Mieszkania bez wkładu własnego. Jak wg Polskiego Ładu będą finansowane mieszkania bez wkładu własnego

osiedle mieszkaniowe budowa
Autor: Pekabex Czy zapowiadane mieszkania bez wkładu własnego i bon mieszkaniowy rzeczywiście rozwiążą problem dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach?

Mieszkania bez wkładu własnego to plan pomocy finansowej gwarantowanej przez państwo.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Ten wrześniowy termin figuruje również dla możliwości zdobycia mieszkania bez wkładu własnego. Ma to być program zwiększający dostępność do finansowania własnego mieszkania dla trzech grup: tych, którzy chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, tych, którzy szukają go na rynku wtórnym, społecznym, a także tych, którzy chcą wybudować dom. Bo wkład własny ma być „gwarantowany, zapewniany lub spłacany przez państwo” i to rozwiąże najważniejszy problem młodych rodzin oraz rodzin wielodzietnych.

Jak czytamy w Polskim Ładzie: „Państwo będzie gwarantować maksymalnie 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub oferować dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny). Łącznie z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie mogło skorzystać około 80 tys. rodzin rocznie.” Ten instrumenty finansowe pomysłodawcy kierują do osób od 20-40 roku życia. Wysokość finansowania będzie uzależniona od liczby dzieci w rodzinie – 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka, 60 tys. – trzeciego, 20 tys. – każdego kolejnego. Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, zostanie wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m2 nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu. 

W kwestiach finansowania mieszkań inżynierowie nie zabierali merytorycznego głosu, ale i tu komentarzy nie brakowało. Tym bardziej, że program Mieszkanie Plus (gdy startowa w 2016 roku obiecywano szybką budowę 100 tys. mieszkań) to na koniec 2020 roku w sumie niewiele ponad 26 tys. mieszkań wybudowanych i w budowie w ramach całego programu. No i jeszcze wysokość dofinansowania zależna od liczby dzieci. Wiadomo, że w przypadku narzędzi finansowych diabeł tkwi w szczegółach, na które poczekajmy. Plany mieszkania bez wkładu własnego, również podsumujemy komentarzem... pewnej Polki:

„Mam 43 lata, nie mam na wkład własny, nie dostanę gwarancji, nie urodzę więcej dzieci, pracuję, nie pobieram socjali, nie mam 500+, płacę podatki - czuję się wyrolowana na maksa.”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej