Mieszkania bez wkładu własnego. Jak wg Polskiego Ładu będą finansowane mieszkania bez wkładu własnego

2021-05-19 15:28
osiedle mieszkaniowe budowa
Autor: Pekabex Czy zapowiadane mieszkania bez wkładu własnego i bon mieszkaniowy rzeczywiście rozwiążą problem dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach?

Mieszkania bez wkładu własnego to plan pomocy finansowej gwarantowanej przez państwo. Ma na celu ustabilizowanie sytuacji mieszkaniowej wielu Polaków, których co prawda stać na kredyt mieszkaniowy, ale nie stać na wkład własny. Jak ma wyglądać finansowanie mieszkań bez wkładu własnego?

Spis treści

  1. Dla kogo mieszkanie bez wkładu własnego?
  2. Jakie dopłaty do wkładu własnego na mieszkanie?
  3. Od czego zależy wysokość wsparcia?
  4. Od kiedy Mieszkanie bez wkładu własnego?

Dla kogo mieszkanie bez wkładu własnego?

Mieszkanie bez wkładu własnego to propozycja programu zwiększającego dostępność do finansowania własnego mieszkania dla tych, którzy:

  • chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego,
  • szukają mieszkania na rynku wtórnym lub społecznym,
  • decydują się na budowę domu.

Łącznie z programu Mieszkanie bez wkładu własnego będzie mogło skorzystać około 80 tys. rodzin rocznie. Ten instrument finansowy pomysłodawcy kierują głównie do osób między 20 a 40 roku życia.

Czym jest wkład własny?

Wkład własny to kapitał, którym dysponuje kredytobiorca, który wraz z pożyczoną od banku kwotą kredytu hipotecznego jest wystarczający na realizację celu pożyczki, czyli zakupu lub budowy domu/mieszkania.

Jakie dopłaty do wkładu własnego na mieszkanie?

Wkład własny ma być „gwarantowany, zapewniany lub spłacany przez państwo” i to ma rozwiązać najważniejszy problem młodych rodzin oraz rodzin wielodzietnych, jakim jest zakup własnego mieszkania. Wkład własny będzie gwarantowany za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego do 20% do kwoty 100 tys. zł przez okres maksymalnie 15 lat.

Jak czytamy w Polskim Ładzie: „Państwo będzie gwarantować maksymalnie 100 tys. zł wkładu własnego dla kredytobiorców lub oferować dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny).

Od czego zależy wysokość wsparcia?

Wysokość finansowania ma być uzależniona od liczby dzieci w rodzinie. W miarę jak powiększać będzie się rodzina, BGK ma pomóc w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Będzie to tzw. spłata rodzinna. Ma ona wynosić:

  • 20 tys. zł - w przypadku drugiego dziecka 
  • 60 tys. zł - w przypadku trzeciego dziecka,
  • plus 20 tys. zł  - w przypadku każdego kolejnego dziecka.

Projekt Mieszkanie bez wkładu włąsnego zawiera ponadto mechanizmy ograniczające ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań. Ma wprowadzać m.in. limit ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m² powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania.

Od kiedy Mieszkanie bez wkładu własnego?

Według zapowiedzi rządu program ma wejść w życie w IV kwartale 2021 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej