Podpis elektroniczny krok po kroku. Jak założyć profil zaufany lub zdobyć kwalifikowany podpis elektroniczny?

2021-05-24 15:27
NK znika z Internetu! To koniec niegdyś najpopularniejszej platformy społecznościowej w Polsce
Autor: Pixabay NK znika z Internetu! To koniec niegdyś najpopularniejszej platformy społecznościowej w Polsce

Jak uzyskać podpis elektroniczny krok po kroku, to podpowiedź dla tych, którzy mają obawy przed wprowadzeniem cyfryzacji do swojego życia. Podpis elektroniczny zapewnia wygodną i bezpieczną formę kontaktu z urzędami administracji publicznej, bez konieczności wizyt w tych placówkach oraz podpisywanie cyfrowo wielu dokumentów.

Podpis elektroniczny krok po kroku – po pierwsze decyzja

Gdy już podejmiemy decyzję, że chcemy używać podpisu elektronicznego, trzeba zdecydować, jaką drogą będziemy tworzyć profil zaufany. Obecnie są trzy drogi.

  • Można założyć konto na portalu „profil zaufany” i złożyć tam wniosek o potwierdzenie profilu. W ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku trzeba się osobiście stawić z dokumentem tożsamości w tzw. Punkcie Potwierdzającym (np. ZUS, urząd skarbowy), aby potwierdzić wniosek. Listę punktów potwierdzających można znaleźć na stronie:  https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList.
  • Profil zaufany można też uzyskać bez wizyty w urzędach za pośrednictwem (najczęściej swojego) banku lub skorzystać z innego oferującego taką usługę. Są to: PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Inteligo, Envelo (dawny Bank Pocztowy), BOŚ Bank, ALIOR Bank, Santander Bank, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy i Grupa BPS. Osoby, które wcześniej uzyskały kwalifikowany podpis elektroniczny mogą wniosek o profil zaufany podpisać właśnie takim sposobem.
  • Trzecia możliwość to e-dowód, czyli dowód osobisty z wbudowanym chipem, w którym zapisane są nasze dane. Aby skorzystać z tej opcji trzeba mieć podłączony do komputera specjalny czytnik, który umożliwia ich odczytanie. Do e-dowodu potrzebne jest specjalne oprogramowanie. W funkcję e-dowodu wpisany jest również kwalifikowany podpis elektroniczny, którym można potwierdzić wniosek o profil zaufany. UWAGA! Wszystkie dowody osobiste wydane po 4 marca 2019 mają warstwę elektroniczną. Ale chcąc mieć taki dowód już teraz, zanim wygaśnie ważność obecnego, można złożyć wniosek o wymianę w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania. 

Podpis elektroniczny krok po kroku – profil zaufany

Profil zaufany można założyć na dwa sposoby. Można skorzystać ze strony profil zaufany, gdzie trzeba będzie wybrać sposób: przez bank czy wniosek internetowy. Można też bezpośrednio taki wniosek złożyć w swoim banku. 

Droga przez przez bank – trzeba wypełnić formularz o założenie profilu zaufanego, potwierdzić zlecenie bankowym kodem autoryzacyjnym, potwierdzenie założenia konta zostanie przesłane na adres mailowy.  

Wniosek złożony przez Internet trzeba w ciągu 14 dni podpisać osobiście (musi zostać potwierdzona tożsamość) w wybranym przez siebie punkcie potwierdzającym (np. bank lub urząd: ZUS, US). Listę punktów potwierdzających można znaleźć na stronie: https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList.

Mechanizm podpisywania dokumentów profilem zaufanym, nie jest skomplikowany, trzeba tylko poprawnie wybierać polecenia. Gdy wypełniamy jakiś dokument przez np. na ePUAP, trzeba wybrać opcję „podpisz profilem zaufanym”. Następuje przekierowanie do strony logowania profilu zaufanego. Po uwierzytelnieniu przechodzimy na stronę do podpisu dokumentu. Przycisk „podpis profilem zaufanym” uruchomia stronę autoryzacji, gdzie wprowadza się kod autoryzacyjny przesłany przez system SMSem lub e-mailem. 

Założenie profilu zaufanego jest usługą bezpłatną. 

Podpis elektroniczny krok po kroku – kwalifikowany podpis elektroniczny

Pierwsze co odróżnia podpis elektroniczny w formie profilu zaufanego od kwalifikowanego podpisu elektronicznego, to że za ten drugi trzeba zapłacić, jak za towar czy usługę. Kwalifikowany podpis elektroniczny kupuje się u certyfikowanych dostawców, którzy są sprawdzani i nadzorowani przez Ministerstwo Cyfryzacji (ich wykaz jest dostępny stronie Narodowego Centrum Certyfikacji (NCCert). Po wybraniu dostawcy trzeba się do niego udać osobiście w celu potwierdzenia tożsamości (niektóre jednostki tymczasowo z powodu pandemii uruchomiły możliwość potwierdzania tożsamości przez połączenie wideo, może taka opcja wejdzie na stałe). Następnie podpisuje się tzw. umowę subskrypcyjną, która określa kodeks postępowania certyfikacyjnego, okres trwania umowy i cenę. Wysokość opłaty zależy od długości ważności certyfikatu (rok lub dwa lata) oraz rodzaju urządzenia do składania podpisu elektronicznego (czytnik kart USB, token USB lub PCMCIA). Na końcu trzeba zainstalować otrzymane oprogramowanie oraz urządzenie i składając kwalifikowany podpis elektroniczny postępować zgodnie ze wskazaną procedurą. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej