Konferencja Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

2007-05-25 13:14

Polska Izba Inżynierów Budownictwa, pragnąc podsumować Nadzwyczajny Krajowy Zjazd PIIB 8 lutego w Warszawie, zorganizowała konferencję prasową. Członkowie Prezydium Izby zreferowali przyjętą na Zjeździe uchwałę, określającą rolę i zadania Izby w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego oraz znowelizowany Kodeks Etyki Zawodowej członków Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa, pragnąc podsumować Nadzwyczajny Krajowy Zjazd PIIB 8 lutego w Warszawie, zorganizowała konferencję prasową. Członkowie Prezydium Izby zreferowali przyjętą na Zjeździe uchwałę, określającą rolę i zadania Izby w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego oraz znowelizowany Kodeks Etyki Zawodowej członków Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Prezes Izby prof. Zbigniew Grabowski również wskazał zadania Izby na przyszłość, m.in. dotyczące stosowania norm europejskich w budownictwie, zasad wprowadzenia do obrotu i wykorzystywania wyrobów budowlanych. Podkreślił także znaczenie samokształcenia i znajomości obowiązujących przepisów w związku z potrzebą podniesienia konkurencyjności polskich firm budowlanych i polskich inżynierów. Po wypowiedziach Prezesa i członków Prezydium zebrani na konferencji dziennikarze pytali o możliwości uznawania kwalifikacji zawodowych cudzoziemców do wykonywania zawodu - najwięcej chętnych do pracy w naszym kraju jest inżynierów specjalności budownictwa kolejowego i drogowego, pochodzących z Niemiec i Czech. Aby otrzymać pozwolenie na wykonywanie zawodu muszą mieć ukończone studia w odpowiednim kierunku, mieć doświadczenie praktyczne i wykazać się znajomością języka polskiego. Zapotrzebowanie na inżynierów tych specjalności Izba określiła na poziomie kilkuset miejsc pracy. W odpowiedzi na pytanie o możliwości zatrudnienia i rozwoju inżynierów z Polski za granicą zostały przedstawione plany współpracy z podobnymi organizacjami w krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku została podpisana umowa pomiędzy Polską Izbą Inżynierów Budownictwa i jej odpowiednikiem w Anglii - ICE. Ułatwia ona prowadzenie własnej działalności, pozwala na podnoszenie kwalifikacji za granicą, daje możliwość wstąpienia do organizacji brytyjskiej. Izba, co prawda, nie prowadzi statystyk, ale określa liczbę polskich inżynierów, którzy wyjechali i pracują poza granicami kraju na co najmniej kilka tysięcy osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej