszystkie ścieki powstające w mieście będą oczyszczone, co przyczyni się do znaczącej poprawy jakości wody w Wiśle.

Wykonanie układu przesyłowego oraz rozbudowa i modernizacja Zakładu Oczyszczalni Ścieków "Czajka" umożliwi oczyszczanie ścieków z centralnej i północnej części Warszawy oraz sąsiadujących gmin. Dzięki realizacji przedsięwzięcia przepustowość oczyszczalni wzrośnie niemal dwukrotnie, a wszystkie ścieki powstające w mieście będą oczyszczone, co przyczyni się do znaczącej poprawy jakości wody w Wiśle.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej