Mamy szansę na globalne porozumienie

2009-12-01 12:09
Minister środowiska Maciej Nowicki
Autor: Ministerstwo Środowiska

- powiedział polski minister środowiska Maciej Nowicki w swoim wystąpieniu podczas Rady Ministrów Środowiska Unii Europejskiej, która odbyła się w Brukseli. Rada poświęcona była ostatecznemu potwierdzeniu stanowiska Wspólnoty na Konferencję Klimatyczną COP 15 w Kopenhadze, która rozpocznie się 7 grudnia.

Podczas posiedzenia minister Maciej Nowicki wypowiadał się w ramach funkcji, jaką pełni od czasu zeszłorocznej Konferencji Klimatycznej w Poznaniu (COP 14), czyli Prezydenta Konferencji Stron COP 14.
W swoim wystąpieniu odniósł się do 4 głównych bloków debaty o klimacie w ramach Konwencji Klimatycznej ONZ (UNFCCC), czyli środków służących ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych (mitygacji), adaptacji, czyli dostosowania do nieuniknionych skutków zmiany klimatu w państwach najuboższych, transferu technologii oraz finansowania wszystkich wymienionych elementów. Wskazał także, że uważa jako realne i możliwe do przeprowadzenia porozumienie bazujące na dwóch ścieżkach: z jednej strony nowych celach redukcyjnych w postaci uaktualnienia Protokołu z Kioto oraz nowym porozumieniu politycznym.

W zakresie ograniczenia emisji minister Nowicki wskazał, że jesteśmy coraz bliżej ustalenia limitów dla krajów rozwijających się i rozwiniętych. Wszyscy zgadzają się co do celów na rok 2050 r. Negocjacje dotyczą celów na rok 2020 r. Minister wskazał na konieczność uwzględnienia w szerszym zakresie celów redukcyjnych dla lat: 2030 i 2040 jako stanowiących realną i kluczową ścieżkę dojścia do wskazanych przez IPCC koniecznych redukcji emisji.
- Gdybyśmy mogli coś więcej powiedzieć o trajektorii dojścia do celów w roku 2050, nasze negocjacje byłby dużo łatwiejsze – dodał Nowicki.

Odnosząc się do niezbędnych ustaleń w obszarze adaptacji, polski minister wskazał, że interesująca wydaje się propozycja francuska, która zakłada pomoc dla krajów najmniej rozwiniętych, proponując skoncentrowanie wysiłków na trzech obszarach: zapewnieniu dostępu do czystej energii, czystej wody i na ochronie lasów m. in. przez zahamowanie wylesiania. Te 3 elementy są warunkiem rozwoju cywilizacyjnego najuboższych państw oraz służą ochronie klimatu zwiększając różnorodność biologiczną.
Omawiając transfer technologii Maciej Nowicki powiedział, że powinien być on domeną biznesu i opierać się na mechanizmach rynkowych. Dodał także, że w tym zakresie ważne jest zreformowanie jednego z elastycznych mechanizmów w ramach Protokołu z Kioto, czyli Mechanizmu Czystego Rozwoju (Clean Development Mechanizm – CDM), m.in. przez włączenie do niego lasów. Finansowanie jest kluczem do porozumienia ogólnoświatowego, choć stale brak jasności w tej kwestii. Najważniejsze jest skoncentrowanie się na poszukiwaniu mechanizmu, który miałby szansę na uzyskanie powszechnego poparcia. Lepiej minister Nowicki ocenił kwestie finansowania działań przed rokiem 2012 (czyli przed wygaśnięciem Protokołu z Kioto) w ramach tzw. szybkiej ścieżki finansowania. Możliwe jest, dzięki deklaracjom wielu krajów, uzyskanie funduszy, których instytucją zarządzającą powinien być Fundusz Adaptacyjny (Adaptation Fund), uruchomiony podczas Konferencji COP 14 w Poznaniu. Zdefiniowanie celów takich środków byłoby dużym osiągnięciem w Kopenhadze.

Minister Nowicki podziękował także rządowi Danii za wysiłek przy przygotowaniu Konferencji Klimatycznej COP 15 w Kopenhadze oraz Prezydencji Szwedzkiej za współpracę w dążeniu do osiągnięcia porozumienia klimatycznego.
Konferencja Klimatyczna w Kopenhadze zaplanowana jest w terminie 7-18 grudnia 2009 r.

Maciej Nowicki, minister środowiska
Autor: Min. Środowiska Maciej Nowicki, minister środowiska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej