Wrocławska oczyszczalnia na półmetku

2010-07-16 17:55
WKF - wydzielone komory fermentacyjne, oczyszczalni ana Janówku, Wrocław
Autor: MPWiK

140 tysięcy metrów sześciennych na dobę - tyle ścieków będzie trafiało do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków (WOŚ) na Janówku. To dwa razy więcej niż dotychczas. Prace przy rozbudowie obiektu trwają od ponad roku i właśnie są na półmetku.

Na Janówku stoją już wszystkie nowe obiekty służące do oczyszczania ścieków (bloki biologiczne, osdaniki wstępne). Teraz trwa betonowanie czterech komór fermentacyjnych.

- Obecnie prac budowlanych jest coraz mniej, natomiast nadchodzi czas na dostawę urządzeń i wstępne próby ruchowe. - mówi kierownik WOŚ Janówek Krzysztof Kołodziejczyk.

Po rozbudowie Janówek będzie oczyszczał ścieki z całego Wrocławia. Aby nieczystości z północnej części miasta mogły trafiać do WOŚ, modernizowana jest przepompownia ścieków w Starym Porcie przy ul. Kleczkowskiej. Teraz do oczyszczalni kierowanych jest 60% nieczystości. Reszta trafia na pola irygacyjna na Osobowicach. Tak jest od ponad stu lat. Ścieki na polach irygacyjnych to nie tylko uciążliwe zapachy dla mieszkańców Osobowic czy Świniar. To także wylęgarnia komarów.

Janówek będzie oczyszczał większą ilość ścieków, a dzięki najnowszej technice będzie można uzyskać więcej, niż dotychczas, biogazu, czyli naturalnego, ekologicznego paliwa.

- Już teraz wykorzystujemy biogaz do ogrzewania i wytworzenia energii elektrycznej na oczyszczalni. - mówi rzecznik MPWiK Konrad Antkowiak.

Dodatkowo na terenie oczyszczalni wybudowana zostanie suszarnia osadu. To obiekt, w którym suszy się odseparowane od wody nieczystości. Dzięki temu łatwiej będzie je przerobić na nawozy i wysypać na pola uprawne. Czy oczyszczona woda będzie zdatna do picia?

- Nie poleciłbym takiego napoju - żartuje Antkowiak. Ale dodaje - Jest czystsza od wody w Odrze, dokąd jest wylewana.

Dzięki rozbudowie oczyszczalni do kanalizacji będą mogli być podłączeni wszyscy wrocławianie. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej musi to nastąpić do 2015 roku. WOŚ będzie gotowa w 2011 r.

Oczyszczalnia na Janówku to największa inwestycja MPWiK w ramach Projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – Etap II". Rozbudowa dofinansowana jest z unijnego Funduszu Spójności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej