Koło: zabytkowy dworzec do remontu. PKP szuka wykonawcy (przetarg)

2010-07-20 13:29
Zabytkowy dworzec w Kole
Autor: PKP S.A. Zabytkowy dworzec w Kole

Odnowiony, funkcjonalny i bezpieczny – taki będzie dworzec w Kole. Jeszcze w III kwartale tego roku rozpocznie się jego remont. Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły właśnie przetarg na wykonawcę prac budowlanych.

Zabytkowy dworzec w Kole

...czeka odnowienie elewacji, częściowa wymiana konstrukcji dachowej, wymiana instalacji oraz okien i drzwi. Wewnątrz, między innymi w holu dworca, zostanie wykonana nowa posadzka oraz położone nowe tynki.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych zostanie zainstalowany monitoring. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, dzięki czemu dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się.

Prace remontowe na dworcu w Kole zakończą się w IV kwartale 2011 r. A rozpoczną już wkrótce - jeszcze w III kwartale br. 16 lipca 2010 r. Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Termin składania ofert mija 3 sierpnia. Planowany koszt inwestycji to 4 mln zł (środki z budżetu państwa oraz środki własne PKP S.A.).

Dworzec w Kole został oddany do użytku w 1928 r. Jest jednym z nielicznych dworców, wybudowanych w tamtym okresie na trasie z Poznania do Warszawy, które przetrwały do naszych czasów. W ciągu doby przewija się przez niego około 1000 podróżnych.

Inwestycje PKP w Wielkopolsce

Remont dworca w Kole to nie jedyna inwestycja realizowana przez PKP S.A. w Wielkopolsce. Największą z nich będzie budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu o wartości 160 mln euro. Obejmie ono nowy dworzec kolejowy, parking na 900 samochodów oraz dworzec autobusowy. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę inwestycyjną z developerem Trigranit Development Corporation, która otwiera drogę do tego przedsięwzięcia. Budowa nowego dworca ma być zakończona w II kwartale 2012 r.

Zobacz koniecznie: PKP S.A. i Trigranit Development Corporation budują Zintegrowane Centrum Komunikacyjne - umowa podpisana

Ponadto, pod koniec bieżącego roku zakończy się remont dworca w Puszczykówku, a w roku 2011 Dworca Letniego w Poznaniu. W I kwartale 2012 r. ukończony zostanie remont dworca w Lesznie. W kolejnych latach planowane są także prace remontowe na dworcach: w Luboniu, Swarzędzu, Kaliszu, Kępnie, Chodzieży, Jarocinie, Kobylnicy.

Zobacz koniecznie: Tylko jedna oferta w przetargu na remont historycznego dworca w Poznaniu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej