Mieszkania bez wkładu własnego od 2022. Dla kogo? Na jakich warunkach?

2021-12-09 13:50
osiedle mieszkaniowe budowa
Autor: Pekabex Czy mieszkania bez wkładu własnego i bon mieszkaniowy rzeczywiście rozwiążą problem dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach?

Mieszkania bez wkładu własnego to projekt rządu, mający na celu pomoc w zakupie mieszkania tym, których co prawda stać na spłatę kredytu mieszkaniowego, ale nie mają oszczędności na wkład własny. Dla kogo będą mieszkania bez wkładu własnego? Jak będą finansowane?

Spis treści

 1. Dla kogo mieszkania bez wkładu własnego?
 2. Limity metrażowe mieszkań bez wkładu własnego
 3. Jakie dopłaty do wkładu własnego na mieszkanie?
 4. Od czego zależy wysokość wsparcia?
 5. Niska dostępność mieszkań na rynku pierwotnym
 6. Od kiedy Mieszkanie bez wkładu własnego?
 7. Czy Mieszkania bez wkładu własnego to rzeczywista pomoc?

Dla kogo mieszkania bez wkładu własnego?

Mieszkanie bez wkładu własnego to propozycja programu zwiększającego dostępność do finansowania własnego mieszkania dla tych, którzy:

 • chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego,
 • szukają mieszkania na rynku wtórnym lub społecznym,
 • decydują się na budowę domu.

Łącznie z programu Mieszkanie bez wkładu własnego będzie mogło skorzystać około 80 tys. rodzin rocznie. Ten instrument finansowy pomysłodawcy kierują głównie do osób między 20 a 40 roku życia, małżeństw lub osób samotnie wychowujących dzieci. Nie jest to oferta dla singli.

Limity metrażowe mieszkań bez wkładu własnego

Z pomocy skorzystać mogą rodziny, które nie posiadają innego mieszkania, chyba, że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci, ale wprowadzono limity metrażowe:

 • nie większe niż 50 m², gdy dzieci jest dwoje,
 • 75 m², gdy dzieci jest troje,
 • 90 m², gdy dzieci jest czworo.

Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci nie ustalono limitu metrażowego.

Czym jest wkład własny?

Wkład własny to kapitał, którym dysponuje kredytobiorca, który wraz z pożyczoną od banku kwotą kredytu hipotecznego jest wystarczający na realizację celu pożyczki, czyli zakupu lub budowy domu/mieszkania.

Jakie dopłaty do wkładu własnego na mieszkanie?

Wkład własny ma być „gwarantowany, zapewniany lub spłacany przez państwo” i to ma rozwiązać najważniejszy problem młodych rodzin oraz rodzin wielodzietnych, jakim jest zakup własnego mieszkania. Wkład własny będzie gwarantowany za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego do 20% do kwoty 100 tys. zł przez okres maksymalnie 15 lat.

Jak czytamy w Polskim Ładzie: „Państwo będzie gwarantować maksymalnie 100 tys. zł wkładu własnego dla kredytobiorców lub oferować dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny).

Od czego zależy wysokość wsparcia?

Wysokość finansowania ma być uzależniona od liczby dzieci w rodzinie. W miarę jak powiększać będzie się rodzina, BGK ma pomóc w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Będzie to tzw. spłata rodzinna. Ma ona wynosić:

 • 20 tys. zł - w przypadku drugiego dziecka 
 • 60 tys. zł - w przypadku trzeciego dziecka,
 • plus 20 tys. zł  - w przypadku każdego kolejnego dziecka.

Niska dostępność mieszkań na rynku pierwotnym

Projekt Mieszkanie bez wkładu własnego zawiera ponadto mechanizmy ograniczające ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań. Ma wprowadzać m.in. limit ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m² powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania.

Jednak według danych REDNET Consulting i portalu tabelaofert.pl, tylko niewielki odsetek mieszkań na rynku pierwotnym będzie dostępnych w ramach tego programu. Najwięcej, bo ponad 30% lokali byłoby do dyspozycji beneficjentów w Poznaniu.

Niedoszacowane maksymalne limity cenowe za 1 m² w większości miast mocno odbiegają od obecnie odnotowywanych średnich cen lokali. Jedynie ponowna weryfikacja rynkowa oraz zmniejszenie różnic cenowych może zwiększyć dostępność lokali w tym programie – zauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający tabelaofert.pl

Jak wynika z danych serwisu tabelaofert.pl największa procentowa rozbieżność cenowa występuje na rynku gdańskim (-22,7%), warszawskim (-20,8%), łódzkim (-20,6%) i krakowskim (-19,2%). Najmniejsza różnica w cenach jest w Poznaniu (-3,6%).

Wykres przedstawia porównanie maksymalnego limitu cen za 1 m² mieszkania na rynku pierwotnym oraz średniej ceny mieszkań pozostających w ofercie w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Łodzi na koniec III kwartału 2021 r.

limity cenowe mieszkań - wykres
Autor: Rednet Consulting

Od kiedy Mieszkanie bez wkładu własnego?

Według zapowiedzi rządu program ma wejść w życie w I połowie 2022 r.

Czy Mieszkania bez wkładu własnego to rzeczywista pomoc?

Przewodniczący Komitetu Finansowania Nieruchomości w Związku Banków Polskich (ZBP) Jacek Furga w rozmowie z "Wyborczą" stwierdził, że pomysł mieszkań bez wkładu własnego jest tak naprawdę niedźwiedzią przysługą dla młodych rodzin. Kredyt bez własnego wkładu własnego będzie droższy, czyli z wyższą marżą banku, nawet o 2 pkt. proc. Poza tym będzie spłacany dłużej, co oznacza dłuższy okres naliczania odsetek. To też otwarcie się na klientów mniej wiarygodnych finansowo, bo takich, którzy nie zdołali zaoszczędzić własnych pieniędzy.

Trzeba też pamiętać, że zdolność kredytowa wielu osób obniży się przez wprowadzane podwyżki stóp procentowych. A wyższe raty oznaczają spadek zdolności kredytowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej