Koło: zabytkowy dworzec do remontu. PKP szuka wykonawcy (przetarg)

2010-07-20 13:29
Zabytkowy dworzec w Kole
Autor: PKP S.A. Zabytkowy dworzec w Kole

Odnowiony, funkcjonalny i bezpieczny – taki będzie dworzec w Kole. Jeszcze w III kwartale tego roku rozpocznie się jego remont. Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły właśnie przetarg na wykonawcę prac budowlanych.

Zabytkowy dworzec w Kole

...czeka odnowienie elewacji, częściowa wymiana konstrukcji dachowej, wymiana instalacji oraz okien i drzwi. Wewnątrz, między innymi w holu dworca, zostanie wykonana nowa posadzka oraz położone nowe tynki.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych zostanie zainstalowany monitoring. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, dzięki czemu dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się.

Prace remontowe na dworcu w Kole zakończą się w IV kwartale 2011 r. A rozpoczną już wkrótce - jeszcze w III kwartale br. 16 lipca 2010 r. Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Termin składania ofert mija 3 sierpnia. Planowany koszt inwestycji to 4 mln zł (środki z budżetu państwa oraz środki własne PKP S.A.).

Dworzec w Kole został oddany do użytku w 1928 r. Jest jednym z nielicznych dworców, wybudowanych w tamtym okresie na trasie z Poznania do Warszawy, które przetrwały do naszych czasów. W ciągu doby przewija się przez niego około 1000 podróżnych.

Inwestycje PKP w Wielkopolsce

Remont dworca w Kole to nie jedyna inwestycja realizowana przez PKP S.A. w Wielkopolsce. Największą z nich będzie budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu o wartości 160 mln euro. Obejmie ono nowy dworzec kolejowy, parking na 900 samochodów oraz dworzec autobusowy. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę inwestycyjną z developerem Trigranit Development Corporation, która otwiera drogę do tego przedsięwzięcia. Budowa nowego dworca ma być zakończona w II kwartale 2012 r.

Zobacz koniecznie: PKP S.A. i Trigranit Development Corporation budują Zintegrowane Centrum Komunikacyjne - umowa podpisana

Ponadto, pod koniec bieżącego roku zakończy się remont dworca w Puszczykówku, a w roku 2011 Dworca Letniego w Poznaniu. W I kwartale 2012 r. ukończony zostanie remont dworca w Lesznie. W kolejnych latach planowane są także prace remontowe na dworcach: w Luboniu, Swarzędzu, Kaliszu, Kępnie, Chodzieży, Jarocinie, Kobylnicy.

Zobacz koniecznie: Tylko jedna oferta w przetargu na remont historycznego dworca w Poznaniu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej