VII Międzynarodowa Konferencja ETICS

2021-09-15 12:54

VII Międzynarodowa Konferencja ETICS – największe, krajowe spotkanie branży ociepleniowej organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń – 9 i 10 września 2021 zgromadziła z Polski i krajów europejskich 136 przedstawicieli rynku ETICS, dostawców surowców, ośrodków naukowo-badawczych oraz stowarzyszeń branżowych.

– Cieszymy się, że dwukrotnie przekładane z powodów wprowadzonych w kraju obostrzeń spotkanie doszło do skutku i że mogliśmy po raz kolejny porozmawiać na ważkie dla branży tematy – podsumował to wydarzenie Jacek Michalak, prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń. – Jestem przekonany, że łącząc siły, możemy nie tylko rozwijać potencjał ETICS, ale także wspierać nasz kraj w drodze do unijnej neutralności klimatycznej. Długie i gorące dyskusje, które towarzyszyły każdej z tegorocznych prelekcji, dodają nam skrzydeł. Czujemy, że nasza inicjatywa jest potrzebnym i inspirującym wydarzeniem, wspierającym konstruktywny dialog środowiska.

Tematykę podjętą na konferencji ETICS najlepiej zobrazują wystąpienia ekspertów. W inaugurującym wykładzie Bezpieczeństwo pożarowe nowoczesnych elewacji – globalne wyzwanie”, dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, profesor w Instytucie Techniki Budowlanej mówił o wykorzystaniu i przetwarzaniu zbiorów danych pochodzących z badań ogniowych. W swoim wystąpieniu zreferował najważniejsze wnioski wynikające ze zrealizowanego przez ITB we współpracy z Imperial College London projektu naukowego.

Do kwestii bezpieczeństwa pożarowego odniósł się mgr inż. Michał Wieczorek, przedstawiciel Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, omawiając wyniki projektu badań ogniowych systemów ociepleń w dużej skali. W badaniach przeprowadzonych w krakowskim ICiMB potwierdzono brak rozprzestrzeniania ognia przez układy ścian zewnętrznych ocieplonych EPS, niezależenie od zastosowania bądź nie poziomych pasów z wełny mineralnej.

Dr. Pavel Zemene, szef czeskiego stowarzyszenia producentów EPS, przedstawił krytyczne stanowisko EUMEPS (europejskie stowarzyszenie producentów EPS) wobec projektu normy europejskiej prEN 17237 dotyczącej ETICS. Prelegent z Czech przedstawił wiele argumentów: niezgodność z udzielonym przez Komisję Europejską mandatem, umieszczenie w jednym dokumencie różnych izolacji termicznych takich jak EPS i MW stosowanych z powodzeniem przez dziesiątki lat z materiałami o niewielkim dotychczas zastosowaniu (ekspandowany korek), aż po materiały izolacyjne dotychczas praktycznie niestosowane w ETICS (płyty z włókien drzewnych). Obawy EUMEPS budzi także zmiana systemu oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych ETICS, jaką przewiduję prEN 17237.

Europejskie standardy ETICS
Autor: SSO

„Po co ocieplamy” – to tytuł prezentacji dr. Artura Mirosa z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, który odniósł się do zmiany wielkości współczynnika przenikania ciepła materiałów termoizolacyjnych wraz ze zmianą temperatury i wynikających z tego różnorakich konsekwencji dla eksploatacji ETICS.

Dwa wykłady poświęcone były zagadnieniom zrównoważonego rozwoju w budownictwie. W pierwszym z nich dr inż. Sebastian Wall, na co dzień związany z ITB, który od grudnia ubiegłego roku jest przewodniczącym Europejskiej Organizacji ds. Oceny Technicznej (EOTA), zreferował ewolucję europejskich zasad wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych w aspekcie siódmego wymagania podstawowego, dotyczącego zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. W swoim wystąpieniu przedstawił ewentualne przyszłe zapisy dotyczące siódmego wymagania podstawowego w europejskich dokumentach oceny, będących podstawą wydania europejskich ocen technicznych. W drugim dr inż. Jacek Michalak, wiceprezes ds. rozwoju Atlasa oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, scharakteryzował europejski rynek ETICS przez pryzmat aktualnie ważnych europejskich ocen technicznych wydanych przez jednostki oceny technicznej w krajach UE. W dalszej części omówił wskaźniki środowiskowe odnoszące się do produkcji ETICS z EPS oraz MW, zaś w końcowej części podkreślił konieczność szybkiego ustanowienia zasadniczych charakterystyk odnoszących się do siódmego wymagania podstawowego, podkreślając konieczność rewizji dotychczasowego podejścia w tym zakresie. 

Kolejna, ósma edycja konferencji ETICS planowana jest 12-13 maja 2022. Informacje o wszystkich dotychczasowych konferencjach dostępne są na www.konferencjaetics.com.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej